הציבור הטאייוואני אומר ‘לא’ לאנרגיה גרעינית

בחודשים האחרונים, שטפו את רחובות טייפה הפגנות המוניות נגד בניית כור גרעיני חדש. התנועה הטאייוואנית נגד אנרגיה גרעינית פעילה במיוחד מאז 2011 – שנת האסון הגרעיני בפוקושימה שביפן. מאז האסון, ניתן להבחין בכל רחבי טאייוואן בשלטים הקוראים לא לעשות שימוש באנרגיה גרעינית.

ההתנגדות לכור החדש, הרביעי במספר, גדולה במיוחד שכן הוא מתוכנן להיבנות 40 ק”מ בלבד מעיר הבירה טייפה. קרבה זו מסוכנת במיוחד בשל כך שזהו אזור הסובל תדיר מרעידות אדמה וטייפונים.

嘟嘟嘟 Widely-used Logo in Taiwan after the earthquake-induced nuclear disaster in Japan
嘟嘟嘟  לוגו בשימוש נרחב בטאייוואן לאחר האסון הגרעיני בעקבות רעידת האדמה ביפן

שלושת הכורים הגרעיניים הפעילים כיום מספקים כ-8.1% מצריכת האנרגיה של טאיוואן (4884 ואט). עם זאת, הכורים ישנים וצפויים לצאת מכלל פעילות בעשור הקרוב, כאשר הכור הישן ביותר יסגר כבר בשנת 2018.

בשל ההפגנות, אשר הגדולה שבהן מנתה כ- 130,000 איש, הממשלה השעתה את בניית הכור, אך לא ביטלה את הפרויקט. עם זאת, נראה כי הממשלה, שגם כך סובלת מתמיכה נמוכה ביותר בקרב הציבור ואף זוכה לכינוי ‘ממשלת תשעת האחוזים’ (על שם אחוזי התמיכה בה) לא תוכל להתחיל בבניית הכור על בשל ההתנגדות הציבורית העזה.

מכל מקום, טאייוואן זקוקה לפתרונות מידיים לבעיית האנרגיה שלה. טאייוואן מייבאת למעלה מ-90% מהאנרגיה אותה היא צורכת. אחד הפתרונות אותו סימנה הממשלה הוא השקעה באנרגיות מתחדשות ובשנת 2009 חוקק חוק התומך בשימוש באנרגיות מתחדשות על ידי מתן תמריצים ממשלתיים. עם זאת, אנרגיות מתחדשות מהוות פחות ממחצית האחוז מכלל צריכת האנרגיה בטאייוואן.

נראה כי הפער בין רצונה של ממשלת טאייוואן להגדיל את השימוש באנרגיות מתחדשות לבין המצב בפועל מהווה כר פורה להזדמנויות לחברות ישראליות בתחום זה.

חברות ישראליות המעוניינות לפעול בטאיוואן בתחום האנרגיות המתחדשות מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית בטאייוואן לקבלת יעוץ וסיוע.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל