עבודה בתאילנד לאחר ההפיכה הצבאית ולקראת AEC 2015

NCPO leadership

עבודה בתאילנד לאחר ההפיכה הצבאית ולקראת  AEC 2015

ב- 22 במאי עברה תאילנד הפיכה צבאית, שבאה לאחר תקופה של כ- 9 חודשים בה המדינה היתה בקיפאון. הקיפאון החל עם תחילת ההפגנות (שנמשכו כ- 6 חודשים) בסוף 2013 ברחבי המדינה ובעיקר בבנגקוק, עיר הבירה והמרכז העסקי של תאילנד, עובר להתפטרות הפרלמנט בתחילת דצמבר 2013 וביטול תוצאות הבחירות שהתקיימו בפברואר 2014.

האתגרים הרבים לעבודה במדינה במהלך תקופה זאת הביאו לצמיחה כמעט אפסית בתוצר המדינה (GDP) וכן להידלדלות בהשקעות(FDI)  ותנועת התיירים למדינה. נראה כי תושבי המדינה היו עסוקים בעיקר בפערים בין הצדדים בתוך המדינה ולאור מצב אי המשילות ואי יכולת הצדדים להגיע להסכמות ביניהם, החליט הצבא התאילנדי בראשות הגנרל פריוט (Prayuth) לשבור את הקרח ולהביא למצב של רפורמות במדינה, שיוציאו אותה מהמצב בו כל יום שעובר הינו יום בו המדינה אינה הולכת קדימה. ובאסייה, אם אינך הולך קדימה, הדבר שקול להליכה אחורה, במיוחד לאור ההתקדמות המטאורית של שכניה של תאילנד, מיאנמר, וייטנאם, אינדונזיה, פיליפינים וכו.

הצבא חילק את מטרותיו לשלושה יעדים: קצר, בינוני וארוך.

הצבא הצהיר, כי יעדיו בטווח הקצר הם: רה-ארגון של הסדר הציבורי, החזרת המשילות והאמון (כולל מבחינה עסקית כלכלית) ומלחמה בשחיתות, כאשר המטרה היא החזרת החיים למסלולם והשתתת יציבות שלטונית ופוליטית במדינה לאחר שנת הקיפאון. בטווח הבינוני תוקם ממשלה ממונה שתהיה אמונה על מדיניות שתקדם רפורמות במדינה כולל בתחומי השקעות ופעילות כלכלית ותביא לצמיחה בתוצר. המטרה היא שיתוף כל הקבוצות בתהליך הבניה מחדש ואיחוי הקרע בעם. בטווח הרחוק יהיו בחירות במדינה והיא תחזור לאורח חיים דמוקרטי (תאריך היעד, עליו מדברים כרגע הוא במהלך שנת 2015).

פעילויות הצבא בטווח הקצר:
1. בשלב הקצר הוכפפו כל משרדי הממשלה השונים למפקדי הצבא השונים וכן הוקמה מועצה מייעצת בראשות ראש הצבא, הגנרל פריוט, בשם NCPO
(
National Council for Peace and Order).

2. המועצה החליטה על תשלום החוב של הממשלה הקודמת לחוואים במסגרת “תוכנית האורז” השרויה במחלוקת (כ- 3 מיליארד דולר). כן, הוחלט על שינויים רוחביים בחברות ממשלתיות וסמי ממשלתיות לביעור שחיתות ויישום מדיניות צמיחה והשקעות. ואכן, מדד אמון הצרכנים עלה במאי ויוני בראשונה מזה 14 חודשים.

3. תאילנד החלה בקידום מסיבי של עסקים מקומיים וזרים דרך המועצה וכלל הארגונים הממשלתיים הכפופים לה, כולל שיפור תנאים והקלה על עסקים קיימים וחדשים כמדיניות לקידום הכלכלה במדינה.

2015 Doing Business in Thailand
שיפור שירות: פתיחת עסק – כיומיים, אישורי בניה – כשלושה חודשים, רישום נדל”ן – כיום אחד

4. הוחלט על יישום תהליכי הגנה על השקעות וקבלת מימון (כולל אכיפת הסכמים וסוגיות בנושאי פשיטת רגל).

5. המועצה החליטה על יישום תוכנית הלוואות לפרוייקטים שונים מהבנקים הבאים: בנק החסכונות הממשלתי, הבנק לחקלאות, והבנק לפיתוח עסקים קטנים ובינוניים.

6. הועמדו אמצעים לייצוב הבאהט על מנת לשפר את הייצוא התאילנדי, וכן אמצעים לקידום התיירות לתאילנד, כולל ימי חופש להגברת צריכה מקומית של תעשיית השירותים והתיירות וכן קידום תאילנד כמותג תיירות.

7. 10 מיליארד בהאט יוקצו בשלב הקצר למשרדים רלוונטים לפרוייקטים לקידום תשתיות מים ואנרגיה.

8. המועצה בוחנת אפשרות של הפחתות מכסים מול מדינות מסויימות כדי לקדם את הכלכלה והגידול בתוצר.

9. המועצה נפגשה עם משלחות מיפן, סין, מיאנמר וקוריאה שמטרתן חיזוק קשרי המסחר וההשקעות בין המדינות תוך ייצוב הגידול בתוצר והכלכלה התאילנדית.

10. המועצה בוחנת את הפרוייקטים שהיו בתוכניות של הממשלה הקודמת ותראה כיצד ניתן לקיים השקעות בפרוייקטים אלו תוך מקסום התוצאות לתאילנד.

11. הסקטור הפרטי מקבל חיזוק מהמועצה ומקדם השקעות ופרוייקטים ככל שמתאפשר, תוך עמידה במגבלות הקיימות.

*תוצאה נוספת של פעילות המועצה ניכרת בפעילות בבורסת תאילנד שעלתה ב- 15% מאז ההפיכה.

 

למידע פרטני יותר בנושא ניתן לפנות לנספחות ישראל בתאילנד.

צור קשר עם:

ברק שרעבי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל