אז מה PwC חושבים על סקטור התקשורת ההודי לקראת שנת 2014

פירמת PwC מפרסמת מעת לעת סקירות שוק מעניינות. נתקלתי לאחרונה בתחזית שכזו על שוק הטלקום ההודי, לקראת 2014.

ראשית, בואו נראה מה הם כתבו על השוק לקראת 2013, ונבחן בדיעבד את ההערכות שלהם:

הטרנדים העיקריים לשנת 2013

האם צדקו?

מחשבות בדיעבד

01

האטה בקצב צבירת המנויים

 כן

צדקו בסה”כ. בסוף שנת 2012 מספר המנויים ירד באופן מוחלט עקב רגולציה שהכריחה מיליונים להתנתק. בשנת 2013, קצב גיוס מנויים חדשים עמד על 5% בלבד, לעומת 19% בשנת 2011 ולמעלה מ-40% בשנת 2010.

02

הרשת חוזרת לחיים

 כן

השקעות ההון קפצו ב-40% לעומת שנת 2012, ועומדות על 12% מסך המכירות. אמנם המספר נמוך באופן יחסי בו עדיין מתרחשת כל העת פרישת רשת חדשה. הרשת זקוקה לעוד ועוד השקעות, בזה אין ספק

03

מיקוד על החזר השקעה

 כן

למרות מגבלות על השקעות ההון וגיוס החוב, התעשייה חייבת לצמוח. התשואה על ההשקעות עמדה בשנה שעברה על 5%. מרווחי ה- EBITDA  עומדים על 29.5%.

04

חייבים לייצור ריגוש ללקוחות

 לא

תהליך זה ללא ממש קרה בשנה האחרונה. כנראה שזהו תהליך שיקח מספר שנים, בו התעשייה תאמץ ותשלב יחדיו חדשנות וטכנולוגיה.

05

משפטיזציה של הסקטור

 כן

חוסר הודאות של המפעילים בשוק ההודי גבוה, אפילו מדי. פרשות על גבי פרשות שחיתות דבקו בתעשייה בשנים האחרונות, לרבות פרשת הקצאת תדרי דור 3, הקצאת תדרי דור 2, וקנסות רטרואקטיביים.

PwC צופה, כי שנת 2014 תהיה אקטיבית. תהליך זה יתחיל לתפוס תאוצה לאחר הבחירות הכללית , בחודש מאי 2014.

 

תחזית לשנת 2014: אילו מגמות יצאו לפועל?

01

רעב לדאטה, והרבה!!  צריכת שירותים על גבי הרשת תגדל, בכל סוגי הרשתות: 2G, 3G, 4G ובאינטרנט הקווי. האתגר יהיה ביכולת של המפעילות ליצור ולשווק תוכן להמונים, כזה שיהיה מותאם אזור, מותאם עיר, מותאם שפה.. חדירתם של הטלפונים החכמים ושיפור איכות הרשת היא עובדה קיימת. מכאן, הגידול הצפוי הוא רק שאלה של זמן.

02

SMAC  רשתות חברתיות (SM), אנליטיקס (A), וענן (C). המפעילות יפעלו לאחד יותר ויותר שירותים, ולהציעם ללקוחות על בסיס ניתוח מעמיק של מגמות והתנהגות צרכנית. מגמה זו, קרוב לוודאי, תתרחש גם בענפי נישה מקבילים – שירותים רפואיים, לוגיסטיקה, ושירותים פיננסים. יכול להיות שזה לא יקרה תוך שנה, אבל זוהי המגמה השלטת לשנתיים הקרובות. 2014 תהיה ההתחלה.

03

הכסף יושקע, היכן הרשת קיימת ועובדת. החברות תשקענה היכן שהרשת עובדת, כך ששיפור תמידי באיכותה הוא בלתי נמנע. חלק מהמפעילות כבר הודיעו על תכנית התרחבות. בסקר שנערך, 52% מהמנויים ציינו כי טיב ואיכות הרשת, חשוב יותר מאיכות המכשיר שבהם הם משתמשים.

04

ודאות ברגולציה. ההנחה הבסיסית היא שקיימת אי ודאות תמידית בהודו. עם זאת, הפירמה סבורה כי הרגולטורים השונים יעבדו ביתר שקיפות בכל הקשור לתמחור התדרים, תעריפים למנויים, וכיו”ב. למרות שלא ניתן לחזות שחקנים חדשים שנכנסים למגרש הזה, הגברת השקיפות והודאות הרגולטורית תמשוך בהכרח השקעות חדשות.

05

עוגה עוגה עוגה  ככל שמתקרב המועד למרכזי הארכת הרישיונות, בתוספת של מדיניות מקלה על מיזוגים ורכישות, נראה תהליך ניפוי טבעי, בו מפעילות תשתלנה אחד על השנייה. לראיית הפרימה, בהודו מאפשרת שוק תחרותי ל – 3-5 מפעילות ברמה הלאומית, ועוד מפעילים מקומיים קטנים. צופים כי התהליך הזה יתחיל, לאחר הבחירות הכלליות בהודו בחודש מאי.

בהצלחה!

בקרו אותנו גם בבלוג הודו בשפה האנגלית

אנחנו זמינים כמובן גם כאן:  LinkedIn | Facebook | Twitter

צור קשר עם:

יוני בן זקן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל