איך לתקשר ולגשר בין הישראלים שאנחנו והסינגפורים שהם

ההבדלים בין התרבות האסייתית לזו המזרח תיכונית ובפרט הישראלית הם מן המפורסמות. כולנו יודעים, כי בבואנו להרחיב את עיסוקינו מחוץ לזירה המקומית המוכרת והנוחה בגזר עלינו להתאים עצמנו ולו באופן חלקי לתרבות הדיבור וההתנהגות השוכנת במחוזות זרים.

הבדלי השפה הן כמובן המחסום הראשון והמובהק, כמו גם התחנה הראשונה ליצירת פערים תקשורתיים. יחד עם זאת ובנוסף על כך, הבדלי התרבות הנרחבים השוררים בין העמים השונים מובילים לא אחת לקשיים בתרגום ממשי של שותפויות עסקיות מבטיחות “על הנייר”.

over lunch

בקריאתי את רב המכר המפורסם  של הבלשן הבריטי ריצ’רד לואיס, “When Cultures Collide”  משרטט הסופר את הזהויות  התרבותיות של העמים השונים וסגנונות מנהיגות מהם אפשר ללמוד על הסכנות שמקורן בהבדלים התרבותיים בינינו לבין עמים אחרים.

לואיס טוען, כי ידע מקצועי על המאפיינים הבסיסיים של תרבות אחרת, כולל אלו של עצמנו אנו, יקטינו את ההפתעות הבלתי צפויות ובלתי נעימות (culture shock) ויעניקו תובנות מראש, אשר יאפשרו לנו לתקשר באופן מוצלח ויעיל עם לאומים ועמים וזאת כשבאופן אינטואיטיבי אנו כה שונים מהם.

כל זה אינו חדש ונהיר לרובנו הבאים במגע עם לאומים שונים. עם זאת, קשה להפריז במידת החשיבות שיש להעניק לנושא ולעובדה שהפערים הללו בכל פגישה ופגישה בה אני נוכחת נחשפים ובוקעים כבר בשלבים הראשונים של גישושי השיח ההדדי.

הדיאגרמה המצורפת מתארת את ההבדלים הגדולים בין איש העסקים הסינגפורי הממוצע למקבילו הישראלי, וממחישה בצורה ניכרת את הצורך בבניית אמון ומערכת יחסים אישית מבחינתו של הסינגפורי, אך באותה נשימה אינה מפחיתה את המשא ומתן שיבוא לאחר מכן אשר ינוהל באופן פיקח, ממולח וחריף מבחינתו. הישראלים, בהכללתו של לואיס, נוטים להיות מאוד רציונליים עם פרצי אמוציות מעת לעת.

אי לכך לישראלי נכון מסע ארוך ומפותל של מערכת יחסים אינטימית מחד, לצד מו”מ אגרסיבי ונוקשה מאידך.

diagram

עוד נדגיש, כי הסינגפורים עצמם בעלי שונות אינרנטית, וזאת בעקבות האוכלוסייה השונה המרכיבה את העם הסינגפורי: סינים (77%), מאלאים (14%) והודים (8%). מרבית המתואר כאן יתאר, לטעמי, את איש העסקים הסיני בסינגפור.

לסיכום, נציין את שכנינו האינדונזים המפורסמים במראית עין של יראת כבוד על גבול הכניעה בעת השיח הממושך עמם, עד כדי עמימות וערפול.

עצתי לכל העוסקים בפיתוח מערכת היחסים העסקית עם הסינגפורים לעבור ולו לרגע קל על הדיאגרמה הנ”ל ולהבין לעומק עד כמה שונים אנו.

רון שניר
נספחת כלכלית, סינגפור

 

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל