מה מצאו החברות הישראליות בפיליפינים?

באמצע נובמבר הגיעה לפיליפינים משלחת של שמונה חברות ישראליות בתחומי החקלאות והמים שבאו לבחון כיצד הטכנולוגיה הישראלית יכולה לתרום למדינת האיים הרחוקה. המשלחת אורגנה על ידי מכון היצוא והנספחות הכלכלית בטאיוואן שאחראית גם על הפיליפינים בשיתוף עם השגרירות ולשכות המסחר המקומיות.

קיום המשלחת כלל אינו מובן מאליו, שכן המסחר בין ישראל לפיליפינים מועט יחסית והממשלה עדיין בתהליכי ניסוי וטעיה כיצד לשלב בכלכלתה יותר ויותר חברות זרות.

החברות שהגיעו לפיליפינים פעילות בתחומים שונים: חממות, טיפול לאחר קטיף, ניהול מים, אגרונומיה ומשק חי. המטרה היתה להציג את היכולות הישראליות בתחומים רבים ככל האפשר.

על אף קשיי המרחק והבירוקרטיה, יש לישראלים יתרון בפיליפינים – ישראל זוכה לאהדה רבה במדינה, והפיליפינים אף היתה המדינה האסייתית היחידה שהצביעה בעד החלטת האו”ם על הקמת מדינת ישראל. יחסים חמים אלו נמשכים עד היום ובאו לידי ביטוי, בין היתר, בסיוע ההומניטרי שישראל העניקה לפיליפינים לאחר הטייפונים ההרסניים שפקדו אותה.

אם כן, מה מצאו שמונה החברות שהגיעו לפיליפינים?

צילום בתום מסיבת העיתונאים בלשכת המסחר של הפיליפינים
צילום בתום מסיבת העיתונאים בלשכת המסחר של הפיליפינים

בשני ימי הפגישות שאורגנו בבירה מנילה ולאחר מכן בסבו (Cebu) שבמרכז המדינה, פגשו החברות אנשי ממשל ועסקים אשר היו להוטים לשמוע על הטכנולוגיה הישראלית, ועם תום הסמינרים שעסקו במגזרי המים והחקלאות בשתי המדינות, עמדו בתור לפגישות עם הנציגים הישראלים.

בסמינר במנילה האישיות החשובה ביותר שהגיעה היה מנואל פנגילינאן, אחד מאנשי העסקים הפיליפינים המצליחים ביותר במדינה, יו”ר של מספר חברות מובילות העוסקות בנדל”ן, תשתיות תקשורת, השקעות, משאבי טבע ועוד. בסך הכל, בסמינר במנילה היו מספר לא מבוטל של משתתפים מאיגודי התעשיינים, חברות פרטיות, אנשי ממשל ונציגי התקשורת. בין החברות הפיליפיניות להן אורגנו פגישת במנילה ניתן למנות את DOLE ASIA, המשווקת הגדולה בעולם של פירות וירקות טריים, Maynilad  ו – Manila Water אשר אחראיות לאספקת שירותי מים וביוב לכמה מיליוני תושבי הבירה מטרו מנילה.

בסמינר אשר נערך בסבו, המרכז הכלכלי והעסקי באזור איי הויסיאס שבמרכז הפיליפינים הגיעו למעלה מ-130 משתתפים מכל רחבי האזור. לאחר שחברת אספקת המים בסבו ומשרד החקלאות המקומי הציגו את ההזדמנויות הטמונות בהשקעה במגזרים האלו, נערכו פגישות B2B רבות בין החברות הישראליות והפיליפיניות.

עבור הפיליפינים הטכנולוגיה הישראלית מהווה שינוי חשיבתי של ממש. מדובר במדינה אשר מחוץ לערים הגדולות כמעט נטולת תשתיות ואשר החקלאות ואספקת המים מתבססת בעיקר על עבודת כפיים ומי גשמים. הטמעת טכנולוגיה ישראלית תגביר בעשרות אחוזים את התפוקה והחיסכון במשאבים ובמים – עניין מהותי בכל מדינה, אך בעיקר במדינה עניה אך בעלת שאיפות כלכליות כמו הפיליפינים.

הפיליפינים היא ללא ספק מדינה מאתגרת, אך על אף קשיי הבירוקרטיה, אי אפשר להתעלם מכך שמדובר בכלכלה שצועדת קדימה בקצב מהיר, ובכך שבניגוד למדינות אסייתיות רבות, האוכלוסייה ברובה דוברת אנגלית ופתוחה למערב. עם הפיתוח המואץ, גם תרבות העסקים בפיליפינים משתנה והפוטנציאל העצום שטמון בה אט אט נחשף.

הנספח הכלכלי בפיליפינים, דורון חמו

משלחת החקלאות ומים הינה צעד חשוב ביותר בדרך לשת”פ כלכלי ישראלי משמעותי עם הפיליפינים, והנספחות הכלכלית עתידה לערוך אירועים דומים גם בשנת 2015. בינתיים, הנספחות והשגרירות כבר עובדות על האירוע הבא – תערוכת אגריטך 2015 שתיערך בישראל באפריל. התערוכה פורסמה וקודמה במהלך הסמינרים והנספחות שוקדת על גיבוש משלחת חקלאית פיליפינית מכובדת לתערוכה.

אני מודה לחברות הישראליות שלקחו חלק במשלחת ומאחל להן הצלחה בהמשך פעילותן בפיליפינים אותה נמשיך ללוות, למכון היצוא לשגרירות ישראל בפיליפינים.

חברות המעוניינות בכניסה לשוק הפיליפיני והשתתפות באירועי הנספחות מוזמנים לפנות אלי בכתובת הבאה:

manila@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל