צעד קטן נוסף לעבר השקעות טאייוואניות בישראל

בשיחה שקיימת בשבוע שעבר עם יזם בתחום המכשור הרפואי, אשר ביצע אקזיט בחברתו הראשונה בסכום של כמה עשרות מיליוני שקלים לפני כשנה, סיפר לי היזם שתעשיית המכשור הרפואי בארץ משוועת למימון. לטענתו הקרנות הישראליות כמעט ולא עושות השקעות חדשות, בעיקר כי אין להן כסף וגם כי הן משקיעות בחברות בשלבים מתקדמים בדרך כלל, ולמרות שיש הרבה חברות טובות עם רעיונות מהפכניים, רבות מהן נכנסות למצוקה בגלל מחסור במשאבים. “כמעט כל ההשקעות האחרונות שהתבצעו, הסתמכו בעיקר על אנג’לים מקומיים וגופים חיצוניים” הוא אמר. “יש בעיה רצינית ואמתית בתחום הזה”. לסיום טרח לציין שהצליח לגייס בחודש שעבר כסף לחברה חדשה אותה הוא מנהל דווקא מקרן הממוקמת באחת מארצות המזרח.
סיימתי את השיחה בתחושה אמביוולנטית. מחד, היה לי מאד כואב לשמוע על המצב הלא פשוט בו חברות ישראליות (לפחות בתחום המכשור הרפואי) מתקשות לגייס ובכך מאטות את קטר היזמות הישראלי, מאידך גיסא שמחתי על היוזמה, שיחד עם הקולגות שלי בסיאול, בטוקיו ובארץ בחרנו לקדם-  כנס השקעות “מתגלגל” לקרנות הון סיכון. הרי זהו הוא לא סוד שבימים אלו לא פשוט למשוך השקעות מהדוד סאם בהשוואה לתקופות קודמות, וש”אירופה מתייבשת”, לא בתחום המשקעים (כמאמר התשדיר) אלא ההשקעות. לכן, אירוע קידום ההשקעות נראה עתה כצעד הנכון בזמן הנכון.

IMG_4565

בכנס השתתפות 120 איש מ- 68 חברות וגופים פיננסיים

כנס ההשקעות שהתקיים השבוע בטייפה תחת השם Israel -Venturing Towards Innovation, הינו למעשה האירוע הראשון אותו יזמנו לטובת קידום השקעות בקרנות ישראליות בטייפה. גיוס כספים בכללותו איננו עסק פשוט. גיוס כספים ממשקעים טיוואנים אשר לא חשופים ואינם מכירים ברובם את האפשרויות (והשוק) בישראל הופך זאת לסיפור אף יותר מסובך. הטאייוואני הממוצע קודם כל יבקש להבין כיצד איננו מפסיד ורק אחר כך יבקש לברר האם ניתן גם להרוויח. בנוסף, ישקיע קודם כל בחברות ובקרנות בארץ מולדתו, אח”כ יפנה לסין, בעלת הקרבה הגאוגרפית, השפה הזהה והמנטאליות המוכרת. האמיצים שביניהם יטוסו כל הדרך מזרחה וישקיעו בחברות שממוקמות בסיליקון וואלי. אבל תראו לי גופים שמשקיעים חדשות לבקרים בחברות אירופאיות או ישראליות? בהחלט ישנם כאלה, אך לא קל לאתר אותם.

עם זאת ולמרות הכול, 8 קרנות מובילות ונועזות קנו כרטיס טיסה עלו על מטוס, התלבשו במיטב חליפותיהם והציגו את חברתם באירוע לקידום ההשקעות הישראלי הראשון אי פעם שנעשה בטייוואן. בכנס הציגו 3 דוברים טאייוואנים להם השקעות בישראל את ניסיונם וחוויותיהם החיוביות. בנוסף הוצגה מצגת על כלכלת ישראל והזדמנויות ההשקעה הקיימות. הנוכחות היפה מצד הגופים הפיננסיים והתעשייה הטאייוואנית, והפגישות האיכותיות, אינן אינדיקטור מספק בשלב זה אשר מאפשר לנו לאמוד האם הצלחנו לפתוח את הברז להשקעות טאייוואנית בישראל. ימים יגידו האם המשקעים הטאייוואנים יזרימו כספם לקרנות וייהנו מהפירות שיש לתעשייה הישראלית להציע?

באופן גס הייתי מצביע על כך שהצלחה עתידה לבוא משני כיוונים. האחד, גופים פיננסים אשר מעוניינים בהחזר גבוה על השקעתם ומאמינים שקרן ישראליות זאת או אחרת תספק להם את הסחורה. השני, חברות יצור טאייוואניות עתירות טכנולוגיות, להם “עץ מזומנים בחצר”, אשר מעוניינות מעבר לריבית כזאת או אחרת, להתקרב לטכנולוגיות חדשניות ופורצת דרך שתשתלבנה במוצריהם העתידיים, טכנולוגיות שלעיתים ניתן למצוא כמותם בצבעים כחול-לבן.

IMG_4610

הנספח הכלכלי בטיוואן, דורון חמו, מציג את סיפור ההצלחה של היזם השר בנט

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל