הבנק העולמי באינדונזיה- כר נרחב להזדמנויות לפעילות ישראלית במדינה

downloadגישה חדשנית לעשות עסקים באינדונזיה: אחת הדרכים לחדור לשווקים לא קונבנציונליים היא באמצעות השתתפות בפעילויות של הגופים הפיננסיים הבינ”ל אשר חובקים מטרה משותפת: קידום פיתוח ומלחמה בעוני במדינות מתפתחות. הגוף המוכר ביותר הוא הבנק העולמי שמוסדותיו השונים מממנים פרויקטים ופועלים במדינות מתפתחות בלבד. הבנק העולמי משקיע עשרות מילארדי דולרים כל שנה לקידום ופיתוח מדינות אלו, כך למשל בשנת 2012, השקיע הבנק העולמי תקציב הקרוב ל-55 מליארד דולר . מלבד קבוצת הבנק העולמי, באינדונזיה פועלים גם הבנק לפיתוח אסיה, וקרנות פילנטרופיות שונות כגון הקרן של ביל ומלינדה גייטס וקרן רוקפלר העולמית.
הבנק העולמי השקיע באינדונזיה בשנה האחרונה מעל ל-3 מילארד דולר. חלק ניכר מהאסטרטגיה של הבנק העולמי במדינה מושקע לטובת פרוייקטים אשר טכנולוגיות ישראליות יכולות להיות אטרקטיביות ביותר. פרוייקטים אלו מתמקדים בפיתוח תשתיות מים, אנרגיה מתחדשת, תקשורת, חדשנות ועוד.
להלן פרוייקטים נבחרים אשר מבוצעים בימים אלו והנספחות יכולה לסייע בהתמודדות על כספי הבנק:
• אספקת מים לאוכלוסיות חלשות (100 מיליון דולר – פרויקט בביצוע).
• עידוד חדשנות ואימוץ טכנולוגיות חדשות בתחום החקלאות (80 מיליון דולר – פרויקט בביצוע).
• מימון לטכנולוגיות אנרגיה נקיה (300 מיליון דולר – פרויקט בהכנה)
• שיפור מערכות המים והסניטציזה (140 מילון דולר – פרויקט בהכנה)
• פיתוח תשתיות וטכנלוגיות תקשורת לערים וכפרים מרוחקים (480 מיליון דולר – פרויקט בהכנה).
מניסיון העבר, ישנן מעט מאוד חברות שזוכות וחמור מכך, רק מתי מעט מצליחות לזכות באופן תדיר בפרויקטים מסוג זה. הדבר תמוה במיוחד לאור היכולות של ישראל בתחומים השונים. כשל השוק נובע ממספר חסמים העומדים מול החברות כגון: חוסר היכרות והבנה של החברות הישראליות את אופן פעילות הבנקים, קושי בהתמודדות עם כמויות מידע גדולות, חוסר ידע טכני באופן התמודדות על מכרזים בינ”ל של הבנקים ואי יכולת לאתר אנשי קשר רלוונטיים. לאור חסמים אלו, נוצר מצב בו רק מספר קטן של חברות ישראליות, אשר צברו ניסיון בעבודה מול הבנקים לפיתוח, מצליח לייצר עסקים ולזכות במכרזים. מעבר לכך, אפילו הצלחות אלו, ברובן הגדול אינן מהוות אסטרטגיה שניתנת לתחזוק, אלא מהוות הצלחות חד פעמית.
כמענה לכשל השוק הנ”ל, הוקם במינהל לסחר חוץ שבמשרד הכלכלה מערך, שמטרתו לסייע לחברות ישראליות לפרוץ לשווקים מתפתחים. המערך המתקרא “מערך כלי סיוע לתעשיה”, מעניק כספי סיוע תחת קרן הסיוע לפרויקטים בין-לאומיים למימון מכרזים וסקרי היתכנות, וכן מייצר ומתאם קשרים וביקורים מול בכירים ומקבלי החלטות במוסדות הפיננסים השונים לחברות ישראליות הן בישראל והן במוקדי הפעילות של אותם גופים.
בנוסף, הנספחות תסייע לחברות מעוניינות להתגבר על קשיים אלו ונוספים ותעבוד איתם על אסטרטגיות ספציפיות מול השוק האינדונזי. הנספחות המסחרית בסינגפור מתעתדת לפעול באופן ממוקד בשוק הזדמנויות זה בשנים הקרובות.

רון שניר, סינגפור

צור קשר עם:

רון שניר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל