המליאה השלישית והקשר לירידת ערך המטבע הסיני

בנובמבר 2013 התכנסה המפלגה הקומוניסטית הסינית למליאה השלישית של הוועד המרכזי ה-18. המליאה פרסמה מסמך בו ניכר, כי הממשל רואה לנגד עיניו, מספר נקודות מפתח אשר חלקן נועדו להשקיט התרחשות גואה של ביקורת חברתית, חלקן לחיזוק מבני של הכלכלה המקומית, וחלקן לחשיפת כלכלת סין לעולם.
1
במליאה, שהתכנסה לפני כחצי שנה, ניתן למצוא את הניצנים לשינויים הכלכליים שאנו רואים כיום בשוק הסיני. בימים האחרונים דובר רבות בערכו של המטבע הסיני (יואן) אשר ממשיך לרדת בעקביות. יש הטוענים, כי הסיבה העיקרית לכך היא חשש של אנשי עסקים מהשקעות במטבע אשר עתידו לוט בערפל. פתיחת השוק הסיני על ידי רפורמות והתרת כניסת שחקנים נוספים לא מאפשרת למשקיעים הסינים את הביטחון היחסי לו היו מורגלים ומערערת את יציבותו של המטבע.

לאחר בחינת אחת הנקודות שפורסמה במסמך, בנוגע לסקטור הפיננסי, ניתן לנסות ולהבין את חששם של אנשי העסקים והמשקיעים. נקודה זו נוגעת לחשיפת כלכלת סין לעולם ומכילה רפורמות שונות שנועדו להרחיב את פעילות השוק ולאפשר חופשיות מסוימת. במסגרת הרפורמות הוחלט, כי בנקים יאפשרו להחליף ביניהם פיקדונות בשיעורי ריבית מבוססי שוק, תיקבע תכנית ביטוח פיקדונות כאשר תותר כניסתם של יותר ויותר מתחרים לשוק, בנקים פרטיים יוכלו להתחרות בשוק (חמישה בנקים ב-2014) וכן תונהג הקלה רגולטורית לכניסת בנקים זרים. רפורמות אלו וכמו כן, ארגון מבני של שוק ההון אשר יחולו על השוק הפיננסי, ו”אזור הסחר החופשי בשנגחאי” (עליו הרחיב הנספח הכלכלי בשנגחאי בכתבה שפרסם), אמורות לייעל את תפקודו של השוק ולשפר את היכולות של חברות פרטיות להתחרות מול חברות בבעלות ממשלתית (SOE).

השינויים הללו אמורים להביא להמשך הצלחתה והתקדמותה של סין במישור הכלכלי. יחד עם זאת, לשינויים אלו יש גם השלכות נגדיות, כאשר הרצון של הממשלה לפתוח את השוק ולאפשר תחרות, מוביל לתנודות בערך המטבע הסיני, לירידת ערכו בהשוואה לערכו של הדולר ובאופן זה, להרחקת משקיעים פוטנציאלים.

צור קשר עם:

חובב רף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל