בין תנובה לבועת הנדל”ן באוסטרליה

האו”ם קורא לגופים המוניטריים והממשלתיים באוסטרליה לבחון בשבע עיניים ולבקר באופן פרטני את מחירי הנדל”ן הגואים באוסטרליה.

דו”ח מיוחד שהנפיק האו”ם והועבר לממשלת אוסטרליה מציין, כי לצד צפי להאטה בצמיחת הכלכלה האוסטרלית לאורך 2014, רואה האו”ם בדאגה את המשך התחזקות המחירים בשוק הנדל”ן המקומי דבר המצביע על האפשרות כי מדובר ב’בועה’. (סקירת הדו”ח נמצאת כאן).

אזהרה זו שהועברה אמש (19 אוגוסט 2014) על ידי נציגות האו”ם מצטרפת לאזהרות רבות אשר הועברו לאחרונה (ראו למשל כאן) והקשורות למחירים הבלתי סבירים אליהם צמח שוק הנדל”ן האוסטרלי. אל האזהרות מצורפת לאחרונה גם הקריאה אל מערכת הבנקאות המקומית, להימנע מהעלאת הריבית ובכך להגדיל את התחרות העיסקית.

דו”ח האו”ם מצטרף גם לביקורת פנים אוסטרלית המצביעה על מגמה בשוק הבנקאות האוסטרלית להעדיף מתן הלוואות לרכש נדל”ן על פני מתן הלוואות לעסקים יצרניים בטענה שהן יציבות יותר. בהעדפת השקעות לרכש נדל”ן מתמרצים הבנקים שימוש לא יצרני בכסף.

העיתונות הישראלית עוסקת אמנם בצדדים הפופוליסטיים, הקשורים לעסקת הרכישה של חברת תנובה, כגון באפשרות, שגביעי קוטג’ יועלו על שולחנות האוכל של תושבי סין, אולם עסקת מכירת תנובה לחברת ברייטפוד (Bright Food) הסינית, מצביעה בעיקר על מגמה פיננסית, שאינה קשורה כלל לתרבות הצריכה הקולינארית בסין. בתקופה האחרונה, ניכרת ירידה קבועה במחירי הנדל”ן בסין, עובדה המשפיעה על השקעות מקרקעין ספקולטיביות הן על ידי משקיעים זרים והן מקומיים.

דוחות על מחירי הנדל”ן העירוני אותם מפרסם השלטון בסין מצביע על המגמה הברורה בחודשים האחרונים (חלק הדו”ח מצוטט כאן). על פי האחרון:

  • בחודש מרץ 14′: מחירי הנדל”ן ירדו ב- 4 ערים וב- 56 ערים המחירים עלו.
  • בחודש אפריל 14′: מחירי הנדל”ן ירדו ב- 8 ערים וב- 44 ערים המחירים עלו.
  • בחודש מאי 14′: מחירי הנדל”ן ירדו ב- 35 ערים וב- 15 ערים המחירים עלו.
  • בחודש יוני 14′: מחירי הנדל”ן ירדו ב- 55 ערים וב- 8 ערים המחירים עלו.
  • בחודש יולי 14′: מחירי הנדל”ן ירדו ב- 64 ערים וב- 2 ערים המחירים עלו.

המגמה המובהקת בשוק הנדל”ן הסיני זוהתה על ידי כרישי הנדל”ן כבר לפני כשנה ולמשל המיליארדרד ההונג-קונגי לי קא-שינג (Li Ka-shing) מכר לאורך השנה האחרונה קרקעות ונכסים בהונג-קונג בשווי של כ- 3.5 מיליארד דולר. זיהויו של שוק הנדל”ן הסיני כבעל סיכונים גדלים והולכים מביא את המשקיעים הספקולטיביים להשקיע את כספם במקומות אחרים ורכישת תנובה היא דוגמא בקנה מידה בינוני לכך. דוגמאות בולטות לניתוב הממון הסיני הן רכישות המבוצעות בקנה מידה עצום בשוק הנדל”ן האוסטרלי. לדוגמא, באמצע אוגוסט 2014 התחייב וו’אנג ג’יאלינג (Wang Jialing),נשיא חברת Wanda, שהוא האדם העשיר ביותר המתגורר כיום בסין, לרכוש נדל”ן אוסטרלי בסכום של: 1.7 מיליארד דולר.

אנאליסטים אוסטרליים טוענים, כי תזרים הכספים האדיר המיועד לרכש נדל”ן אוסטרלי משפיע באופן מטריד על מחירי השוק העירוני בכלל ובסידני ובמלבורן בפרט, ולאחרונה החלו להתפרסם כתבות של אנשים המודאגים מכך שסין החליטה לרכוש את אוסטרליה, לא פחות.

הדוגמא האוסטרלית מעלה ספק באשר לאפשרות שרכישת תנובה מרמזת על שינוי המגוון התזונתי הסיני העתידי אולם, בחירת המותג הספציפי הזה מעניק תעודת כבוד ליציבות הכלכלית הישראלית בכלל ולמותג הזה בפרט.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל