אינדונזיה בעידן ג’וקווי – השקעה בתשתיות מחד, ופתיחות לעולם מאידך

 

© 2014 MORGUEFILE. All Rights Reserved.
© 2014 MORGUEFILE. All Rights Reserved.

אינדונזיה מתחילה לעכל את הרוחות החדשות הנושבות בה, לאחר שמערכת הבחירות הדמוקרטית המוצלחת הביאה עמה בשורה חיובית לשווקים בדמותו של ג’וקו ווידודו, הליברל יחסית, אשר כולם מאמינים ביכולותיו להצעיד את אינדונזיה קדימה במישור הכלכלי.

הבחירה בנשיא החדש עדיין לא הוכרעה סופית, ומוטלת לפתחי דיון בבית המשפט לחוקה בעקבות ערעור שהגיש פרובואו, הגנרל לשעבר, על תוצאות הבחירות. עם זאת הכל כבר נוהגים כאילו הערעור כבר הוכרע והדיונים הקדחתניים עוסקים באיזו ממשלה ירכיב הנשיא השביעי של הארכיפלג בחודש אוקטובר.

לג’וקווי אתגרים רבים. הכלכלה האינדונזית צומחת אמנם, אך בקצב איטי יותר מהציפיות. הבנק העולמי פרסם תחזית צמיחה לשנת 2014 של 5.2%, אך עם הפוטנציאל הטמון במדינה והצמיחה הכלכלית באסיה, ניתן לומר, כי מדובר בצמיחה שמרנית למדי ואפשר לשאוף בהחלט למספרים גבוהים יותר. גם הגבלות על משקיעים זרים וחברות בין לאומיות, שמגיעות למדינה לבצע פעילויות של מיזוגים והשקעות, כמו גם האיסור על ייצוא מינרליים גולמיים מהמדינה שהוטל בחודש ינואר והמיסוי הכבד על חומרי גלם, מקשים על הצמיחה ועל מאזן הסחר.

ללא ספק, יידרשו רפורמות מרחיקות לכת על מנת להחיות ולהמשיך את הצמיחה הנדרשת לאינדונזיה. רבות מהן כוללות טיפול מעמיק ביסודות המשק הכלכלי, במיוחד בנושאים הקשורים לסובסידיות והשקעות זרות. הכלכלה האינדונזית נסמכת רבות על תעשיית המכרות, שתרומתן ל GDP מתקזזת עם הסובסידיות הכבדות שהממשלה מממנת בשוק הדלק המקומי

כבר כתבנו בעבר על כך שהסובסידיות הללו מוטלות בספק והעלות שלהן כבדה עד מאוד, אך לא היה מנהיג פוליטי אמיץ מספיק שייקח על עצמו לשנות זאת, אף שהן שוות ערך ל-  12% מתקציב הממשלה.

תשתיות באינדונזיה הן נושא חשוב ולעתים כאוב. בחלקים נרחבים של המדינה התשתיות עלובות ודורשות השקעות ענק על מנת לשפר את איכות חייהם של התושבים. ג’וקווי יידרש להסיט חלקים מהתקציב לטובת נושאים אלו אם אכן יעמוד מאחורי דבריו במהלך הקמפיין לנשיאות. לא כדאי לשכוח גם את השחיתות המבנית, הממשלתית והפרטית, הקיימת במדינה ומונעת ממנה להיות מרכז סחר מרכזי ותוסס בדרום מזרח אסיה ובכלל ביבשת. גם החקלאות האינדונזית מפורסמת בשימוש בטכנולוגיות פרימיטיביות, תפוקה נמוכה ומחסור בחדשנות. נוסף לכל אלו עלינו לזכור את התעשייה הימית, שיכולה לסייע לעניי המדינה הרבים החיים באיים ורוצים להתפרנס בכבוד מ”הים”.

אלו הולכות להיות חמש שנים מרתקות. אנו נעקוב מקרוב.

נשמח לסייע לחברות ישראליות המעוניינות לחדור לשוק האינדונזי ככל שנוכל.

בהצלחה ג’וקווי!

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל