מתי נוכל לרכוש שמן זית ובמבה בוייטנאם?

וייטנאם נחשבת, ולא במקרה, לאחד הנמרים האסייתים המבטיחים ביותר. המדינה, בעלת למעלה מ-90 מיליון תושבים ,צומחת בקצב של כ-5.5% בשנה (מקום  44 בעולם בשנת 2013 ומקום  שני, אחרי סין, מבין המדינות בהן מוצבים נספחים מסחריים של ישראל).

הצמיחה הזו מתרגמת גם לגידול מהיר של המעמד הבינוני- גבוה וליציאה של מיליונים ממעגל העוני. מחקר של Boston Consulting Group מראה, כי בשנת 2020 ימנה מעמד הביניים בוייטנאם כ-33 מיליון איש, אשר ירוויחו בממוצע כ-3,400 דולר בחודש (לעומת 1,400 כיום). המחקר גם מראה, כי העושר בוייטנאם מתפזר ובעוד חמש שנים יהיו במדינה 5-6 מרכזים, בהם למעלה ממיליון בני מעמד הביניים, לעומת שניים בלבד כיום.

סדרי הגודל העצומים הללו משתלבים עם תרבות שחווה חשיפה מהירה ואגרסיבית לתרבות המערבית, לאחר שנים של ניתוק. במרכזי הערים הגדולות ניתן להשיג כמעט כל מותג (אם כי לעתים מדובר בזיוף…) ובמחירים גבוהים. מותגים בינ"ל מצליחים,כמו מקדונלד'ס וסטארבקס פתחו השנה את סניפיהם הראשונים בהאנוי ובהו צ' מין סיטי. הוייטנאמים, שנהגו לרכוש מוצרים טריים בשוק בכל בוקר, מסגלים לעצמם מנהגים "מודרניים" ומעבירים את קניותיהם לרשתות השיווק ולקניונים.

מבנה שרשרת ההפצה משתנה בהתאם לשינויים בהרגלי הצריכה. תאגיד BJC מתאילנד רכש את רשת הסופרים הגדולה בוייטנאם Metro תמורת כ-900 מיליון דולר. במקביל רכשה קבוצת Vingroup  את רשת החנויות של קבוצת Pacific ומתעתדת להקים רשת חנויות נוחות בפריסה ארצית. הרשתות הללו, פרט לעובדה שהן מציעות מוצרים מכל העולם, מחויבות לתקני איכות מובילים ובחורות את מוצריהן גם על פי שיקול זה.

זאת ועוד, חדירת דור שלישי בסלולר ואינטרנט גבוהה יותר בוייטנאם מאשר במדינות שכנות, ולכן גם השימוש בכרטיסי אשראי ובאתרי מסחר מקוונים גדל בהתמדה ומושך השקעות כבדות כמו זו של הקבוצה העסקית הגדולה בוייטנאם Vingroup.

 

הזווית הישראלית

חברות ישראליות מעטות בתחום מוצרי הצריכה פועלות בוייטנאם. יצואני הקוסמטיקה הינם החלוצים בתחום. בתחום המזון לא ידוע על מותגים ישראלים הנמכרים במדינה לבסוף, נעשו בשנים האחרונות ניסיונות ספורדיים לייצא לוייטנאם צעצועים חינוכיים- תחום הצומח במהירות עצומה בשל החשיבות שמקנים בווייטנאם לחינוך מחד ורמת החינוך הנמוכה במדינה מאידך גיסא.

ישראל ווייטנאם עורכות עתה את הסקר המקדים לקראת משא ומתן על הסכם סחר. חתימת הסכם כזה בעתיד תהפוך את המוצרים הישראלים לאטרקטיביים יותר בוייטנאם ותאפשר לחברות ישראליות להתחרות כשוות עם חברות זרות, שייהנו מהסכמי סחר נוספים, שוייטנאם מקדמת כיום.

לאחרונה, נכנסה ישראל לרשימת המדינות להן מותר לייצא מוצרי מזון מהצומח לוייטנאם. לאישור זה חשיבות קריטית  עבור יצרני מזון וחומרי גלם. בתוך כך, קבלתו ממחישה את יכולתה של  הנספחות המסחרית לסייע לחברות בהתמודדות עם הבירוקרטיה הוייטנאמית הסבוכה.

ביום ד', 7.1.2015 נקיים, בשיתוף מכון היצוא, "שולחן עגול", שיתמקד בהזדמנויות הייצוא של מוצרי צריכה לוייטנאם. לפרטים והרשמה לחצו כאן.

סמינר עסקי זה הינו חלק מכנס סחר החוץ הראשון של ישראל בו ייוחד פאנל להזדמנויות היצוא למדינות מתפתחות.

צור קשר עם:

צפריר אסף

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל