הפיליפינים מקדמת השקעות בתשתיות בשיתוף עם המגזר הפרטי

כאשר שומעים את השם פיליפינים, הקונוטציה הראשונה שעולה בראשם של רוב הישראלים הינה העובדים הפיליפינים המועסקים בישראל ובכל רחבי העולם בחקלאות, סיעוד וניקיון. אכן, מספר עצום של פיליפינים, כ- 10.5 מיליון, המהווים 11% מאוכלוסיית המדינה עובדים בחו”ל ושולחים הביתה מט”ח.

אחת מהסיבות לכך, שכל כך הרבה מתושבי פיליפינים עובדים מחוץ למדינה וגם הסיבה לכך שכלכלת הפיליפינים אינה מצליחה לפרוץ קדימה, הינה רמת הפיתוח הנמוכה של המדינה ומצב התשתיות הרעועות. נכון להיום, פיליפינים נמצאת במקום ה-98 בעולם מתוך 144 במצב התשתיות. לשם השוואה, אפילו קמבודיה מדורגת לפני הפיליפינים במקום ה-72.

למרות זאת, לא ניתן להתעלם מאחוז הצמיחה המרשים של הפיליפינים, אשר ב-2013 עמד על 7.2% – אחוז הצמיחה הגבוה ביותר באסיה אחרי סין, כמו גם העובדה, כי עד שנת 2050 תמ”ג הפיליפינים צפוי להעפיל למקום 14 בעולם (כיום מקום 33).

ישנם ישראלים שכבר גילו את הפיליפינים, דוגמת שרי אריסון אשר מושקעת בבירת הפיליפינים, מנילה, באחד מפרויקטי הצלת מים מים מהגדולים בעולם. נראה שהנהגת הפיליפינים מתחילה להפנים שיש לשנות את תמונת המצב העגומה הזו. בחודש שעבר נערכה ועידת העסקים הראשונה המשותפת לפיליפינים ולאיחוד האירופי, והפיליפינים ניצלה את ההזדמנות כדי להכריז על הזרמת כספים להשקעה בתשתיות ברחבי המדינה.

לצעד זה מצטרפת גם ההקלה שהממשלה אישרה לאחרונה על כניסת והקמת בנקים זרים בפיליפינים. על פי התוכנית, בשנת 2014 ממשלת הפיליפינים תעלה את ההשקעה בפרויקטי תשתית לסכום של 400 מיליארד פזו פיליפיני (9.1 מיליארד דולר), סכום אשר יגדל בהדרגה כמעט פי 2 עד לשנת 2016. בתוכנית זו יושם דגש על מחוזות פחות מפותחים שאינם נהנים מהשקעות.

כיום, ההשקעה בתשתיות נמוכה ומהווה רק 3% מהתמ”ג. זאת, לאחר גידול בהשקעה בתשתיות מ-1.8% בשנת 2010, השנה בה נשיא הפיליפינים, אקינו (Aquino), נכנס לתפקידו. אמנם אין בכך כדי לפצות על שנים של מחסור חמור בהשקעות, אך אין ספק שמדובר בצעד בכיוון הנכון.

San Juanico Bridge. Photo: Byron Alcantara
San Juanico Bridge. Photo: Byron Alcantara

הפרויקטים, אותם אישרה ממשלת הפיליפינים, יבוצעו במתכונת של שיתוף פעולה בין גופים ממשלתיים ופרטיים וכוללים: כבישים מהירים שיקשרו בין כל חלקי המדינה, בפרט בין נמלי תעופה, נמלי ים ואתרי תיירות מרכזיים, מסילות רכבת, מערכות השקיה, אמצעי התמודדות עם שיטפונות, שדרוג בתי ספר ובתי חולים ופרויקטי דיור.

חברות ישראליות, אשר מעוניינות במידע נוסף על האפשרויות העסקיות בפיליפינים מוזמנות לפנות לנספח המסחרי:
Doron.Hemo@israeltrade.gov.il
Philippines@israeltrade.gov.il

*הפוסט נכתב על ידי רוני אורן, עובדת המחלקה הכלכלית.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל