העיר החכמה אלקטרוניק סיטי: הזדמנות לחדשנות ישראלית

“עיר חכמה” הוא מונח בהתהוות המתייחס לעיר, המשתמשת בטכנולוגיות מידע ותקשורת כדי לפעול אל מול התושבים על מנת לפתח הון חברתי והון אינטלקטואלי, כדי להשתמש בצורה טובה יותר בתשתיות, להפחית את הפגיעה בסביבה ולתמוך בפיתוח חכם. תרגום מורכב זה מויקיפדיה מצביע על מונח עמום למדי, שכולל הגדרות רבות ודינאמיות, כמעט כמו המונח שאותן הן רוצות להגדיר. למעשה, זו גישה רחבה וכללית לשיפור היעילות התפעולית של העיר, איכות חיי התושבים ופיתוח הכלכלה המקומית באמצעות מינוף המידע הקיים בעיר.

אם אפשר להסביר במשפט אחד מהי עיר חכמה, זוהי עיר המספקת את השירותים לתושביה בצורה החכמה ביותר והטובה ביותר. בפועל, הכוונה היא לניהול רוב התשתיות (מים, חשמל, תעבורה, חינוך, תרבות ועוד) בזמן אמת, על מנת לאפשר מתן תשובה מידית לכל תקלה וצורך. העניין מצריך, כמובן, השקעות גדולות בתשתיות פיזיות, הכוללת השקעה גדולה בחומרה ותכנה, שיאפשרו ניהול ובקרה בזמן אמת. לכן, הקמת הערים החכמות הראשונות ניתנה לאינטגרטורים בינלאומיים גדולים כמו Cisco ו- IBM.

Kochi
Kochi

בהודו, הערים שנבחרו למטרה זו הן Electronics City במדינת קרנאטקה (Karnataka), פאלאבה (Palava), ששוכנת בקרבת מומבאי, קוצ’י (Kochi) ששוכנת במדינת קרלה (Kerala) ושתי ערים נוספות במדינת גוג’ראט (Gujarat): דולרה (Dholera) ו-Gujarat International Finance Tec-City. ערים אלו יהוו מודל להקמתן של עוד 100 ערים חכמות בהודו, עליהן הכריז רה”מ החדש נרנדה מודי.

Dholera
Dholera

במהלך הקמתן, יבחנו המקימים טכנולוגיות ניהול תשתיות ושירותים בכל התחומים. הטכנולוגיות שיוכחו כמוצלחות בערים הנ”ל, יהיה להן יתרון ותינתן להן עדיפות, כאשר יוקמו הערים החכמות הבאות.

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה בבנגלור מקיימת קשרים טובים עם עיריית Electronics City, המעוניינת לבחון כל טכנולוגיה חדשה ורלוונטית. חברות בעלות טכנולוגיות חכמות לערים חכמות מוזמנות ליצור אתנו קשר.

צור קשר עם:

אבי פרידמן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל