האם ישראל היא זאת שתסייע לטאיוואן מוכת הבצורת?

כן, לא מדובר בטעות. בעקבות ההתחממות הגלובלית והשינויים במזג האוויר, הגענו למצב, בו ישראל הסמי-מדברית מסייעת למדינה עם אקלים סובטרופי גשום כיצד להתמודד עם בעיות מים בעקבות הבצורת.

טאיוואן אינה מורגלת בהתמודדות עם מחסור במים. גשמים יורדים כאן בשפע ויעידו על כך היערות הירוקים, הנהרות, הנחלים והאגמים. עם זאת, שינויי האקלים מורגשים כאן כעת. העונה הגשומה השנה היתה קצרה מהרגיל ובמהלכה ירדו משקעים מועטים, שהשאירו אחריהם מאגרי מים מתרוקנים. המבנה הטופוגרפי של טאיוואן לא מאפשר למים לחלחל לאדמה ותוך כמה שעות, מהרגע בו הטיפה ירדה על קצה הרכס היא כבר שטה בתחתית האוקיינוס. המצב עד כדי כך חמור, שהממשלה מתכננת שלא להקצות מים ליבול האורז הראשון של שנת 2015. העובדה שמדינה אסייתית מוכנה לוותר על אספקת האורז שלה, מעידה על חומרת המצב.

בתזמון מושלם, ביקרה בטיוואן החודש משלחת של 7 חברות מים ישראליות. החברות הגיעו לטאיוואן אחרי ביקור אינטנסיבי ופורה בענק הסיני כדי להדגים ולהציג כיצד טכנולוגיות ישראליות עשויות לשלב כוחות עם מדינת האי הקטנה.

החברות שביקרו הינן A.R.I , Ooval, Shtang, Blue I, Aqua – Rimat, Dorot ו- Amiad, המתמחות בפתרונות חכמים לניהול וניטור מים, זיהוי ומניעת דליפות, סינון וטיהור מים וטיפול בשפכים.

ביום הראשון של הביקור, עלינו על הרכבת המהירה של טאיוואן (המגיעה למהירות 300 קמ”ש) לעבר טאיג’ונג (Taichung)- לרוב עיר טאיוואנית שלרוב מנומנמת, אך בשבוע שעבר התרחשו בה שני אירועים מרגשים ויוצאי דופן: הראשון, כמובן, הוא ביקור המשלחת הישראלית, והשני הוא ביקור מרטין סקורסזה, אשר יצלם בעיר את סרטו החדש Silence.

בטאיג’ונג נפגשנו עם תאגיד המים של טאיוואן, TWC, שם התקבלנו בחום ובעניין רב. החברות נפגשו עם מחלקות ההנדסה וניהול המים, הציגו להן את הטכנולוגיות הייחודיות שפיתחו ובנו את הבסיס לשת”פ בעתיד.

הנספח הכלכלי דורון חמו בביקור בתאגיד המים של טאיוואן
הנספח הכלכלי דורון חמו בביקור בתאגיד המים של טאיוואן

ביום השני של הביקור, ערכנו סמינר מים במרכז הסחר העולמי של טאיפיי. באירוע נשאו דברים סגן שר החקלאות הטאיוואני וראש רשות המים של טאיוואן. לאחר מכן, עלו על הבמה החברות הישראליות והציגו בפני אולם מלא מפה לפה את מרכולתם.

הטאיוואנים התרשמו מאוד מנתוני מגזר המים הישראלי, אותו הציג ניב מורג, מנהל ענף המים בתכנית ניוטק במשרד הכלכלה, ומכך שישראל חוסכת כל טיפה, וממחזרת את המים שכבר נעשה בהם שימוש, וכל זאת תוך התבססות על טכנולוגיה חדשנית תוצרת כחול-לבן.

לאחר הסמינר’, התפזרנו לארוחת צהריים קצרה רק כדי להמשיך בפגישות B2B, שנמשכו כמעט עד כניסת השבת. חלק מהחברות אף קיימו ראיונות לתקשורת, שהושמעו מיד עם עזיבת המשלחת את האי.

בביקור נוצרו קשרים חדשים רבים, אשר להערכתי, יחד עם הדחיפות לטיפול במשבר המים החמור הפוקד את המדינה, יוביל בעתיד הנראה לעין לשיתוף פעולה אמתי בין טאיוואן וישראל בתחום המים.

אנו בנספחות נמשיך, כמובן, לעקוב אחר הנושא, ליזום אירועים נוספים וללוות את החברות הישראליות בפעילותן בטאיוואן.

חברות המעוניינות במידע נוסף ובסיוע בפעילות בטאיוואן מוזמנות לפנות אלי בכתובת: taipei@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל