אוטו זבל – הגרסה הטאיוואנית

השאלה מי מוריד את הזבל נשאלת כל יום במיליוני משקי בית ברחבי העולם ולרוב זו אחת מטלות הבית השנואות שמנסים להתחמק ממנה.
בטאיוואן כמו בטאיוואן, הדברים פועלים קצת אחרת. באי הצפוף הזה אי אפשר סתם לרדת לזרוק את הזבל בכל שעה ובכל זמן שרוצים. למעשה, ברוב הרחובות כלל אין פחי זבל, ועם זאת, באופן מפתיע, רחובותיה של טאיפיי נקיים ומצוחצחים.
אז איך הטאיוואנים עושים את זה?
טאיפיי עברה דרך ארוכה עד שהגיעה למצב בו היא נמצאת היום – עיר נקייה, נעימה, שופעת ריאות ירוקות ומתגאה ברכבת התחתית הנוחה והיעילה ביותר בעולם.
אחד מהשינויים שעזרו לטאיפיי להגיע למצב הזה היא שיטת איסוף הזבל. לפני ששיטה זו הוטמעה, טאיוואן היתה מלאה בפחי זבל, שעלו על גדותם. בחום ובלחות השוררים כאן תדיר, הפחים היוו מפגע תברואתי משמעותי ומשכו אליהם מזיקים שונים ומשונים.
אך מאז, כאמור, השיטה השתנתה. כל יום בשעות קבועות עושות את דרכן אלפי משאיות זבל ברחבי העיר. כל תושב יודע בדיוק באיזה שעה ולאיזו פינת רחוב עליו להגיע כדי לזרוק זבל. הטאיוואנים יורדים מבתיהם עם שקיות זבל כחולות, אשר נקנות בסופרמרקטים ובחנויות הנוחות, ומצוידים גם באשפה למיחזור – צנצנות, בקבוקים, פסולת פלסטיק, פסולת נייר ופסולת אורגנית שתשמש לקומפוסט. כל טאיוואני מחויב להפריד את הזבל עד לפרטים הקטנים ביותר.

אוטו זבל

רוב הזרים, שמגיעים לטאיוואן, לא יודעים בהתחלה איך להתמודד עם שיטת הטיפול האשפה והמיחזור, אולי בין המיוחדות והמתקדמות בעולם, אבל אחרי כמה זמן קשה לדמיין דרך אחרת.
איך בעצם יודעים שמשאית הזבל מגיעה? משאיות הזבל מודיעות על בואן בעזרת מוזיקה, אשר לזרים נשמעת בתחילה כמו “אוטו גלידה”. עם הישמע המוזיקה, כל הטאיוואנים יוצאים מבתיהם לזרוק את הזבל, ורחובות שהיו עד לפני רגע שוממים מתמלאים באנשים והופכים לשוקקי חיים. מעבר לתרומה לסביבה ולכמויות הזבל האדירות הנחסכות, מדובר גם במפגש חברתי בו כל השכנים נפגשים ויכולים לפטפט אחד עם השני.
בעבר, גם ניסו ללמד את התושבים אנגלית באמצעות משאיות הזבל, ובמקום מוזיקה שבישרה לאנשים שהגיעה שעת הזבל, מערכת הכריזה השמיעה משפטים בסיסיים ושימושיים באנגלית. עם זאת, נראה כי התכנית לא נחלה הצלחה גדולה, ודי במהרה המשאיות חזרו להישמע כמו אוטו גלידה.
אז איך משכנעים את כל אוכלוסיית טאיוואן למיין זבל ולזרוק אותו לפי השיטה הטאיוואנית המחמירה? פשוט מאד – מי שלא עושה זאת נתקע עם הזבל בבית.
האם בישראל שיטה כזו הייתה יכולה להצליח?

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל