מי מסתתר מאחורי הצלחת אייפון 6?

רבות דובר על מכשיר אייפון 6 החדש של אפל, מאז אירוע ההשקה המתוקשר בחודש ספטמבר, אך לא כולם יודעים על הקשר שבין טאיוואן לבין מוצרי אפל.

הביקוש הרב לאייפון 6 גרם להרבה נחת לא רק במשרדי אפל בקליפורניה, אלא גם בטאיוואן, שם הזמנות המכשיר תרמו תרומה מכובדת לעליה בייצוא מהאי: עליה של 12.7% מהתקופה המקבילה דאשתקד והגעה לשיא של 43.3 מיליארד דולר אמריקאי. זאת, מכיוון שלמעשה חברות טאיוואניות אחראיות לייצור חלק נכבד מחלקי האייפון, כמו גם להרכבתו.

חברת הון האי תעשיות מדויקות (Hon Hai Precision Industry Co), המוכרת יותר בשמה המסחרי פוקסקון, אחראית לכל ההזמנות של אייפון 6 בגרסת מסך 5.5 אינץ’ ול-70% מההזמנות לגרסת מסך 4.7 אינץ’. בעקבות השקת המכשיר, רווחי החברה עלו עליה חדה של 22.95% מהתקופה המקבילה בשנה הקודמת לכדי 13.66 מיליארד דולר אמריקאי. חברה טאיוואנית נוספית, .Pegatron Corp, אחראית ל-30% משאר ההזמנות של גרסת המסך 4.7 אינץ’.

הביקוש לאייפון 6 היה כה גדול עד כי פוקסקון בקושי הצליחה לעמוד בביקוש. פוקסקון ערכה מבצע גיוס עובדים והקצתה לא פחות ממאה פסי ייצור בסין, שעבדו מסביב לשעון כדי לענות על הביקוש. בימי שיא הייצור החברה הרכיבה 140,000 מכשירי אייפון 6 פלוס ו-400,000 מכשירי אייפון 6 מדי יום!

חברות טאיוואניות נוספות אשר מהוות חלק בלתי נפרד משרשרת הייצור הטאיוואנית הינן .Largan Precision Co, אשר אחראית על עדשות מצלמת האייפון, חברת .Catcher Technology Co, האחראית על ייצור גוף המכשיר ( כ-40% מהכנסות החברה מקורן בהזמנות מצד אפל) וחברת TSMC, יצרנית השבבים הגדולה בעולם, המספקת שבבים למכשירי אייפון 6.

תמונה: זאק וגה

חברת אפל הינה חברה עצומה ואמנם יש לה ספקים רבים בכל רחבי העולם: ארה”ב, סין, יפן, קוריאה, וכו’, אך עדיין לא ניתן להמעיט בחשיבותן של החברות הטאיוואניות, אשר לוקחות חלק מרכזי במוצר הדגל של החברה. עם זאת, חברות הטכנולוגיה הטאיוואניות מודעות לכך שעליהן לשמור על מעמדן, בעיקר בשל התחרות העזה שמציבה מתחרתה הראשית בתחום הטכנולוגיה- דרום קוריאה. לצורך כך, החברות הטאיוואניות משקיעות יותר ויותר במחקר ופיתוח ומחפשות טכנולוגיות חדשות- בין היתר גם בישראל.

חברות ישראליות, אשר מעוניינות להיכנס לשוק הטכנולוגיה הטאיוואני, ומשם להשיג דריסת רגל גם בחברות הבינלאומיות הטובות בעולם, מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית בטייפה  בכתובות הבאות:

doron@israeltrade.gov.il

taipei@israeltrade.gov.il

*הפוסט נכתב על ידי עובדת המחלקה הכלכלית, רוני אורן.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל