רוצים להקים אומת סטארט אפ?

מפעם לפעם פונים אלי אנשי עסקים ישראלים בבקשה להיפגש. אחרי מילות הנימוסין, כמעט תמיד הם שואלים: “נו, אז מה יהיה בווייטנאם?” השאלה הזו מונחת בחדר הישיבות כמו מטען צד שיש לטפל בו בעדינות. אם אציג את הגרפים וסקירות המאקרו, סביר להניח שהשואל ישתעמם עוד לפני המשפט השלישי. אם אתאר את כל הקשיים והבעיות- אותו נציג של חברה יסיים את הקניות האחרונות בשוק של האנוי וכנראה לעולם לא ישוב לכאן.

על מנת לפרק את “מטען הצד” בעדינות ולהיות מסוגלים לנתח בצורה מושכלת את העתיד Start up nationהכלכלי של וייטנאם, אנו משקיעים משאבים משמעותיים בניסיון לעקוב אחר תחומים מעניינים שבווייטנאם, מעצם טבעה כמדינה מתפתחת, נמצאים עדיין בחיתוליהם.

תחום אחד כה הוא תחום היזמות והחדשנות הטכנולוגית. היזמות ניכרת בכל פינה בהאנוי או בהו צ’י מין סיטי. נדמה שלכל משפחה וייטנאמית יש עסק כלשהו. הדחף היזמי נובע מהמבנה החברתי המסורתי בו המשפחה היא מקור החוסן הכלכלי וצריכה למצוא מקורות פרנסה בעצמה כדי לשרוד וכן מהעדרם של מנגנוני בטחון סוציאלי.

לעומת זאת, חדשנות טכנולוגית היא תחום חדש ולא מוכר כאן. חברות וייטנאמיות משקיעות מעט יחסית במו”פ וקהילת הון הסיכון (קרנות, אנג’לים וכו’) הינה קטנה ולא מאוד דינאמית. יחד עם זאת, יש כאן הבנה ברורה שהיתרונות היחסיים הנוכחיים של ווייטנאם, בהם כוח עבודה זול ומשכיל יחסית או משאבי טבע רבים,  אינם מספיקים כדי להישאר בתחרות הגלובלית לאורך זמן.

משרד המדע והטכנולוגיה של וייטנאם השיק, במימון הבנק העולמי, את תוכנית FIRST  (Fostering Innovation through Research, Science and Technology) שנועדה ליצור את התשתית הממשלתית הדרושה לפעילות זו ולספק מימון ראשוני לחברות וייטנאמיות חדשניות. שר המדע והטכנולוגיה של ויטנאם צפוי לבקר בישראל במרץ ונושא קידום החדשנות ושיתופי הפעולה עם ישראל יעמדו במוקד פגישתו עם שר הכלכלה נפתלי בנט.

חברות מסחריות, קטנות וגדולות כאחד, מתעניינות גם הן באפשרות לפתח את מערכי המו”פ שלהן ולעודד חדשנות ויצירתיות. זהו תהליך קשה שכן הוא דורש שינוי חשיבה ושינוי תרבותי משמעותי, כולל ההבנה כי מו”פ הוא מסע ארוך ומסוכן (פיננסית) אך הוא טומן בחובו הזדמנויות לחברות טכנולוגיות ישראליות המבקשות להתאים את מוצריהן לשוק הוייטנאמי הגדול ולשוק הדרום מזרח אסייתי הגדול עוד יותר, או ליזמים ישראלים המבקשים להיחשף לרעיונות חדשים ומרתקים הצומחים בוייטנאם.

בתוך כך, יוזמה חדשה של המדען הראשי במשרד הכלכלה, בשיתוף משרד החוץ, מעניקה מענקים של עד חצי מיליון שקל למיזמים טכנולוגיים הנותנים מענה לאתגרי מדינות מתפתחות  בתחומים כמו בריאות, מכשור רפואי, טיפול אחר קטיף, תברואה וחקלאות מתקדמת. חברות ישראליות אינן חייבות להתקשר עם חברות ממדינות מתפתחות על מנת להגיש מיזם לתוכנית, אך אין ספק כי חיבור כזה יכול לשפר את הפתרון הטכנולוגי המוצע.

 הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה מסייעת לחברות ישראליות באיתור שותפים ווייטנאמים מתאימים למיזמים טכנולוגיים בתחומים שונים.

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל