משבר המים של הודו – האם תת היבשת מתיבשת?

אם לתמצת במשפט אחד את משבר המים של הודו, מול היצע של 4% ממקורות המים הראויים לשתייה בעולם, הנמצאים בהודו, ישנו ביקוש של 16% מאוכלוסיית העולם. הפער הזה מביא, מצד אחד, לתחרות עזה על מקורות המים הקיימים (כמו במאבק הנוכחי בין מדינת טמיל נאדו למדינת קרנאטקה על מי הנהר המשותף העובר בגבולן) ומצד שני מתבטא במאמצים לייעול וחיסכון בשימוש במקורות המים הקיימים ובפיתוח מקורות חדשים.

water crisis india
thewaterproject.org/water-in-crisis-india

הודו הינה מדינה ברוכת משקעים, המאפשרים פיתוח מקורות חדשים וחיסכון בשימוש במקורות הקיימים לכל צרכני המים השונים בתחומי החקלאות, המים העירוניים והמים לתעשייה.

כך, בשנת 1996 הציג הממשל המרכזי תכנית מימון לבניית מערכות ההשקיה ומאגרי המים (Accelerated Irrigation Benefits Program (AIBP, בסכום כולל של 9 מיליארד דולר. ביצוע התכנית צמצם, אמנם, את הפער בין הביקוש להיצע, אבל השאיר עוד הרבה אזורים עם בעיות מים בסיסיות.

ניקח לדוגמה את העיר בנגלור, בירת קרנאטקה, עיר ההייטק, הסיליקון וואלי של הודו. בבנגלור 48% מהמים המסופקים לתושבים אינם משולמים, מה שנקרא באנגלית (Non revenue water (NRW. הסיבות לכך, הן: נזילות, חוסר בקרה, גניבות מים ועוד. רשות המים של בנגלור,  BWSSB, מפסידה על אובדן  המים 166,000 דולר כל חודש. בעקבות זאת, תושבי בנגלור משלמים את המחיר הכי יקר בהודו עבור מים ובנוסף אינם נהנים מאספקת מים קבועה ורציפה 24/7.

בעבר היו בעיר 159 אגמים, היום רובם מיובשים. המעטים שנשארו מזוהמים, ואינם ראויים לשתייה ולא לרחצה והאקוויפר מתחת לעיר הולך ומתייבש. השנים האחרונות היו שנות בצורת, שאילצו חקלאים רבים לעקור מטעי מנגו וגידולים נוספים שצורכים הרבה מים, ולעבור לגידולים אחרים או להשאיר את האדמה ללא שימוש. בעיות המים מחמירות, כאשר מתקדמים מהבירה בנגלור לכיוון צפון, שם נמצא המדבר השני בגודלו בהודו.

השבוע החליטה ממשלת קרנאטקה, שהחל מפברואר 2015 גידולים זוללי מים ובמיוחד קנה הסוכר, יושקו בטפטוף בלבד ולא בהצפה כפי שהיה מקובל עד היום.

ממשלת קרנאטקה בכלל ועיריית בנגלור בפרט ישמחו לבחון טכנולוגיות שונות בתחומי ההשקיה, מאגרי מים, אספקת מים עירוניים מים לתעשייה, ועוד. לקבלת פרטים נוספים אנא צרו קשר עם הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בבנגלור.

sugar cane field

צור קשר עם:

אבי פרידמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל