שיתופי פעולה אקדמיים בין סינגפור לישראל- מקור לגאווה ו..לעסקים

cleantechאוניברסיטת סינגפור המפורסמת, NUS, הנמצאת במקום השני בדירוג באוניברסיטאות באסיה, ומדורגת במקום ה- 26 בדירוג העולמי, משתפת פעולה באופן תדיר עם חוקרים ישראליים בנושאים שונים ומגווים.

היום נכחתי בסמינר סיום של תכנית מחקר משותפת לפרופסור אבנר עדין מהאוניברסיטה העברית אשר עבד בשלוש השנים האחרונות במסגרת grant של ממשלת סינגפור על מחקר בתחומי הרמינרליזציה של מים מותפלים וכן טיפול בשאריות ננו חלקיקים במי שתייה, יחד עם שתי מעבדות מהמחלקה לכימיה והמחלקה להנדסת סביבה.

המחקר התקיים במכון NERI, שהוא למעשה גוף אוניברסיטאי שמטרתו להוציא לפועל תכניות מחקר, אשר נזקקות הן לשת”פ פעולה של מחלקות שונות (כימיה, הנדסת סביבה, פיזיקה, הנדסת מכונות וכו’) וכן גורמי תעשייה פרטיים כמו גם ממשלתיים.

מעבר לנתונים מעניינים אודות תעשיית המים העולמית, למשל הנתון המדהים, כי בשנת 2030 ב- 47% מהעולם יחוו חיסרון ממשי במי שתייה, ההשוואה המעניינת בין שתי המדינות הקטנות, ישראל וסינגפור, מעוררת מחשבה והזדמנות לשיתופי פעולה נרחבים. ישראל היא גדולת המשתמשות בטכנולוגית ההתפלה וכ- 60% ממי השתייה בישראל הם מי מותפלים. סינגפור לעומתה משתדלת להגיע ל- 20% באמצעות שני מתקני התפלה קיימים בעיר-מדינה (בישראל כ- 6 מתקנים משמעותיים). שתי המדינות סובלות מראשית קיומן ממחסור במה שמכונה water security ועל כן נאלצות להקדיש הרבה זמן ומחשבה יצירתית איך להקטין את התלות שלהן במשאבי הטבע או ברכישת מים מהשכנים (לסינגפור הסכם ארוך שים עם מלזיה לאספקת מים, אם כי היא הציבה לעצמה יעד לשנת 2061 היא תהיה עצמאית לחלוטין באספקת המים לצרכיה), וכל זאת בהינתן גידול מאסיבי באוכלוסיה בצרכים התעשייתים לשימוש במים.

הסינגפורים לא משתמשים כלל ב- ground water ואילו בישראל מים אלו משמשים לכשני שליש מהצריכה הכוללת של מים בישראל. למי ששאל עצמו מדוע צריך להוסיף מינרלים למים המותפלים לפני שמזרימים אותם לרשת הפצת המים, הסיבה היא כי תהליך ההתפלה גורם למים להיות בעלי תכונות “מונמכות” בעקבות הוצאת חלקיקים נחוצים מהמים בנוסף להוצאת המלח, ויש צורך לבצע פוסט-טיפול במים המותפלים, להעלות את רמת ה- PH וכן לשפר את איכותם.

המחקר שהתבצע, חקר למעשה השפעה של יוני מגנזיום וסידן לצורך שיפור המים. מעבר למדע המעניין שהתגלה לי בהקשיבי לתוצאות המחקר, שמחתי לראות את הפעילות המשותפת החיונית כל כך למחקר מדעי, כמו גם לפגוש בקהל חברות שונות מתעשיית המים המקומית, ובנוסף לשמוע על ההזדמנויות העסקיות הממשיות שנפתחו לפרופסור עדין באמצעות הקשרים שטווה במדינה וכן המוניטין שרכש לעצמו. אני תקווה ואמונה כי פעילויות מסוג זה מביאות ויביאו לתוצאות עסקות משמעותיות לכלל העוסקים בתעשיות הדורשות מחקר ופיתוח מעמיק.

NERI

כן ירבו!

 

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל