וייטנאם – הזדמנות גדולה ליצואן הקטן

לפני כשנה פנתה חברה לא גדולה מצפון הארץ, העוסקת בפיתוח ויצור למערכות מים עירוניות, לנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בויטנאם. החברה חיפשה דרך לחדור אל השוק הצומח של הנמר הדרום מזרח אסייתי. הנספחות הציגה בפני החברה מספר סוכנים ומפיצים, אולם הקשר הראשוני עמם לא צלח בשל פערים גדולים בהבנת התרבות העסקית. החברה פנתה שוב לנספחות והוזמנה להשתתף במשלחת עסקית לדרום ויטנאם שאורגנה בשיתוף מכון היצוא. באותה משלחת נוצר קשר עסקי עם מפיץ מקומי מוביל הנמצא בקשרי עבודה הדוקים עם הנספחות. צוות הנספחות ליווה את חבלי הלידה של הקשר, ומאז החברה כבר ביצעה מספר עסקאות בערים שונות, בהיקף עשרות אלפי דולרים.

עבור חברה קטנה או בינונית, ויטנאם עלולה להתפס כאתגר גדול מדי, אולם המציאות היא שונה. בין השנים 2007-2012 שולש מספר היצואנים הקטנים והבינוניים למדינה (מייצאים 1-5 מיליון דולר בשנה). 205 יצואנים נוספים ייצאו בין 50,000 למיליון דולר בשנת 2012.

לחברות אלה תרומה נכבדת להגדלת סך היצוא לויטנאם, שהסתכם ב-2012 בלמעלה ממיליארד דולר. נתוני 2013 מראים על מגמה דומה.

מדוע חברות קטנות ובינוניות יכולות להצליח במדינה עם תרבות עסקית כה שונה, רחוקה גיאוגרפית ומסובכת מבחינה בירוקרטית?

יש, לדעתי, מספר מפתחות להצלחה: ראשית, לחברות קטנות יש פתרונות ממוקדים ויעילים. לקוחות ויטנאמים מתקשים להטמיע מערכות מורכבות הדורשות תיאום בין זרועות שונות של החברה או הממשלה. בנוסף, קל יותר להוכיח התכנות כלכלית של פתרון כזה, והדבר מוערך מאוד בתרבות עסקית שונאת סיכון כמו ויטנאם.

שנית, חברות קטנות חייבות להעזר בשותף מקומי, ושותף כזה הוא מפתח להצלחה בויטנאם. חברות גדולות מנסות לא פעם “לעשות את זה לבד”, ונכשלות.

שלישית, חברות ישראליות קטנות עם פתרונות חכמים מייצגות בצורה מושלמת את התדמית של ישראל בוייטנאם. היצירתיות הישראלית, הגמישות והקשר האישי מבוסס האמון זוכים כאן להערכה רבה ומסייעים לפתוח דלתות עסקיות רבות.

וייטנאם חווה צמיחה מהירה המזמנת הזדמנויות עסקיות מעניינות בתחומים כמו מים, אגרו טכנולוגיה, תוכנה, תקשורת, סייבר, מוצרי מזון ויין, ציוד רפואי, קוסמטיקה ועוד.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה מסייעת לחברות ישראליות בכל שלבי פיתוח הפעילות העסקית במדינה.

למערכת שירות לטיפול ליצואנים פנו אלינו.

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל