באוסטרליה זה בדוק, עובדי מדינה חיים יותר

חב’ מרסר (Mercer), הנותנת שירותי ייעוץ פיננסיים לממשלת אוסטרליה פרסמה תוצאות מחקר שערכה לפיו, תוחלת החיים הממוצעת של עובדי מדינה ארוכה ב-4 שנים משל עובדים רגילים. (ראו טיפול בדו”ח כאן)

היות ואת תכניות הפנסיה של עובדי מדינה משלמת הלקוחה, קרי– ממשלת אוסטרליה, מזהיר הדו”ח את מקבלי ההחלטות, להימנע מלהסתמך על טבלאות תוחלת החיים הרגילה בבואם לתכנן את תכניות הגמלאות של מיליוני העובדים שבאחריותה הישירה כמעסיק. באוסטרליה חיים כ- 23 מיליון איש, מתוכם כ-8 מיליון הם עובדי מדינה.

על פי הדו”ח, תוחלת החיים הרגילה היא 84/87 שנים לאשה/גבר בהתאמה ואולם, בחינת הממצאים מעשרות השנים האחרונות מגלה, שתוחלת החיים של עובדי ‘צווארון לבן’ בקרב עובדי המדינה עולה, וכמחצית מהם יזכו לחיות עד גיל 88/91 שנים באותה התאמה.

הדו”ח, שהעבירה ‘מרסר’ לעיון ממשלת אוסטרליה, אינו עוסק בסיבות לכך שעובדי מדינה מאריכי ימים יותר מעובדים אחרים במשק, אולם ניתן לחשוב שחלק מן הסיבות קשורות לרוגע שבאורח חיים יציב, לכך שעובדי מדינה זוכים בדרך כלל לסל שירותי בריאות רחב יותר מכלל הציבור ובכך שהסדרי תשלומי הגמלאות נוחים בדרך כלל ומשולמים במלואם ובעתם.

אוסטרליה, פועלת בדומה לנורבגיה הסוציאל-דמוקרטית, משמרת חלק משמעותי מהכנסות המדינה ממחצביהם העשירים ומפנה אותן למימון הגדל של האוכלוסייה המבוגרת, ומסבסדת את הוצאות הבריאות הגבוהות של סקטור זה. חברת מרסר ממליצה לממשלה לבחון האם הסכומים המיועדים לקבוצת האוכלוסיה המזדקנת תואמת את העלייה בתוחלת החיים הכללית ובמיוחד של מועסקיה.

ריצ’ארד בויפילד (Richard Boyfield), דובר חברת ‘מרסר’ מסר, כי לצד חובת התכנון בכל הנוגע הפרישה לגמלאות של עובדי מדינה המוטלת על המדינה, ברור, כי על כל פרט בחברה לחסוך יותר לימי זקנתו, להיות מבוטח בתכנית בריאות טובה וממליץ, כי המדינה תאריך את שנות העבודה כך שהיציאה לגמלאות תחול מאוחר יותר (דיון נוסף ראו כאן).

לא נמצאו ממצאים דומים או בדיקה דומה בישראל או במדינה אחרת, אולם במידה ותוחלת החיים של עובדי מדינה בישראל דומה במגמתה לזו של אוסטרליה, נכון יהיה להיערך לכך מבעוד מועד ואולי אף להפנות חלק מההכנסות העתידות להצטרף לקופת המדינה ממחצבי הגז שנמצאו בשנים האחרונות.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל