סינגפור בשנה החמישית לתכנית ה- economic restructuring- האם זה בכלל עובד?

corporate-restructuringסינגפור ממשיכה להוביל בעולם ככלכלה עשירה ויציבה. לא מזמן הגיעה למקום השישי במדד המדינות העשירות אחרי קטאר ולוקסמבורג, עם הכנסה של מעל 70,000 דולר לאדם. עם זאת, ככל הכלכלות הצומחות בעולם, סינגפור מחפשת את הכיוון והמודל הנכון שבעזרתו תמשיך לצמוח ולהוביל את כלכלתה בזמנים מאתגרים לעולם כולו.

במסגרת זאת, המציאו בשנת 2010 בסינגפור את תכנית החומש הכלכלית לארגון מחדש של מקורות הצמיחה. בימים אלו מתעורר דיון מחודש באפקטיביות התכנית והשאלה המרכזית היא האם התכנית עומדת ביעדי הצמיחה שהעומדו ביסודותיה, ואכן תצליח למצות את עצמה ולספק את אחוזי הצמיחה אותם הגדירו אדריכליה. בשבועות האחרונים עודכנו תחזיות הצמיחה מטה ועל פי דבריו של ראש ממשלת סינגפור, LEE Hsien Loong לפני כחודש, סינגפור תיאלץ להסתפק בצמיחה של 2-3 אחוזים בשנה ולא על פי התכנון המקורי לשנים 2010-2020, שקבעה הוועדה לאסטרטגיה כלכלית ועמד על 3-5 אחוזי צמיחה שנתיים.

הטענות, כאמור, כנגד התכנית היום הן, כי המחיר ששילמה הכלכלה עבור הרה-ארגון היה כואב, אבל רווח ממשי בהטמעתה לא נראה עד עתה בשטח. הנתונים מצביעים על עלייה משמעותית ב- core inflation – היא האינפלציה, שנמצאת בפוקוס, למשל של הבנק המרכזי האמריקאי (הפד) ולא בהכרח האינפלציה הכללית. “האינפלציה הגרעינית”, בתרגום חופשי, מנטרלת את התנודתיות ברמות המחירים בשוק במוצרים, כמו אנרגיה ומזון, שסובלים לרוב מעונתיות ומשינויים ועל כן המדד הזה מצביע על טרנד חזק וממשי יותר ממדד ה- CPI המפורסם והמקובל. להפתעתם של הכלכלנים המקומיים אינפלציה זו עברה השנה את מדד ה- CPI הפשוט ומגיעה ליותר מ- 2.5% בשנת 2014. גם מדדי העלות ליחידת עבודה עלו משמעותית, 4-5 אחוזים בשנה, מה שגורם ללחץ נוסףבעיקר על כל המעסיקים, אם כי לצערם לא ראו שיפור ממשי בפריון (יעילות) ליחידת עבודה. בשלוש השנים האחרונות היה שיפור של 0.1% בלבד ביעילות העבודה בכלל (בענף הבנייה 0.4- שיפור משמועתי מעט יותר).

כלכלנים רבים שותפים לתחושה, כי מדבור במטרה ארוכת טווח ולא קצרת מועד ועל כן יש לתת את המקום ובעיקר את הזמן להוכחת יעילותו של הארגון מחדש ובכלל טוענים, כי יש סיבות נוספות לדשדוש ולתוצאות הבינוניות שחווים בעלי העסקים, כמו למשל אריכות הימים של העם הסינגפורי (ממוצע של 84 שנים לאדם), הגבלות על כניסת עובדים זרים, וכן מתן אשרות עבודה לזרים בעלי כישורים מיוחדים (talents), שמגביל מאוד את תעשיית הסטארטאפים המקומית. זו מתקשה לגייס עובדים מוכשרים, אשר מהווים פוטנציאל אמיתי להגדלת היעילות הכללית במשק.

מה שבטוח, תכניות מסוג זה חייבות לצאת לפועל כי ללא שינויים מבניים בכלכלה, הן הסינגפורית והן בשאר העולם המערבי, הקושי להגיע לנתוני צמיחה משמעותיים יהיה קשה עד בלתי אפשרי.

ימים יגידו אם התכנית הזאת הביאה את הבשורות, ונשאלת השאלה: אילו תכניות יש לממשלת ישראל להביא להגדלת הפריון..?

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל