קוריאה הקורפורטית נכנסת ל”שנת חורף”. האם עכשיו זה הזמן הנכון לפתח עסקים חדשים?

פעמוני השנה חדשה מצביעים על כניסה של החברות הגדולות בקוריאה ל”שנת חורף”- תקופה של שינויים פרסונאליים אדירים בכל דרגי הניהול הזוטר, בינוני והגבוהה, יחד עם שינויים אסטרטגיים ביעדים.
הנוהל הנ”ל, אשר נראה מוזר ובלתי יעיל למבקר מן החוץ, הוא חלק מרכזי בתרבות הקורפורטית בקוריאה- תרבות המבוססת על עבודה קשה, התמדה, וקידום איטי בתוך החברות הגדולות. כך, למשל, איש קשר מרכזי שאני עובד מולו ומפתח את הקשר עמו במשך שנה, יכול בהתראה של שבוע לעבור לחברה אחרת בחטיבה נפרדת באותה חברה, כך שאני נאלץ לפתח קשר חדש עם מחליפו או מחליפתו מנקודת ההתחלה.
חוויה זו מתסכלת, ובמיוחד כאשר חברה ישראלית נמצאת כבר בתהליך עסקי מול חברה קוריאנית בה אנשי הקשר כולם מתחלפים וקשרים אישיים שנבנו בעמל רב נפרמים ביום אחד.
Korea Business
התהליך הנ”ל, אשר אני נוטה לקרוא לו “כיסאות מוזיקליים” מתחיל בסביבות סוף אוקטובר, ב”צ’וסוק” (Chuseok), חג ההודיה הקוריאני, ומסתיים בסוף ינואר, כאשר הקוריאנים חוגגים את ראש השנה הקוריאני. בתקופה זה מנהלים משתנים, לומדים את תפקידם החדש, מקבלים את ההנחיות של המנהלים הבכירים ושינויי האסטרטגיה, ומיישמים את המטרות החל בתחילת פברואר, עד אוקטובר-ינואר שלאחר מכן, אשר שם התהליך מתחיל שוב.
כמובן, שתהליכים עסקיים לא נופלים, אלא אם כן יש שינוי אסטרטגיה המחייב זאת, אלא הם ממשיכים, אם כי באופן איטי יותר בתקופות המעבר. זה אפשרי רק באמצעות תהליך התיעוד האדיר שהחברות הקוריאניות מעבירות את העובדים שלהם; בקוריאה, כל עובד אשר נמצא בתהליך מתעד את העבודה שלו בדו”חות אשר נכתבים ונשמרים בקפידה, על מנת שביום פקודה, כאשר העובד או המנהל ישתנו, יהיה ניתן ללמוד על תהליך העבודה ולהמשיך משם.
תהליך זה שומר על המשכיות בכל תהליך העבודה של החברה הקוריאנית, גם כשיש שינויים פרסונאליים מרחיקי לכת.

לאור זאת, המלצתי לחברות ישראליות המתכוונות לפתח את הקשרים העסקיים שלהן בקוריאה היא לעבוד מפברואר עד אוקטובר. בתקופה זו אנשי הקשר לא מתחלפים, אסטרטגיות לא משתנות, הקוריאנים עובדים במרץ, וכמובן מתעדים כל צעד ושעל בתהליך.

צור קשר עם:

עופר פורר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל