מה הקשר בין תנועת המחאה בהונג קונג לנפילת ממשלת טאיוואן?

מדוע התפטרה ממשלת טאיוואן וכיצד הדבר משפיעה על התפקוד העתידי?

לפני כחודש נערכו בטאיוואן בחירות מקומיות. בניגוד למדינות אחרות, ממש לא מדובר בבחירות זניחות, אלא ברצף קמפיינים ראוותניים וחגיגות ססגוניות שנמשכו כמה חודשים.

הבחירות לרשויות הערים ולמועצות המקומיות אישיות, כאשר מועמדים יכולים להשתייך למפלגה, בדרך כלל אחת מהמפלגות הגדולות ה-KMT או ה-DPP או לרוץ כעצמאים. מאחר שהבחירות הן אישיות והציבור מצביע למועמדים מהרובע שלו, מעורבות האזרחים רבה, לעיתים אף יותר מאשר הבחירות לממשלה ולנשיאות.

לאחר כמה חודשים בהם נתלו שלטים וכרזות תחת כל עץ רענן, פעילים פוליטיים – מסטודנטים באוניברסיטה ועד פנסיונרים – הסתובבו ברחובות חילקו מתנות סמליות ועמדו בצמתים המרכזיים ובמשך שעות נופפו לשלום לעוברים ושבים ונערכו עצרות בחירות, תהלוכות ומצעדים צבעוניים ורועשים בהם כיכבו דרקונים סיניים וזיקוקים -מה בעצם קרה כאן?

הפופולריות של ה-KMT, המפלגה הלאומנית, צנחה וכמעט כל ראשי הערים מטעם המפלגה, כולל בעיר הבירה טייפה, איבדו את מושבם. מדובר בתבוסה מוחצת, שלא נחזתה אף בתחזיות השליליות ביותר מצד ה-KMT עצמה. במקביל, מפלגת האופוזיציה ה-DPP התחזקה משמעותית והפגינה את כוחה העולה לקראת הבחירות לממשלה ולנשיאות שיערכו בעוד קצת יותר משנה.

מהי המשמעות של המהפך הפוליטי?

למעשה, לבחירות האחרונות חשיבות גדולה החורגת מחשיבותן של בחירות מקומיות ויש לכך השלכה לא רק על עניינים מוניציפליים, אלא גם על היחסים המדיניים והכלכליים משני צדיו של מפרץ טאיוואן. מפלגת ה-KMT תומכת בהידוק היחסים עם סין והובילה מדיניות ברוח זו מאז עלתה לשלטון בשנת 2008. בשמונה השנים, שקדמו לכך, האופוזיציה הייתה בשלטון ונקטה בקו עצמאי יותר של התרחקות מסין. התרסקות ה-KMT מצביעה במידה רבה גם על חוסר שביעות רצון הציבור מהתקרבות לסין.

ברקע, שני תהליכים פוליטיים הקשורים זה בזה: תנועת “החמניות”, תנועת המחאה הסטודנטיאלית, שמחתה על הידוק היחסים הכלכליים עם סין, לטענתם תוך פגיעה קשה בכלכלה הטאיוואנית ואף בעצמאות טאיוואן. ה-KMT קידמו הסכם, שהיה אמור לפתוח עשרות תעשיות ושירותים מטאיוואן להשקעות סיניות ומתן אישורים לאנשי עסקים סינים רבים לפעול בטאיוואן. לטענת התנועה, ה-KMT היתה כל כך להוטה להעביר את ההסכם והמפלגה ניסתה לאשרו ללא בחינה מספקת של הפרלמנט, על אף שבמקור הבטיחו לאשר כל סעיף בנפרד. בשיא המחאה במרץ 14′ הסטודנטים השתלטו על הפרלמנט ושיתקו את פעילותו לחודש שלם, מה שהביא בסופו של דבר להקפאת ההסכם.

התהליך השני הינו “תנועת המטריות” בהונג קונג, אשר מחתה במשך שבועות ארוכים על הצעדים האנטי דמוקרטיים של ממשלת סין בהונג קונג.

תנועות המחאה הללו קשורות זו בזו, כאשר המחאה בטאיוואן השפיעה על המחאה בהונג קונג, והמחאה בהונג קונג בתורה השפיעה על הבחירות המקומיות בטאיוואן. על אף ההבדלים בין טאיוואן לבין הונג קונג (שלמעשה מהווה חלק מסין), שתי התנועות מחו על השפעה הולכת וגוברת של סין.

VOICE OF AMERICA
המחאה ברחובות הונג קונג
VOICE OF AMERICA
ההשתלטות על הפרלמנט הטאיוואני

ובחזרה לבחירות – כתוצאה מההפסד המוחץ הממשלה כולה התפטרה. ממשלת KMT חלופית עדיין מכהנת, אך זו הודיעה, שמאחר שהציבור אותת, שהוא לא תומך במדיניות המפלגה, עד הבחירות לראשות המדינה לא תקודם מדיניות חדשה, בעיקר לא צעדים שנויים במחלוקת. המשמעות היא שעד הבחירות בפברואר 2016, תפקוד הממשלה יהיה חלקי בלבד.

תמונה: David Reid
יו”ר מפלגת האופוזיציה DPP טסאי יינג-וון
Ma_Ying-jeou_from_VOA_(1)
נשיא טאיוואן, חברת מפלגת ה-KMT, מא יינג-ג’יו

מכל מקום, לפי ניתוחים שונים קיים סיכוי שבבחירות הבאות מפלגת האופוזיציה ה-DPP תעלה לשלטון, אך טרם ברור איזה קו המפלגה תקדם, שכן מצד אחד העם הטאיוואני אינו מעוניין בניתוק מסין – במידה רבה כלכלות סין וטאיוואן תלויות זו בזו- אך מצד שני הציבור מפחד מהשפעה סינית הולכת וגוברת בכלכלה, שיכולה בקלות לגלוש למגרש הפוליטי.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל