והמנצח הוא- ג’וקו (ווי)! – הנשיא השביעי של אינדונזיה

joko2כמו שסיפרנו לכם לפני מספר חודשים, אינדונזיה הלכה לבחירות כלליות. מדינת הענק, 255 מיליון תושבים, למעלה 17,000 איים, אחת המדינות המתפתחות והמרתקות באסיה אם לא בעולם כולו, הלכה לקלפי בחודש אפריל לבחור הן את הפרלמנט שלה, והן את הנשיא החדש שיחליף את SBY המכהן זה עשור.

הבחירות היו מותחות, צמודות מאוד ועקובות דם, במיוחד לקראת הסוף, מלאות בתלונות על אי סדרים ושחיתויות, כמו שאינדונזיה יודעת, ולבסוף הובילו לבחירתו של מנהיג חדש וצעיר יחסית, מפתיע, ליברלי, נמרץ וחביב, והשאירו את העולם כולו בציפייה לרפורמות גדולות ותקווה. הבורסות הגיבו בחיוב, הסינים האינדונזים שעמדו מאחוריו באופן די מושלם בוודאי מרוצים, ואילו אנשי הצבא ייתכן ומעט פחות. הוא אינו גנרל, אינו מיליטנט ואף ציין בעבר, כי הוא תוהה על העובדה שלמצרים ולירדן יש יחסים דיפלומטיים עם ישראל ולאינדונזיה, משום מה, אין.

וקצת מהנתונים הרשמיים: וועדת הבחירות המרכזית הכריזה על ג’וקו ווידודו (Joko Widodo) כנשיא הבא של אינדונזיה בתאריך 23.07 וזאת כשבועיים לאחר קיום הבחירות הרשמיות ב- 09.07. הוא גרף 53.15 אחוזים מהקולות לעומת 46.85 אחוזים של מתחו הגנרל פרובואו. 132.9 מיליון היו מספר המצביעים בסך הכל, כשמתוכם זכה המנצח ב- 70.6 מיליון. פרובואו עצמו כבר הכריז באופן תמוה בערב הבחירות על ניצחונו, ולקח את ספירת הקולות לבתי המשפט להכרעה. ב- 20.10 יחליף אם כך ג’וקו את הנשיא המכהן, אף על פי שיש עוד החוששים שפרובואו, אשר טוען כי באופן שיטתי ומבוסס רימה הצד השני עוד לא אמר את המילה האחרונה. בשמחה ובהפתעה קלה ולאור החששות הרבים הספירה החוזרת של הקולות עברה בשקט יחסי, ללא אירועים ראויים לציון ואלימות.

כזכור, ג’וקו רץ תחת מפלגת ה- PDIP, אותה מנהלת ביתו של הנשיא המפורסם ביותר של אינדונזיה, מגהוואטי סוקארנופוטרי, וסגנו הוא יוסוף קאלה (שכבר כיהן כסגן נשיא בעבר בשנים 2004-2009). בנאום הניצחון שלו על סירה מסורתית בנמל סונדה קלפה בצפון ג’קרטה אמר ג’וקו, כי הוא מבקש מתומכיו לחגוג את הניצחון בצניעות וללא חגיגות גדולות. הוא ציין, כי עבודה רבה לפניו להמשיך את התנופה הכלכלית והשגשוג שחווה אינדונזיה בעשור האחרון וכי הוא נרגש לקראת האתגר. הקהילה העסקית כמובן מרוצה לאין שעור מהתוצאה ותחושת רווחה נדמתה על פניהם של אנשי המגזר העסקי והשוק החופשי ועל אחת וכמה וכמה הקונגלומרטים המפורסמים, אשר מספקים למעלה מ- 50% מהמשרות במדינה.

באשר ליחסי אינדונזיה ישראל, במיוחד במציאות המורכבת אותה אנו חווים היום, קשה לנבא אך יש מקום לתקווה ולתחושה אופטימית. באופן כללי ג’וקווי תומך בפתיחת הסחר עם מדינות רבות שהיום היחסים עמם לוקים בחסר ואין סיבה שישראל לא תראה עצמה מועמדת ראויה לספק טכנולוגיות ואף לייבא סחורות מאינדונזיה. יהיה זה אך הוגן, אם כך, לתת לג’וקו תקופת התאקלמות ולראות לאן פניו והאם התקווה לשיפור ביחסים בין המדינות, אכן מתממשת.

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל