אוסטרליה, מדינה זמינה לעסקים

מחקר השוואתי שפרסם לאחרונה משרד הכלכלה האוסטרלי מנתח באופן מיטבי את השוק האוסטרלי ואת מגמותיו:

אוסטרליה חוגגת צמיחה כלכלית ממוצעת של 3.4% לאורך 23 שנים רצופות, מתעלת את משאבי ההשקעות הבינלאומיות בה ליוזמות חדשנות, למחקר ופיתוח וכך, על פי מדדים כלכליים, צפויה להמשיך את צמיחתה גם בחמש השנים הקרובות. צמיחתה של אוסטרליה מהווה חלק מצמיחת כלכלות דרום מזרח אסיה ואינה אמורה להפתיע, לאור מיקומה הגיאוגרפי בין מזרח ומערב שבא לידי ביטוי גם באוריינטציה והאסטרטגיה העסקית שהיא מקיימת. אם כלכלות הודו וסין היוו במשותף כ-5% מהתל”ג העולמי בשנת 1980, אזי בסוף העשור הקרוב צפויות כלכלות אלו להוות כרבע ממנו.

אף שכלכלתה של אוסטרליה מפורסמת ביציבות המוענקת לה ממחצביה העשירים, מוצאים לציין, כי על פי הדו”ח השוק האוסטרלי מתפתח בעיקר בתחומי הבינוי, מתן שירותים מדעיים וטכנולוגיים מקצועיים, שירותים פיננסיים וביטוח, טלקומוניקציה, שירותי בריאות וחינוך ענפים, בהם ניתן לשלב בהצלחה טכנולוגיה ישראלית מגוונת.

לנספחות הכלכלית בסידני תכנית עבודה לשנת 2015 המבוססת על ניתוח השוק האוסטרלי והאסטרטגיה העתידית וחלק ממסקנות הדו”ח המקיף, מחזקות את הכיוונים וסקטורי-היעד שנבחרו כמצוין מטה:

מחשוב ענן:

על פי סקר של BSA Global Cloud Computing, אוסטרליה ויפן מובילות עולמיות במדיניות מחשוב הענן הן בתחום עבריינות רשת, פרטיות המידע וזכויות יוצרים אך אוסטרליה עדיין נזקקת לפיתוח בתחום בטחון הרשת וקידום סחר חופשי בה.

בנקאות, השקעות ומקורות מימון:

המערכת הפיננסית באוסטרליה ממוקמת חמישית בעולם בתחום השירותים הפיננסיים הבנקאיים ושאינם בנקאיים. יציבות הכלכלה האוסטרלית והאמון במערכת הבנקאות שלה, באה לידי ביטוי בהשקעות זרות מנוהלות (FUM) ונכון לעכשיו, למעלה מ-1.6 טריליון דולר אמריקאי שמקורו במימון זר מנוהלים על ידי השוק האוסטרלי. בכך אוסטרליה סגנית רק לארה”ב ולוקסמבורג וכמובן, מובילה בשווקי אסיה והפאסיפיק. מעבר לאמון העולמי בתעשיית ניהול הכספים האוסטרלית, נכס זה מעניק יציבות וגמישות, ממקסם הוצאה לפועל של החלטות פיסקאליות ומהווה בסיס לשיפור תשתיות המדינה.

מזה שני עשורים ענף הבנקאות המתוחכם הפועל באוסטרליה צמח בכ- 10% בממוצע לשנה, ובשנת 2012-13 המחזור עמד על כ-135 טריליון דולר, צמיחה של כ- 17% משנת 2007-08.

היקף הנכסים של ענף השירותים הפיננסיים המשוכללים באוסטרליה נאמד בכ-6.2 טריליון דולר אוסטרלי. ענף זה פתוח להשקעה בתשתית טכנולוגית מתקדמת. הנספחות תקיים בשנה הקרובה משלחת חברות ישראליות בתחום ה-IT לענף הפיננסי.

נוחות עשיית עסקים באוסטרליה

השוק האוסטרלי מתאפיין בשקיפות רבה, יציבות וחקיקה המעניקים בטחון למשקיעים זרים. עיתון הוול-סטריט ג’ורנל סקר ב-2014 את שווקי העולם ומיקם את אוסטרליה כשלישית מבין 147 מדינות במדד חופש כלכלי. מדד זה מתכלל את מדדי החופש העסקי, המסחרי, הפיסקאלי, המונטארי, ההשקעות והרכוש וכן את השחיתות הציבורית ומידת ההשקעה והמעורבות של המדינה בשווקים. אוסטרליה ממוקמת חמישית בעולם בקלות לפתוח עסק חדש ובנגישות למתן אשראי.

רב-תרבותיות

בדומה לישראל, למעלה מרבע מתושבי אוסטרליה היגרו אליה בעיקר מדרום מזרח אסיה ואירופה. רב תרבותיות משמשת כיתרון ונחשבת כמעניקה עומק ומגוון פתרונות וכישרונות, הבנת מנטליות ושפות מגוונות, ומעניקה יכולות המצויות פחות בחברות הומוגניות. הוכחה לכך היא ש-16 המדינות הרב-תרבויות ביותר בעולם (מהגבוהה לנמוכה) הן גם המתקדמות בעולם: לוקסמבורג, שווייץ, אוסטרליה, ישראל, ניו-זילנד, קנדה, אירלנד, אוסטריה, שבדיה, בלגיה, ספרד, גרמניה, ארה”ב, נורבגיה, אנגליה וצרפת.

הנספחות הכלכלית באוסטרליה משמשת כנקודת פתיחה כדאית עבור כלל הגורמים המבקשים לקדם פעילות עסקית ישראלית באוסטרליה.

לדו”ח המלא: Australia Benchmark Report

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל