אי של הזדמנויות בלתי נגמרות

רבות אנו שומעים על המיתון ביפן, שני העשורים האבודים, הקשיים בעשיית עסקים (עליהם אני מבטיחה לפרט בפוסטים הבאים), אך מאז שהתחלתי בתפקידי כאן (לפני כחודשיים וחצי) ברור לי, כי מדובר באי של הזדמנויות בלתי נגמרות, במיוחד עבור התעשייה הישראלית.

Tokyo2
טוקיו שוקקת בלילה

יפן הינה הכלכלה השלישית בעולם עם תמ"ג של 4.73 טריליון דולר , יבוא של 766 מיליארד דולר ויצוא של 697 מיליארד דולר (נתוני 2013)  האינפלציה כאן אפסית ונתוני האבטלה נמוכים מאוד (4%).

Tokyo
טוקיו כמקור הזדמנויות לחברות ישראליות

יפן היא אי, המידע עובר בו במהירות, ליפנים טעם אחיד והם נוטים לחקות אחד את השני. למעשה, מדובר בשוק ההומוגני הגדול ביותר בעולם.  בנוסף, השוק היפני מתאפיין ברמת נאמנות מאוד גבוהה של הצרכנים. יפן היא מעצמה טכנולוגית עם יכולות תעשייתיות נרחבות וחברות גלובליות רבות. עם זאת, ישנו קיפאון מסוים בחדשנות טכנולוגית ואנו מתחילים לפגוש יותר ויותר חברות יפניות, שמסתכלות היום החוצה בכדי לאתר טכנולוגיות רלבנטיות. אנו פועלים לקידומה של ישראל כמקור לחדשנות חיצונית, open innovation, מדגישים את היכולות המשלימות של התעשייה הישראלית ונראה, שהמגזר העסקי היפני מגלה יותר ויותר עניין בחברות ישראליות, ופתוח יותר להשקעות ישראליות.

Satellite_image_of_Japan_in_May_2003
תמונת יפן מהאוויר (נאס"א)

באופן כללי, אנו ערים בשנה האחרונה להתחממות היחסים הכלכליים בין יפן לבין ישראל.

בפברואר 2014 ביקרה בישראל משלחת של הקיידנרן היפני (KEIDANREN, הגוף המקביל להתאחדות התעשיינים), לאחר 15 שנים, בהן נמנעו מלעשות זאת. בסכום הביקור המוצלח, כתבו מארגני המשלחת, כי היתרונות, שבעשיית עסקים עם ישראל, הרווחים, גבוהים מהסיכונים. ביקור המשלחת בישראל נתן אור ירוק לתעשייה המקומית לעשות עסקים עם ישראל.

במאי, ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו ביפן, ובמהלך הביקור נחתמה הצהרה משותפת עם ראש מממשלת יפן, שבמסגרתה סיכמו הצדדים על קידום היחסים הכלכליים ועל שיתוף פעולה בתחום המו"פ התעשייתי.

בחודש יולי, ביקר שר הכלכלה, המסחר והתעשייה היפני דאז, טושימיצו מוטגי (Toshimitsu Motegi), בישראל. הביקור היה תקדימי, מאחר ומוטגי היה שר הכלכלה הראשון, שהגיע לישראל בביקור רשמי. במהלך הביקור חתם השר היפני על הסכם שתוף פעולה במו"פ תעשייתי עם שר הכלכלה, נפתלי בנט.

בתחילת נובמבר, הגיעה ליפן משלחת כלכלית של יותר מ-30 איש בראשות מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר ונשיא התאחדות התעשיינים, צבי אורן ובהשתתפות ראשי ארגונים כלכליים נוספים ואנשי עסקים בכירים. חברי המשלחת ביקרו במספר חברות ענק יפניות, ערכו סמינר וקבלות פנים הן באוסקה והן בטוקיו וכן נפגשו עם משרי הממשלה הרלבנטיים, הקיידנרן וועדת תכנון האולימפיאדה בטוקיו.

אנחנו מצפים בקוצר רוח לפעילויות הבאות ומזמינים חברות ישראליות, המתעניינות בשוק היפני, לפנות אלינו!

צור קשר עם:

נועה אשר

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל