דברים שלמדתי ממגפת החצבת

בליל הסדר האחרון בהאנוי נאלצנו להוסיף לקריאת ההגדה את המכה ה-11: חצבת. למעלה מ-4,000 ילדים וייטנאמים נדבקו במחלה בשבועות האחרונים, ו-135 נפטרו עד כה מסיבוכים הקשורים בה. במשך שבועות, החצבת היתה נושא השיחה העיקרי, ואולי היחיד בוייטנאם, במיוחד בקרב הורים לילדים קטנים. בורכתי בשני ילדים קטנים ומתוקים, שחוסנו בראשית חייהם בישראל, ובשנתיים וחצי האחרונות השלימו כאן, פחות או יותר, את החיסונים הנדרשים.

ולמרות זאת, כהורים, עמדנו בסיטואציה קשה, אפילו מפחידה, של חוסר מידע כמעט מוחלט לגבי המתרחש והצעדים שעלינו לנקוט. אחת התופעות הבולטות בסיטואציה הזו היתה כמות השמועות, חלקן מופרכות בעליל ואחרות פשוט מפחידות, שהסתובבו בעיר. השמועות אינן רק תוצאה של אוזלת יד של רשויות הבריאות המקומיות. שמועות הן חלק בלתי נפרד מהתרבות הוייטנאמית. תרבות זו התפתחה במשך אלפי שנים ללא כתב ובמסגרות כפריות שהיו מנותקות כמעט זו מזו בשל הטופוגרפיה המאתגרת של המדינה. בוייטנאם המודרנית, בה חופש הדיבור והעיתונות מוגבל מאוד, וקיימת חשדנות בסיסית וחוסר אמון בכל מידע שיוצא מרשויות השלטון, הפכו השמועות, איסופן ועיבודן לכלי עסקי, ניהולי וחברתי חשוב ביותר.

יותר מפעם אחת, כאשר אנו מחפשים מידע על חברה וייטנאמית, אנו מגלים שמספר הטלפון לא קיים ואתר האינטרנט נראה כאילו נבנה בשנות ה-90′ וננטש מעט לאחר מכן. בעלי החברה פשוט לא מעוניינים לחשוף את פעולותיהם או אפילו את תחומי העניין העסקי שלהם, וזאת למרות שישמחו לעשות עסקים אם ההזדמנות הנכונה תגיע במקרים אחרים, אנו פוגשים איש עסקים שמצהיר כי הוא עוסק בתחום מסוים, אך עמוק בתוך השיחה אנו מבינים שרצונו קשור בכלל לפעילות אחרת, במקום אחר ולפעמים הוא אפילו פועל בשם חברה אחרת ש”נציגיה” כלל לא נמצאים בפגישה.

אז איך אנחנו יכולים בכלל לתפקד בתוך התרבות העסקית המעורפלת והכאוטית הזו? בנספחות המסחרית אנחנו מנסים, כל יום, לאסוף שמועות ולעבד אותן, לאמת שמועות ממקורות שונים, ובעיקר להפוך עבורכם את השמועות להזדמנות עסקית. כך למשל, בפגישה שהתקיימה לפני כחודש וחצי בין חברה ישראלית לחברה מקומית הוזכר במקרה “יום החדשנות של וייטנאם”. פניה ראשונה למשרד המדע והטכנולוגיה לא העלתה דבר. פניה נוספת לאיש קשר הביאה מידע על אירוע עסקי שמתוכנן להתקיים בהאנוי. רק לאחר מספר שבועות של עבודה, לא מעט טלפונים וקצת “חיבור של נקודות לקו אחד רצוף”, הבנו איך, איפה ומתי יתקיים האירוע, ואנו נשתתף בו. אגב, האירוע המדובר יתקיים במעמד ראש ממשלת וייטנאם. עכשיו דמיינו לכם אירוע לאומי בארגון משרד המדע והטכנולוגיה של ישראל ובמעמד רוה”מ, שחודש לפני קיומו רק מעטים בכלל יודעים עליו…

אנחנו עובדים באופן יומיומי על יצירת הרשתות העסקיות והנגשת המידע, שאספנו עבורכם- נציגי ונציגות התעשייה הישראלית. עבודתנו תהיה כמובן אפקטיבית יותר אם תכוונו אותנו, באמצעות פניות ושאלות, אל הנושאים שמעניינים אתכם ביותר. לאחרונה הגדלנו את צוות העובדות שלנו במשרד בהו צ’י מין סיטי על מנת שנוכל לאתר, לנתח ולהביא לכם הזדמנויות עסקיות רבות ואיכותיות יותר מהבירה העסקית של וייטנאם ומפרובינציות הדרום.

זאת ועוד, ביום ב’, 9.6.2014 אקיים בשיתוף מכון היצוא יום מרוכז של פגישות קצרות אתכם, בו נוכל לדון על פעילותכם בוייטנאם. חברות המעוניינות בפגישה עימי מוזמנות לשלוח בקשה באמצעות יצירת הקשר בסוף טור זה. אנא ציינו בקצרה מה הם הנושאים המרכזיים בהם תרצו לדון ואם יש שאלות ממוקדות לגבי עבודתכם בויטנאם. כמו כן, ציינו בבקשה פרטים מלאים של איש קשר לתיאום הפגישה, ואנו ניצור אתכם קשר בהקדם.

ורק שנהיה בריאים…

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל