gov.vn.הזדמנויות

הפעם היחידה בה ביקרתי בסניף הבנק שלי ב-10 השנים האחרונות הייתה כשעברתי סניף מחיפה לירושלים. לרוע מזלי, הייתי חייב לבצע את המעבר דווקא בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה, וכך מצאתי עצמי חותם על טפסים בסניף בנק שומם כאשר מעט העובדים במקום מעבירים את הדפים על שולחנם בדומיה על מנת לשמוע את  האזעקה הבאה או “הנפילה” הקודמת.

מאז שהגעתי לוייטנאם, אני נאלץ “לבלות” בבנק זמן ממושך. הסניפים תמיד הומים, ואני משאיר זמן רב לביקור שם, כי אין לדעת אילו בעיות יתעוררו. העברת כספים היא תהליך ארוך, ואפילו מעקב אחר החשבון באינטרנט דורש 3 ססמאות שונות.

באופן מדהים, אפילו הסיטואציה המתישה הזו, טובה עשרות מונים מהנעשה בסניפי קבלת הקהל של משרדיה השונים של ממשלת וייטנאם. באותם משרדים, שלא ראו שיפוצניק שנים רבות, ניתן להעביר ימים שלמים בהמתנה לטופס או חתימה. במקרים רבים, ללא “מס עקיף” לפקיד, לא ניתן לקבל את השירות כלל.

יחד עם זאת, אני מעדיף לא להיות במקטרים, אלא עם אלה העושים. לצורך כך, חברנו למכון היצוא ויזמנו משלחת של חברות מתחום הממשל הזמין, פתרונות טכנולוגיות מידע (Financial IT) וסייבר שתגיע ל-4 ימים מרוכזים של פגישות עם לקוחות, מקבלי החלטות ושותפים מקומיים פוטנציאליים.אם כבר שכנעתי אתכם שאולי יש כאן הזדמנות, תוכלו להרשם למשלחת כאן. אם לא, המשיכו בבקשה לקרוא.

ממשל זמין

בוייטנאם שולטת המפלגה הקומוניסטית וצורת המשטר הינה סוציאליסטית. המפלגה הציבה לה כיעד לספק את כל השירותים החיוניים לאזרח באמצעות משרדי הממשלה ועשרות סוכנויות וחברות ממשלתיות. אולם, מבנה פוליטי זה יוצר סיבוך ביורוקרטי המביא לנזקים כלכליים גדולים, יוצר כר נרחב לשחיתות ומגדיל מאוד את הפערים בין הערים המרכזיות לפריפריה (בה חיים כ-70 מיליון איש).

הממשלה החליטה על הטמעת מערכות ממשל זמין במספר שלבים עד סוף 2016. ככל הנראה, יש עיכוב בלוחות הזמנים הללו, אם כי שירותים רבים כבר עוברים למרחב המקוון (כמו למשל חלק מהליכי פתיחת עסק ומסמכי שילוח של סחורות ליצוא).

ביולי 2013 אירח משרד הכלכלה את מנהלי פרויקט הממשל הזמין הוייטנאמי לביקור לימודי בישראל, ובנובמבר אותה שנה ביקר בוייטנאם אופיר בן אבי, מנהל ממשל זמין הישראלי.

בשני המפגשים הללו עלו הדגשים הבאים:

  1. וייטנאם נמצאת בשלבים ראשונים של הטמעת מערכות ממשל זמין
  2. קיים קושי לקיים סנכרון בין מספר רב שלפרובינציות וסוכנויות ממשלתיות על מנת להגיע לממשק אחיד של שירותים ויישומים
  3. קיים קושי בניהול פרויקטים בקנה מידה גדול ומרובי “שחקנים”
  4. הממשלה הוייטאנמית החליטה להטמיע חלק מהיישומים בקוד פתוח על מנת להוזיל עלויות
  5. ניתן דגש רב לנושאי אבטחת מידע הן מול האזרח והן בתקשורת הפנים ממשלתית ושיתוף מידע בין רשויות.

Financial IT

בוייטנאם כ-30 בנקים. הגדולים בהם נמצאים בבעלות ממשלתית או בבעלות חלקית של בנקים זרים. התחרות בין הבנקים גדולה מאוד בשל מספרם וכן בשל העובדה, שרבים מהם נחלצו בעור שינהם (או בעזרת הממשלה) מהמשבר הפיננסי האחרון, וחייבים כעת למצוא מקורות רווח חדשים, בהם שיפור השירות ללקוח, הגדלת השירותים באמצעים ניידים, ניתוח סיכונים מתקדם ועוד.

בנוסף, מתמודדים הבנקים עם רגולציה לא ברורה המשתנה תכופות ומקשה על ניהול הספרים וכן עם לחץ הולך וגובר לעמוד בדרישות חשבונאיות בין לאומיות. לאחרונה גם דווח על מספר רב של פריצות למערכות ואתרי בנקים וכן להונאות שהמערכות הקיימות לא איתרו. תחום מתפתח נוסף הדורש  פתרונות טכנולוגית מידע בתחום הפיננסי הינו מסחר אלקטרוני. והנה מידע נוסף על הנושא.

 עכשיו השתכנעתם? הרשמו בבקשה כאן.

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל