החדשנות הישראלית – חזקה יותר מכל ‘הסברה’

אירוע חדשנות ישראלי ל’תיקון עולם’ בניוזלינד הוביל לסיקור תקשורתי אוהד וחסר תקדים ולשורה של שיתופי פעולה עסקיים

ביוזמת הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה, התקיים באוקלנד – בירת העסקים של ניו זילנד – אירוע ‘חדשנות ישראלית לעולם טוב יותר’. האירוע, קצר הצלחה עסקית ותקשורתית רבה

זקני אוקלנד אינם זוכרים אירוע כזה: לא פחות מ -150 איש נהרו לאירוע ‘חדשנות ישראלית לעולם טוב יותר’, שהתקיים בחודש שעבר באוקלנד, בירת העסקים של ניו-זילנד. האטרקציה המרכזית של הערב: משלחת בת 12 חברות ישראליות בהובלת הנספחות הכלכלית. החברות הישראליות התבקשו להציג עצמן באופן שלא יעסוק בשיווק מרכולתן, אלא בהצגת מגוון הפיתוחים המדעיים הייחודיים, שהביאו ליצירת פתרונות מתקדמים, מרתקים וידידותיים-לסביבה שבקצה שלהן מוצר שיש בו בכדי לקדם אוכלוסייה או סקטור.

מהצד הניו-זילנדי, השתתפו קובעי מדיניות ומנהלים בכירים מהתעשייה, הממשלה והאקדמיה המקומית. מהצד הישראלי, השתתפו החברות הישראליות במשלחת, ביניהן: Argo, Blue I, Checkmarx, Dario, Haifa-group ,Netafim, Mobileye, Nirosoft, Rad, Solaredge, UET, Verint. החברות קיימו עשרות מפגשים עסקיים עם עמיתיהם מאוסטרליה וניו-זילנד, שתואמו מבעוד מועד ידי הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה באוסטרליה. כתוצאה מן המפגשים, הוצעו לחלק מן החברות חוזי הפצה מידיים ואחת החברות הישראליות, אף זכתה להצעת השקעה משמעותית.

מרבית האזכורים של מדינת ישראל בתקשורת הניו-זילנדים מתייחסים לסוגיות מדיניות ופוליטיות, תוך לא פעם השמעת ביקורת על המדיניות הישראליות. בהתאמה, גם לקראת אירוע החדשנות הישראלית, שהתקיים באוקלנד, בירתה הכלכלית של ניו-זילנד, בסוף חודש מרץ, מיקדה התקשורת המקומית, שסיקרה את ביקור המשלחת, את מירב השאלות לסוגיות הנוגעות לסכסוך הישראלי – פלשתינאי.

ואולם, ככל שהתקדם הביקור, נטשו התקשורת ואנשי הממשל אפיק זה, והחלו לעסוק במהות, בטכנולוגיה ובזיהוי הפוטנציאל לשיתוף פעולה עם תעשייתה החדשנית של ישראל, שנעלמה מעיניהם במהלך השנים. בסופו של יום, סיקרה התקשורת המקומית את ביקור המשלחת באופן מכובד ביותר ונתנה לה מקום בחדשות הערב לצד ידיעות חדשותיות אודות המטוס המלזי שאבד. אנשי התקשורת, חברי הקהילה העסקית וגורמי הממשל המקומיים נצפו מתרשמים נוכח ההצגה של חברת ארגו, שפיתחה מערכת חכמה המסייעת לנכים ללכת על רגליהם. הקהל הניו-זילנדי הודה, שמערכת Rewalk, שפיתחה חברת Argo  עומדת בסטנדרט גבוה הרבה יותר מהמערכת המקבילה שפיתחה חברה מקומית והביעו עניין רב במערכת.

במהלך הביקור, ציינו נציגי ממשל בניו-זילנד כי ניו-זילנד מעוניינת להעתיק את המודל הישראלי של פרויקט החממות הטכנולוגיות ולעודד חדשנות ויזמות עסקית הלכה למעשה. לצורך כך, הזמין הממשל המקומי את אורן גרשטיין, מומחה ישראלי בתחום, כדי שייעץ כיצד ניתן להקים בניו-זילנד חממות טכנולוגיות על פי המודל הישראלי.

argo new zealand
הנספחת הכלכלית באוסטרליה וניו זילנד, אתי לוי וראדי כאיוף מחברת ארגו

בתום האירוע הודיע  מנכ״ל חברת טלקום מובילה בניו זילנד, כי בכוונתו להגיע לארץ במהלך החודשים הקרובים לשם איתור חברות בתחום דחיסת וידאו, ביג דאטה ומחשוב ענן.

בפועל, ‘תיאוריית המגדלור’ של השר בנט פועלת ולפחות מול ניו-זילנד ניכר היה, כי יש בכוחה של הטכנולוגיה הישראלית לשמש גשר בין המדינות. במסגרת האירוע האחרון, יצרנו כר הזדמנויות מעניין ומגוון עבור חברות ישראליות שהשתתפו באירוע וכעת יהיה עליהן לפעול למימושן. אנו נמשיך לסייע להצלחת שיתוף הפעולה העסקי בין המדינות. ניו-זילנד מונה כ – 4.5 מיליון תושבים בלבד אולם, היקף הייבוא שלה והתל”ג לנפש משתווה לזה של מדינות מרכזיות באירופה. לפיכך הפוטנציאל הוא עצום ובר מימוש.

על פי ההיזון שקיבלנו מנציגי החברות הישראליות, הנציגים הניו-זילנדים, התקשורת המקומית, שכיסתה את האירוע בטלוויזיה בפריים טיים ובעיתונות הכלכלית והכללית, התברר לנו כי היה זה אירוע מוצלח באופן חריג. אנו ננתח את הגורמים לכך ונעדכן בנפרד.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל