אחריות תאגידית בהודו: יוצרים ערך, ממנפים הזדמנות

באוגוסט 2013 אושר בהודו חוק חברות חדש, שהחליף חוק חברות בן 57 שנים – The Companies Act, 2013. ניתן למנות מספר היבטים חשובים לזכות החוק החדש, כמו סנכרון עם נורמות בינלאומיות, צעדים להפחתת הונאה וסמכויות ממשלתיות חדשות, אולם החידוש המבדיל את הודו ממדינות אסייתיות אחרות הוא סעיף 135, המחייב חברות באחריות תאגידית חברתית (Corporate Social Responsibility – CSR). סעיף זה מחייב חברות בעלות שווי נקי של 90 מיליון $ ומעלה, מחזור של 180 מיליון $ ומעלה או רווח נקי של 900,000$ ומעלה בשנת המס, להוציא 2% מהרווח הנקי הממוצע שלהן בשלוש השנים האחרונות על פעילות קהילתית חברתית. על פי החוק החדש, על החברות לדווח בכל שנת מס על פעילותן במסגרת סעיף ה-CSR או לחילופין לספק הסבר במידה ולא בוצעה פעילות כזו. במידה ולא מבוצעת פעילות ואף לא מסופק הסבר, תהיה החברה חשופה לסנקציות – קנסות של עד 46,000 דולר.

החוק אינו מגדיר באופן מדויק מהי פעילות CSR, אולם הוא מגדיר מספר תחומי פעילות, כדוגמת קידום החינוך, הפחתת תמותת ילדים, מאבק בעוני, מאבק באיידס, מלריה ומחלות נוספות וקידום קיימות סביבתית. עוד קובע החוק, כי בהוצאה על פעילות CSR, על החברות להעניק עדיפות לאזור בו הן ממוקמות ופועלות. הודו אינה סובלת, כמובן, ממחסור באפשרויות להוצאה על פעילות CSR: כמחצית מאוכלוסיית הודו חיים בעוני והמדינה מתמודדת עם סוגיות כבדות משקל בתחום הסביבה – זיהום מים, זיהום אויר, סחר לא חוקי בבע”ח ועוד סוגיות רבות.
Education

בחוק החדש ובסעיף האחריות התאגידית במיוחד, טמונה הזדמנות עסקית משמעותית לחברות ישראליות ולפרויקטים שהן מפעילות בהודו. חובת האחריות התאגידית צפויה לחול על מעל 2500 חברות בהודו ולהביא להוצאה של מעל 2 מיליארד דולר על פעילות למען החברה בקהילות המקומיות. מדובר בפוטנציאל לא מבוטל, מה גם שחברות בהודו, עליהן חל החוק, “מחפשות בנרות” פרויקטים להשקעה שימלאו אחר דרישות החוק, בהתאם לסקטורים המנויים בו. כך, למשל, בתחום החינוך יוכלו להשתלב חברות המקדמות חינוך טכנולוגי (E-education). בתחום המאבק בעוני וברעב, יוכלו להשתלב חברות העוסקות בטכנולוגיה חקלאית, חממות, השקיה וזרעים. בתחום המאבק בתמותת תינוקות וילדים, יוכלו להשתלב חברות המקדמות הטכנולוגיה הרפואית, אבחון מרחוק ו-E-health. בתחום המאבק במלריה ומחלות נוספות, יוכלו להשתלב חברות העוסקות באבחון וטיפול במחלות אלה, בתחום הסביבה יוכלו להשתלב חברות בתחום המים וטיפול במקורות מים, טיפול בשפכים, קלינטק, והיד עוד נטויה.

כדאי לציין, כי ניתן ואף מומלץ להגיע אל אותן חברות הודיות עליהן חל החוק עם פרויקטים “בשלים”, הנמצאים בשלב יחסית מתקדם ומוכנים ליישום (כמובן בכפוף להתאמות שיידרשו מטעם החברה שתבחר להשקיע). כמובן, כדאי לוודא שהפרויקט מתאים לחברה ולמיקומה הגיאוגרפי.

עוד חשוב לדעת, שבימים אלה נבנה בנספחות הכלכלית בניו דלהי תיק לקוחות פוטנציאליים לשימוש חברות ישראליות המעוניינות בהשקעה מצד חברות הודיות בפרויקטים מטעמן. לפרטים, קבלת מידע וסיוע – פנו אלינו.

לסיכום, To make a long story short – ההזדמנות כבר שם, החברות הגדולות בהודו תרות אחר פרויקטים שימלאו אחר דרישות האחריות החברתית ולחברות הישראליות נותר להיענות לקריאה.

צור קשר עם:

יוני בן זקן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל