בחירות באינדונזיה או: מי זה הכוכב העולה ג’וקווי?

jk4p_290היום זה קורה. אינדונזיה הולכת לבחור את הפרלמנט שלה ונציגי הציבור. ולא סתם פרלמנט. מדובר ב- 19,000 נציגי ציבור נבחרים לשלל תפקידים ומושבים. כמה מועמדים אתם שואלים מתמודדים על 19,000 מקומות? לא פחות מ- 230,000 (!!) מועמדים, ביניהם שחקני אופרות סבון, דוגמניות ושאר סלבריטאים. חלקם אפילו לא מצליחים להסביר בעצמם את שיטת השלטון הסבוכה שנהוגה במדינה.

אינדונזיה, כמו אינדונזיה, גדולה היא. כל מספר שממציאים שם נדמה על גבול המופרך. 180,000,000 מיליון איש צועדים היום לבחירות, כשליש מהם עושים זאת בפעם הראשונה בחייהם. כל אדם מעל גיל 17 בעל זכות הצבעה. גם נשים. לא מובן מאליו במדינה המוסלמית הגדולה בעולם ובהשוואה לדיווחים האחרונים מהדמוקרטיה העיראקית. על פי נתונים רשמיים 85% מאזרחיה הם מוסלמים. רובם אמנם מוסלמים שקטים, מעטים מהם מאמינים אדוקים (15%), אבל בחוקי המספרים הגדולים, גם נתון זה הינו מרהיב עבור הקורא הישראלי הממוצע (32 מיליון אם נהיה מדויקים).

אז קצת על הבחירות: בבחירות היום בוחרים מפלגה. המפלגות שיזכו ב- 20% מהמושבים או 25% אחוזים מהקולות יקבלו את הזכות להעמיד מועמד לנשיאות, שהוא הוא הדבר החשוב. הנשיא עצמו יבחר כנראה במירוץ “ראש בראש” ב- 09.07.14. בורסת ההימורים היתה בטירוף מערכות בחודשים האחרונים אבל עכשיו, לפני הישורת האחרונה, יש קצת סדר בחוסר הבהירות האינדונזי. חמש מפלגות מתמודדות, ומתוכן נדמה כי מפלגת PDIP, המפלגה של מגהוואטי (Megawati Sukarnoputri), הנשיאה האישה הראשונה של אינדונזיה, עומדת לזכות ב- 30% מהקולות, וזאת לאחר שקיבלה את תמיכת הקונגלומרטים הסינים אינדונזים ששולטים בזירה העסקית במדינה. ומי יהיה מועמדם לנשיאות? האיש הפופולרי ביותר במדינה היום, מושל ג’קרטה, Joko Widodo, המכונה Jokowi, וקיבל את אישורה של יו”ר המפלגה להיות מועמדם לנשיאות לפני שבועות ספורים. הוא יתמודד ככל הנראה מול Subianto Prabowo, אשר יהיה מועמדם של מפלגת Gerindra,מפלגה פופולארית למדי במדינה.

ג’וקווי נתמך כאמור על ידי המגזר העסקי, התולה בו תקוות כי יעודד את המגזר הפרטי באינדונזיה שמרביתו אינו מוסלמי ותומך בשוק החופשי, באמצעות רפורמות והקצאות כספים נרחבות לפרוייקטי תשתית נרחבים  בעיקר בתחומי האנרגיה, מגורים, מים ותחבורה (זאת עשה בג’קרטה בהצלחה רבה בשנותיו כמושל). נקודת התורפה שלו במידה מסויימת היא כי אינו לאומן מן השורה, עמדותיו בתחומי מדיניות חוץ ופנים אינן ידועות כלל לציבור, ומתנגדיו חובטים בו על כך ללא הרף. אך הציבור אוהב אותו, הוא עממי, לא מתלהם ונטול עבר צבאי שכנראה לא ממש מפריע למצביעים.

Jokowi-5_preview-480x320

עדכונים נוספים בחודש יולי מאחת הזירות המעניינות ביותר בעולם המוסלמי הדמוקרטי, שלטעמי תשפענה לא מעט על יחסי המדינה בעיקר בתחום הסחר עם ישראל.

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל