שר המדע והטכנולוגיה של וייטנאם יגיע בסוף החודש לביקור רשמי בישראל

שר המדע והטכנולוגיה של וייטנאם, מר קואן נגוין (Nguyen Quan), יעמוד בראש משלחת גדולה של בכירי ממשלת וייטנאם שתבקר בישראל בסוף החודש (28.9-2.10) ותקיים, בפעם הראשונה לאחר יותר מ 20 שנות יחסים דיפלומטיים, מושב של הוועדה הכלכלית המשותפת עם נציגי ממשלת ישראל. השר הוייטנאמי יוביל את דיוני הוועדה מן הצד הוויטנאמי כאשר מהצד הישראלי יוביל את הדיונים שר הכלכלה, נפתלי בנט.
Vietnam Israel Trade

בנוסף למפגש הוועדה, יקיים השר הוייטנאמי הבכיר ביקור רשמי מלא בישראל, שיכלול סיור בחממה טכנולוגית בנצרת ובפרויקט “ביו-ירושלים” (BIOJERUSALEM), ביקור בחברות טכנולוגיה ישראליות וארוחת ערב חגיגית עם חברות הפועלות בווייטנאם.

הביקור מהווה נקודת שיא ביחסים הכלכליים המתחזקים בין ישראל לווייטנאם. היקף הסחר בין המדינות, שהגיע בשנים האחרונות לכמיליארד דולר בשנה,  הביא את מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ביחד עם מקביליהם מוויטנאם להתניע את תהליך של משא ומתן על הסכם סחר חופשי. בדו”ח התחרותיות האחרון שפרסם הפורום הכלכלי העולמי (WEF) לפני ימים אחדים, דורגה וייטנאם במקום ה-68 (מבין 144 מדינות). הדו”ח מציין את ווייטנאם כמשק צומח (למעלה מ-90 מיליון איש) בעל שיעורי השכלה גבוהים,  ושיעור השתתפות גבוה מאוד של נשים בכוח העבודה- עובדות שזיכו את וייאטנם בשם ה”נמר האסיאתי” הצומח (5.5% צמיחה צפויה ב-2014). עם זאת, במדדי החדשנות, הסקר מדרג את וייטנאם במקומות נמוכים.

הנספח המסחרי של משרד הכלכלה בווייטנאם, צפריר אסף: “וייטנאם הפכה בשנים האחרונות לאטרקטיבית מאוד עבור חברות טכנולוגיה קטנות ובינוניות. בוייטנאם יש רתיעה מרכישת מוצרים טכנולוגיים זולים ונכונות גבוהה יותר לשלם עבור פתרונות חדשניים ומהימנים מישראל. יצואנים קטנים ובינוניים, המציעים פתרונות נישה מותאמים לצרכי הלקוח, מצליחים לחדור היטב לשוק הווייטנאמי, בעזרת מפיצים מקומיים שאנו מאתרים עבורם. הכלכלה הוייטנאמית מספקת לחברות ישראליות הזדמנויות גדולות וביקור שר המדע נועד למנף הזדמנויות אלה. כך למשל, אנו מנסים לחבר בין חברות טכנולוגיה ישראליות וייטנאמיות, באמצעות מימון מהבנק העולמי. בנוסף, משרד המדע והטכנולוגיה אחראי על הענקת מעמד של “חברת הייטק” ולעניין זה משמעויות כספיות נכבדות עבור חברות ישראליות הבוחרות להשקיע ולהגדיל את פעילותן במדינה” מסכם אסף.

שר הכלכלה נפתלי בנט: “במסגרת תפקידו, עוסק משרד הכלכלה בחיזוק קשריה המסחריים של ישראל עם מדינות מתעוררות ושווקים חדשים בעולם, ווייטנאם הטומנת בחובה הזדמנויות רבות ליצואנים הישראלים. מפגש פסגה זה בין נציגיהן הכלכליים הרשמיים של שתי המדינות עתיד לסלול את הדרך ליצואנים ישראלים נוספים ולמנף את קשרינו הכלכליים עם מדינה זו, ההולכת והופכת משמעותית יותר ויותר באסיה ובעולם כולו”.

סחר מול ישראל

Vietnam Israel Trade

היצוא לוייאטנם הסתכם בשנת 2013 ב- 702$ מיליון לעומת 745$ מיליון ב-2012. הנתונים משקפים ירידה של כ-6%. את הירידה ניתן ליחס להתחזקות השקל והחלשות הדונג שאירעו במקביל ולהשפעות המשבר הכלכלי שהגיעו לוויטנאם באיחור מסוים וגרמו לירידה בביקושים.

תחומי היצוא המובילים: אלקטרוניקה ורכיבים מינרלים (בעיקר ע”י חברת אינטל), מוצרים כימיים, דשנים וצבע ותקשורת. יבוא הסחורות מוויאטנם הסתכם ב- 413.2$ מיליון ב-2013 וב-318$ מיליון ב-2012. הנתונים משקפים עלייה של כ-30% בשיעור היבוא. התחומים המובילים היו: תקשורת, בעלי חיים, חקלאות ומזון ו טקסטיל והנעלה. עיקר העלייה ביבוא מקורה בטקסטיל והנעלה.

*מקור הידיעה-דוברות משרד הכלכלה

צור קשר עם:

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל