הסכם סחר חופשי בין אוסטרליה לסין עתיד להיחתם בקרוב

שוק החלב והיין של אוסטרליה זוכה לעדנה הודות לסין

לאחר 10 שנים של משא ומתן בין המדינות, חתם הממשל הפדרלי האוסטרלי על מזכר הבנות, המסכם את המשא ומתן עם סין, על הסכם סחר רחב ביותר, אשר יכלול סוגיות של תמחור, בריאות ושירותי חינוך ובנקאות וכן עתיד לכלול הסכמה סינית לייבא מאוסטרליה בשר, חלב, יין ותוצרת ירקות ופירות.

טוני אבוט, ראש ממשלת אוסטרליה הודיע, כי המו”מ הארוך, שהתקיים בין הצדדים, הסתיים כעת בהצלחה וכי שרי הכלכלה של שתי המדינות חתמו על מזכר ההבנות. אף שפרטי ההסכם טרם פורסמו, גורמים כלכליים באוסטרליה מעריכים, כי ענפי הבריאות, חינוך וחקלאות יהיו המרוויחים הגדולים של ההסכם. שני הסקטורים החקלאיים, אשר עתידים להרוויח ביותר מההסכם המתגבש הם ענפי החלב והיין, אשר ינגסו באופן משמעותי ברווחים, שנפלו לידי הניו-זילנדים מזה שבע שנים, באופן שייצוא החלב שלה לסין הכפיל עצמו פי שישה מאז החלו לייצא תוצרת לסין. הסכם זה עתיד להביא לתנופה בענפים רבים במשק האוסטרלי, כולל בענף המכרות.

להערכת מאקרו-כלכלנים, הסכם זה יזרים לכלכלה האוסטרלית סכום של כ-18 מיליארד דולר כבר בשנים הקרובות זאת, במסגרת סחר הדדי שנתי של כ- 150 מיליארד דולר. מזה שנים, שהכלכלה האוסטרלית משוועת להסכם בקנה מידה שכזה, אשר יחלץ את האוסטרלים מהתלות בשוק חומרי הגלם ממכרות עליו מתבסס הייצוא המדינתי מזה כשלושה עשורים.

על פי תכנית החומש האוסטרלית, על שוק החקלאות האוסטרלי לעבור לעידן חדש תוך אימוץ טכנולוגיות מתקדמות ורובוטיקה ונדמה, כי הסכם בקנה מידה זה עשוי לחולל את השינוי המבוקש. הנספחות הכלכלית באוסטרליה פועלת לחשוף את מקבלי ההחלטות באוסטרליה לטכנולוגיה ישראלית, אשר עשויה לתמוך במעבר אוסטרלי לשימוש בטכנולוגיות אלו ולשדך בין הצורך האוסטרלי לבין הידע והיכולות הישראליות. אנו סוברים, כי בשנים הקרובות יגבר על כן הפוטנציאל לשיתוף פעולה הדדי בין אוסטרליה לישראל בשוק האוטומציה והרובוטיקה של משקים חקלאיים וכן פיתוחים המיועדים להגדלת תוצרת אורגאנית במחירי שוק של תוצרת רגילה. בשבוע הקרוב נפרסם כתבה נוספת העוסקת בפיתוח הנדרש לחקלאות האוסטרלית.

להלן עיקרי ההטבות שנקבעו בהסכם:

חקלאות:

 • כל מכסי מגן על מוצרי חלב ייעלמו תוך 11 שנים.
 • מכסי מגן על יינות יוסרו בתוך 4 שנים.
 • מכסי מגן על בשר בקר יוסרו בתוך 9 שנים.

הסקטור החקלאי באוסטרליה זוכה בהטבות רבות עם חתימת ההסכמה, החל מתעשיית החלב והבשר, שתזכה לתנאים שווים אל מול התעשייה הניו-זילנדית. ב-2013 סין קנתה מוצרים חקלאיים מאוסטרליה בשווי 9 מיליארד דולר. תחומים אחרים, כמו יין, אשר מכסי המגן יוצמצו על להעלמותם, יבקשו להתפתח על בסיס מעמד הביניים הסיני.

סחר בשירותים:

 • משרדי עורכי דין אוסטרליים יוכלו להקים ארגונים עסקים ביחד עם משרדי עורכי דין סיניים באזור הסחר החופשי של שנגאחי.
 • 77 מוסדות נוספים יתווספו ל-105 מוסדות חינוך אוסטרליים קיימים, שמאפשרים קבלת סטודנטים זרים.
 • ספקי שירותים אוסטרליים יכולים לבנות, לשפץ ולהפעיל מלונות ומסעדות בבעלות אוסטלרית מלאה בסין.

סין משתנה מאומה מתועשת לאומה צורכת, מה שמצביע על גידול בביקוש לחינוך, לתיירות, כמו גם לטיפול רפואי וטיפול במבוגרים בפרט. ספקים אוסטרלים יכולים, כעת, להקים בתי חולים ומוסדות לטיפול במבוגרים בבעלות אוסטרלית מלאה. אוסטרליה ייצאה שירותים בסכום הקרוב ל-7 מיליארד דולר בשנת 2013.

משאבים:

 • הסרת מכסי מגן על כל משאבי האנרגיה, כולל עפרות ברזל, זהב ודלק (קוק).
 • הסרת מכסי מגן על דלקים שאינם קוק תוך שנתיים.
 • הסרת מכסי מגן על מוצרי פארמה תוך 4 שנים.

סין ייבאה משאבים, אנרגיה וטובין מיוצרים (manufactured goods) מאוסטרליה בסכום של יותר מ-85 מיליארד דולר בשנת 2013. סין היא השוק הגדול ביותר לחברות תרופות אוסטרליות. בשנה שעבר ייבאה סין מוצרים בסכום של 559 מיליון דולר. האוכלוסייה המזדקנת של סין מייצרת הזדמנויות עצומות לאוסטרלים.

שירותים פיננסיים:

 • חברות ביטוח אוסטרליות יקבלו גישה לשוק ביטוח הרכבים הסיני.
 • תקופת ההמתנה של בנקים אוסטרלים להתערב במטבע המקומי הרנמינבי (Renminbi) (המוכר יותר כיואן) תקוצר מ-3 שנים לשנה אחת.
 • חברות תיווך ניירות ערך וחברות ייעוץ אוסטרליות יוכלו לספק חשבונות מסחר, משמורת, ייעוץ וניהול תיקים (פורטפוליו) עבור משקיעים סינים, שניתנה להם האפשרות להשקיע בחו”ל.

סין העניקה לאוסטרליה מכסת מטבע, שתאפשר למוסדות פיננסיים אוסטרליים להשקיע במטבע סיני  במוצרים פיננסיים סיניים, כולל ניירות ערך. תינתן גישה לשווקים פיננסיים של אחת מהכלכלות החזקות בעולם, שמתחילה לעבור תהליכי ליברליזציה בכלכלתה.

השקעות:

 • ההשקעה הסינית הכוללת באוסטרליה קפצה ב-41.2% בשנת 2013 ל-31.9 מיליארד דולר, אך סין מהווה רק 1.3% מכלל ההשקעה הזרה.
 • הסף להשקעה פרטית בענפים הלא-רגישים מסין, שאינה בבעלות המדינה, ועובר לביקורת מועצת ההשקעה הזרה ייעלה מ-248 מיליון דולר ל-1.08 מיליארד דולר.
 • ממשלת אוסטרליה תסנן השקעות מעל 15 מיליון דולרים בטלקום, תקשורת ותעשיות ביטחוניות וכן בקרקע חקלאית, כמו גם השקעות בחקלאות מעל 53 מיליון דולר.

הממשלה האוסטרלית תמשיך לסנן את כל את כל ההשקעת העסקיות בבעלות סין. עם זאת, חברות פרטיות יזכו לגישה גדולה יותר לשוק האוסטרלי, מה שאמור להיות טוב עבור התעסוקה המקומית בפרט ולכלכלה הבכלל. מעניין לציין, שרכוש לא מופיע ברשימה כענף רגיש.

מקור: “?Max Mason. “Who wins in Australia-China free trade agreement

 

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל