עדות מהשטח, רשמים מביקור השר בנט באוסטרליה

נפתלי בנט, שר הכלכלה, המחזיק גם בתיק הדתות והתיק לענייני התפוצות וירושלים ביקר באוסטרליה במהלך סוף השבוע האחרון 6-9 בדצמבר 13′.

אירוח של גורם בכיר במדינת השירות של נספח כלכלי משול לחרב פיפיות. בכוחו של מבקר מוכשר לשמן צירים חלודים, לפתוח דלתות סגורות על-בריח וליישר מהמורות שצמחו בעבר אך מנגד, חוסר הצלחה עלול לחתום את התקווה לשינוי. במסגרת תפקידי כנספחת כלכלית מטעם משרד הכלכלה אשר שירתה בשלוש מדינות שונות והיתה אמונה על שלוש נוספות, זכיתי בעבר לקטוף את פירות השינוי שלאחר ביקור מוצלח כמו גם לספוג ולטפל בשפל שלאחר ביקור מוצלח פחות.

יתכן וקשה היה למצוא עיתוי מוצלח יותר לביקור באוסטרליה מאשר העת הזו. בבחירות שנערכו בספטמבר 13′ זכתה הקואליציה המורכבת ממפלגת הנשיונל וממפלגת הליברלים בראשות טוני אבוט, ידיד איתן של ישראל וכבר ניכרים שינויים ברורים במדיניות הבילטרלית הן בתחום הכלכלי (הכנסת ישראל לרשימת המדינות הזכאיות לוויזה אלקטרונית המביא לשיפור הליך מתן אשרות כניסה לישראלים) והן המדיני (שינוי דפוס הצבעות אוסטרליה באו”ם בכל הנוגע לישראל). בחירתה של אוסטרליה לשמש כאחת מחמש החברות הלא-קבועות למועצת הביטחון של האו”ם מקנה עבורנו משנה חשיבות לניצחונו של טוני אבוט, הנמצא כעת בשלב לימוד החומרים וגיבוש תכנית הפעולה המדיני של אוסטרליה. מדינת ישראל עתידה להרוויח מכך שהשר בנט פגש את טוני אבוט בתקופה בה יש ביכולתו להשפיע על הכיוונים המדיניים, הכלכליים ותפיסת הביטחון העולמי בסוגיית ניהול יחסי האו”ם מול איראן למשל.

אף שהשר בנט הוא השר הישיר שלי, מעולם לא נפגשתי עמו טרם הגעתו ולכן הייתי במתח רב לפני הביקור. כעת, משהסתיים הביקור, המוצלח ביותר בו הייתי מעורבת, אני מבקשת להצביע על מספר נקודות:

  • לשר הוכן לו”ז צפוף ביותר, אליו נתווספו במהלך הביקור ראיונות ופגישות בלתי מתוכננות.
  • הלו”ז המעובה בוצע, דבר שלא הותיר לשר פנאי אישי אפילו לא לארוחות. שתי ארוחות צהריים התקיימו בסופו של דבר אחרי 23:00 תוך אלתורים שלא מביישים ארוחת קופסת שימורי לוף ע”ש ריכרד לוי בשבע דקות, הזכורה לחלק מהקוראים.
  • נעשה ניסיון לקיים מפגשים מרובי משתתפים ככל האפשר ובסיכומו של ביקור בן 3.5 ימים, השר הופיע בפני כ- 2000 איש והשתתף בעשרות פגישות ואירועים.
  • השר הרצה בפני קהלים שונים ומגוונים לרבות קהילה יהודית, בני נוער, קהילה עסקית בסידני ובמלבורן וכן התראיין לכלי תקשורת רבים.
  • לבד מדרישות בטחון, לשר לא התלווה גורם כלשהו מעבר ליועצו האישי.
  • הביקור כולו נערך בסופשבוע (שישי עד שני) תוך קיום פגישות והרצאת דברים באופן מרתוני: החל ביום שישי בו נסע ישירות משדה התעופה אל פגישה רמת דרג חריגה עם טוני אבוט, ראש ממשלת אוסטרליה, לאחריה היה הדובר הראשי באירוע של הקהילה העסקית במלבורן. במהלך השבת הרצה בחמישה אירועים מול קהלים שונים בבתי כנסת ומול דור העתיד של הקהילה במלבורן ועד למתן הרצאת סיכום בפני פורום אנשי עסקים בסידני בקצה הסיבולת של רשות שדות התעופה המקומית בדרכו חזרה ארצה.

עם כניסתי לתפקיד לפני קצת יותר משנה נדהמתי לגלות, שהמסחר שישראל מקיימת עם מלזיה גדול לאין ערוך יותר מזה שבינה לבין אוסטרליה וקבעתי לי מספר יעדים ודרכים לשיפור המצב. תוצאות ביקורו של השר בנט מאפשרות לי להניע ולחולל מהלכי סחר בסדר גודל אחר מזה, שהורגלו שתי המדינות ומאפשר לי לפעול מול גורמים בדרגות שאליהן לא הייתה לי נגישות לפני-כן. אנשים שעד אתמול לא הצלחתי לצלוח את המזכירה שלהם, פונים אישית, מבקשים לבחון הצעות שעלו במהלך הפגישות ומבקשים לקיים עם הנספחות הכלכלית פגישות מיידיות. עבור התפקיד, אותו אני ממלאת, קיבלתי בעזרת הביקור, סיוע משמעותי ודחיפה, שאת התוצאות אני כבר מתחילה לראות עוד בטרם שקע האבק.

כבר חשבתי לגנוז את הפוסט על מנת שלא איחשד כמלחכת-פנכה או אצטייר ‘ככתבת החצר’ אך מנגד, כל כך מעט מילים טובות נאמרות על שליחי ציבור של ארצנו. אחת הנשים הפעילות, הציוניות והמסורות בקהילה היהודית/עסקית בסידני אמרה לי, שהביקור גרם לה להיזכר בסיבות הראשוניות שהביאו אותה להיות פעילה כך במשך עשרות השנים האחרונות והחזיר את הגאווה והצבע ללחיים הציוניות של הקהילה. כיוון שמתפקידי לפעול על מנת להגדיל את הסחר בין המדינות, נדמה שאין לי את הפריווילגיה להסתיר ביקור כל כך מוצלח שסולל עבור מדינת ישראל כביש מהיר בינה לבין הרחוקה שביבשות ומגדיל באופן כה ברור את פוטנציאל שיתוף הפעולה הכלכלי והאחר שבין המדינות.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל