טאיוואן – נוחות ברמה אחרת

כאשר עושים עסקים במדינה זרה, אי אפשר להתעלם מחשיבות הכרת והבנת התרבות המקומית, על אחת וכמה כאשר מדובר בתרבות כה רחוקה ושונה מהתרבות הישראלית.

לרוב, כאשר זרים מגיעים לטאיוואן הם סבורים שאין שוני בין התרבות הטאיוואנית לבין מצב התרבות בסין. אמנם רוב רובה של אוכלוסיית טאיוואן הינה סינית, אבל מי שגר פה יודע שלאי הזה יש כמה מאפיינים ייחודיים משלו.

אחד המאפיינים הבולטים ביותר של התרבות הטאיוואנית הוא החשיבות יוצאת הדופן המיוחסת לנוחות. מה מיוחד בכך? במה שונים הטאיוואנים מאנשים מרחבי העולם אשר אוהבים ומחפשים נוחות? השוני הוא שהטאיוואנים לוקחים את הנוחות לרמה אחרת לגמרי.

קודם כל, רשתות הנוחות בטאיוואן – הפעילות 24 שעות ביממה במשך שבעה ימים בשבוע – הינן הטובות ביותר בעולם. בטאיוואן פועלות הרשתות 7-Eleven האמריקאית, Family Mart היפנית, Ok Mart, רשת אמריקאית נוספת, ורשת טאיוואנית יחידה Hi Life.

החודש נחנך בטאיוואן סניף 7-Eleven ה-5000 במספר. לשם השוואה, בארה”ב כולה ישנם פחות מ-8000 סניפים. למעשה, ריכוז חנויות הנוחות בטאיוואן הוא הגבוה בעולם בשיעור של חנות אחת לכל 2500 תושבים.

בעיר הבירה טייפה קשה לעבור 100 מטרים בלי להיתקל באחת מחנויות הנוחות, וזה יתרון גדול עבור הטאיוואנים אשר אינם חובבי הליכה גדולים. הטאיוואני הממוצע תמיד יעדיף אוטובוס/רכבת תחתית/קטנוע על פני הליכה, אפילו הליכה קצרה של רבע שעה. כאשר מבקשים מטאיוואני הוראות הליכה, סביר כי הוא ינסה להניא את השואל בכל מחיר מהליכה ברגל “כי זה רחוק”. מי שיבחר ללכת על אף ההפחדות, יתפלא מאד כאשר יגיע ליעדו אחרי כעשר דקות הליכה.

7eleven-4

חוץ מהפריסה הרחבה, מה עוד מיוחד בחנויות הנוחות בטאיוואן? התשובה פשוטה. ניתן לעשות בהן הכל. למעט שתיה קלה, תה סיני, ירקות, פירות, צ’ייסרים, סושי, ויטמינים וחומרי ניקוי אפשר למצוא אפילו גופיות ותחתונים חד פעמיים. לאיזו מטרה? זו כבר שאלה אחרת.

מעבר לכך, לא חסרים טאיוואנים שהתזונה שלהם מבוססת על הארוחות החמות הרבות והמגוונות שמציעות חנויות הנוחות. בטאיוואן נהוג לעבוד שעות ארוכות, אפילו בסופי שבוע, ורשתות הנוחות מקלות על אורח החיים הזה. גם טאיוואני שיוצא מפגישה בעשר בלילה יוכל למצוא מקום ישיבה וארוחה חמה בסניף חנות הנוחות הקרובה אליו תוך דקות ספורות.

ישנם גם אינספור שירותים שניתן לקבל בחנויות הנוחות: הזמנת ניקוי יבש, תשלום דוחו”ת חניה וכל החשבונות, קניית כרטיסים לקונצרטים, הופעות ולרכבות ואפילו תשלום שכר לימוד לאוניברסיטה. ישנם אנשים המבקשים אפילו לקבל את הדואר הממוען אליהם בסניף חנות הנוחות הקרובה במקום בביתם.

רבים מהסניפים מתוכננים לשהיה ממושכת וכוללים פינות ישיבה, שירותים נקיים ואינטרנט חינם. הסניפים כל כך נוחים עד שיש אנשי עסקים טאיוואנים שמעדיפים לקיים פגישות עסקיות בחנות נוחות מאשר במסעדה.

במקומות מסוימים, סניף חנות הנוחות המקומי אף מתפקד כמקום בילוי שכונתי לצעירים ולמשפחות, ויש המשווים את תפקיד חנות הנוחות היום לתפקיד שבעבר מילאו המקדשים המקומיים כמרכז קהילתי.

התפיסה הזו של חנויות הנוחות כחלק בלתי נפרד מחיי החברה בטאיוואן אף בא לידי ביטוי במחזמר שהועלה בשנה שעברה אליו הטאיוואנים נהרו בהמוניהם ועסק כל כולו בחנויות 7-Eleven.

יתכן שזו גם הסיבה שבגינה רוב הטאיוואנים מעדיפים להישאר בגבולות המדינה. למה בכלל כדי להסתכן בהגעה למקום לא נוח ללא 7-ELEVEN?

*הפוסט נכתב על ידי רוני אורן, עובדת המחלקה הכלכלית.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל