תעשיית הפארמה באינדונזיה – תמונת מצב

pharmaהנספחות המסחרית בסינגפור מתחילה לפעול באופן משמעותי יותר בשוק האינדונזי. במסגרת זו נשמח לקבל פניות מחברות ישראליות, המעוניינות לפעול במדינה. אנו מתחילים בפרסום וסיקור של סקירות סקטוריאליות, ולא רק, על השוק האינדונזי עתיר הממדים (250 מיליון תושבים, מחציתם מתחת לגיל 30- אחת האוכלוסיות הצעירות בעולם), ההזדמנויות, וכמובן גם הסיכונים. הסקירה הנוכחית מתמקדת בשוק הפארמה האינדונזי.

הסקירה הנוכחית מבוססת על דוח של חברת BMI, שפורסם ברבעון הראשון של 2014, כלומר טרם הבחירות והאופטימיות, שלעתים נדמית לא כל כך זהירה מאז בחירתו של ג’וקו לנשיא הרפובליקה. אנו מציעים לכל מי שעניינו בתחום, בין אם גנריקה, ציוד רפואי, אספקת ציוד הפארמה וגם helathcare IT לקרוא את הדוח, או לפחות חלקו, על מנת ללמוד על שוק, אשר לרוב לא נמצא על הרדאר של חברות ישראליות. לחברות צעירות המחפשות משקיעים בשוק האינדונזי, לצערי איננו אנשי בשורות ונאלץ להמתין עם שאיפה זו לעת עתה.

עיקרי הדוח כדלקמן:

  • קיים עניין רב של חברות בין לאומיות רבות בהשקעה באינדונזיה בתחום זה, אך לאור המדיניות, שטרם שונתה הלכה למעשה של אחזקה מקומית לעומת בעלות זרה, רבות החברות שטרם עשו מהלך כניסה ממשי בפעילותן באינדונזיה. החברות הגלובליות מתעניינות בשוק, אך באותה מידה חוששות מהשקעות שירדו לטמיון (והדוגמאות לכך רבות).
  • שוק הפארמה באינדונזיה גדל ועמד בשנת 2013 על למעלה מ- 6 מיליארד דולר. שוק הבריאות (Healthcare) ללא תרופות עמד על 24 מיליארד דולר. במונחים נומינליים של הרופיה האינדונזית, הגידול עומד על כ- 10% בשנה, אך בפועל לאור התנודתיות של המטבע המקומי מול הדולר במונחי המטבע האמריקאי לא היה גידול כלל ואף ניתן לראות שהמספרים קטנו.
  • במונחי RRR- Risk Reward Rating אינדונזיה ממוקמת באמצע הטבלה למדינות באיזור. אמנם ההבטחות רבות, אך לפי מודל הסיכון למדינה יש פרופיל סיכון גבוה יחסית, בעיקר בגלל המדיניות הממשלתית, שינויי המטבע והשחיתות הכללית, השוררת במדינה ובענף ספציפית.
  • חוזקות השוק על פי הדו”ח: האוכלוסיה גדלה בקצב מהיר, ועל כן השוק רק גדל- ההערכה היא כ- 10% בשנה. התעשייה המקומית בתחום הפארמה משמעותית ומרבית השחקניםי שפעילים בשוקי הינם שחקנים מקומיים. עבודה לפי כללי ה- GMP מקובלת וסטנדרטית, והשוק הנגרי גדול וחזק הודות לאמצעי הצריכה המוגבלים של האוכלוסיה.
  • חולשות השוק על פי הדו”ח: אין פיקוח מוסדר על המחירים, אשר גורם לעתים לדחייה של תרופות חדשות ע”י הרגולטורים, לכאורה בגלל מחירים גבוהים מדי. כוח הקנייה של האוכלוסיה חלש (PPP- 8500). הרגולציה בעלת הטיה משמעותית לטובת יצרנים מקומיים. מרבית החומרים הפעילים בתרופות המיוצרות באינדונזיה מיובאים משווקים חיצוניים, מה שגורר תלות גבוהה בשינויים בשערי המטבע. אין כיסויים ביטוחיים ממשיים (ביטוח בריאות), על אף הכרזות רבות בגין רפורמות במדינה, לא ממשלתיים ולא פרטיים, וכמובן מכירת תרופות בערוצים לא חוקיים ההולכים בכפיפה אחת עם השחיתות האינדונזית המפורסמת.

כל זאת ועוד בדוח הנרחב והמעניין המצורף. נשמח אם תקראו, תגיבו ותחלקו דעותיכם עמנו, וכמובן נשמח לנסות לפעול עמכם בשוק במידה וההזדמנות מתאימה לכם.

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל