אפקט המנדרינה

חג המולד עבר ומסיבות ראש השנה האזרחית הסתיימו. עצי האשוח (מפלסטיק) ואריזות המתנה המצועצעות  שקישטו כל חנות בהאנוי ובהו צ’י מין סיטי יוחלפו, ביעילות ויטנאמית, בעצי מנדרינה גדושי פרי ומעטפות אדומות מעוטרות, מלאות בשטרי כסף חדשים. וייטנאם מתכוננת לראש השנה “הסיני” (ואל תשתמשו במונח הזה כאן), הידוע יותר בכינויו “טט” (Tet). התכונה הרבה ברחובות חושפת במלוא עוצמתה תופעה שמתרחשת לאט לאט, כמעט מבלי שנרגיש: התפתחות תרבות צריכה בויטנאם.

מאז ומעולם נהגו הוייטנאמים להעניק מתנות זה לזה בראש השנה. אולם, עם העליה ברמת החיים ובהכנסה הפנויה, המתנות מתרבות, גדלות ונעשות יקרות יותר. הקטנועים, שבעבר היו עמוסים בעצי מנדרינה (סמל לשגשוג ועושר) מובילים עכשיו מכשירי חשמל, ביגוד אופנתי, מוצרי מזון  ייחודיים מיוחדים ותכשיטי יוקרה. אפשר לגבות את הטיעון הזה בנתונים כלכליים כמו זה שפרסמה לאחרונה Boston Consulting Group לפיו בשנת 2020 ימנה מעמד הביניים בויטנאם כ-30 מיליון איש.

אך “אפקט המנדרינה” (שגשוג תרבות הצריכה) נמצא בסיפורים הקטנים: שני סניפי Starbucks שנפתחו בהו צ’י מין סיטי, הודעת מקדונלדס על פתיחת סניף ראשון במדינה, 3 בתי קפה חדשים שנפתחו מסביב  למבנה שגרירות ישראל בהאנוי, שני קניוני ענק מפוארים שפתחה קבוצת Vingroup ועוד.
איך חברה ישראלית יכולה להנות מ”אפקט המנדרינה”?
ראשית, ניתוח שוק ומבט מפוכח הינם הכרחיים. חסמים בירוקרטיים רבים ליצוא מוצרי צריכה לויטנאם אכן הוסרו, אך הם הגבירו את התחרות עם מותגים ממדינות שכנות. יש לזכור כי תהליכי החדירה לשוק הויטנאמי הינם איטיים, וחשוב להשקיע זמן ומשאבים במציאת שותף מקומי אמין ויעיל.Mandarine Tree

שנית, יש להגדיר בצורה מדוייקת את ערכי המותג ובמה הוא עולה על חיקויים זולים מסין שמציפים את השוק. מוצרי אופנה וטיפוח ייחודיים או בעלי שם עולמי, יין ומוצרי מזון איכותיים שיכולים לשרוד את זמן ההובלה הממושך וצעצועים חינוכיים למשל יכולים לעורר סקרנות ולפנות לקהל הוייטאנמי המתוחכם יותר, שרוצה להיחשף לרעיונות ותועלות חדשות ממקומות רחוקים.
הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה היא העיניים של היצואנים בשטח ומסייעת בניתוח מגמות השוק, איתור שותפים מקומיים והסרת חסמים רגולטוריים. בחודשים האחרונים, למשל, ליוותה הנספחות את תהליך הרישום של יינות ישראלים ראשונים בוייטנאם, השלימה את ההליך הנדרש ליצוא מוצרי מזון ממקור צמחי לוייטנאם וארגנה פגישות עסקיות לחברות קוסמטיקה שונות.
בשנת 2014 מתכננת הנספחות לקיים אירועי חשיפה למותגי אופנה (accessories) ישראלים ולראשונה תפעל לקיום פגישות בין יבואנים וייטנאמים ליצואנים ישראלים בתערוכת המזון הבינ”ל SIAL.
ועוד משהו: באמצע חודש ינואר יערך בהאנוי כנס הנספחים המסחריים של משרד הכלכלה באסיה. זו הפעם הראשונה בה יערך כנס שנתי זה בויטנאם, והבחירה במיקום זה נועדה להדגיש את היותה של ויטנאם מדינת יעד עבור המשרד. בכנס תאשר הנהלת מינהל סחר חוץ את תכניות העבודה השנתיות של הנספחים המסחריים ויתקיימו דיונים על הדרכים לקידום היצוא הישראלי ליבשת.

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל