כלכלת תאילנד לאחר ההפיכה

ministry of finance

מאז ההפיכה הצבאית ב- 22 במאי 2014, חלה יציבות בתאילנד, השווקים התייצבו, הבורסה עלתה מעל ל- 10% (בסה”כ כ-20% מדצמבר 2013, מועד נפילת הממשלה), מדד אמון הצרכנים עלה חודשיים ברציפות (מאי, יוני) ועומד על שיא של 8 חודשים.

2014 יוני SET

המזכיר הקבוע של משרד האוצר התאי, מר Rungson Sriworasat, צופה כי הצמיחה בתוצר המקומי התאי תעמוד על כ- 5% בשנת 2015 לאור ההתאוששות בתאילנד ובאסיה. הצפי לגידול ב- GDP בתאילנד עומד על כ- 2% ירידה, לעומת האומדן של כ- 2.6% במרץ האחרון (בדצמבר האחרון הצפי לגידול עמד על 4.9%) ועלייה מ- 1.5% שעמד בחודש מאי). כמו כן, המדינה ראתה ירידה של כ- 20% בייבוא סחורות היסוד המשמשות לייצור במדינה. ירידה זאת נובעת מהמצב הפוליטי בתאילנד, הירידה בסחר ובכלכלה המקומית.

מר Rungson מציין, כי הצפי לגידול נובע מתכנית ההשקעות הצפויה של המשטר הצבאי בתאילנד לשנים הקרובות, מאמצעי תמרוץ אותם מעביר ארגון ה- (NCPO National Council for Peace and Order), שבראשו עומד מפקד הצבא, הגנרל פריוט (Prayuth Chan-ocha), וכן מצמיחה כלכלית באזור. יש לציין, כי בתאילנד צפוייה להתמנות ממשלה ברבעון האחרון של השנה הנוכחית בהתאם לצ’רטר של החונטה (שקיבל את תמיכת מלך תאילנד) כהמשך המשטר הנוכחי ולפני בחירות במדינה שצפויות להיות רק לקראת סוף 2015.

לאחר ביסוסם בשלטון והשלטת סדר במדינה (כולל תפיסת אמל”ח והפסקת ההפגנות שהיו מנת חלקה של תאילנד בכלל ובנגקוק בפרט בחצי הראשון של 2014), מטרת משטר החונטה בתאילנד כיום היא עידוד היצוא התאילנדי והאצת התכנית להשקעות ממשלתיות במדינה (בסכום של כ- 2.4 טריליון באהט, או כ- 78 מיליארד דולר). תכנית זאת החלה עוד בתקופה של ממשלת אינגלק שינווטרה, שהודחה מתפקידה במהלך ההפיכה הצבאית (אז עמדה התכנית על כ- 72 מיליארד דולר לתוכנית תשתיות הדרכים, טלקום, לוגיסטיקה ותחבורה, וכ- 12 מיליארד דולר לפיתוח בתחום תשתיות המים).

ה- NCPO אישר בימים אלו את תקציב המשטר לשנת 2015 שיעמוד על כ- 2.6 טריליון באהט ויהווה תמריץ להאצת הפיתוח בתשתיות המדינה והכנה לAEC –ASEAN Economic Community, כולל כ- 500 מיליארד בהאט למשרד החינוך לתכניות לפיתוח הון אנושי לפני AEC.

לקריאה נוספת- כאן.

צור קשר עם:

ברק שרעבי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל