הקשר שבין תעשיית הרכב האוסטרלי ו-WAZE הישראלית

הצורך הוא אבי ההמצאה

הקשר שבין תעשיית הרכב האוסטרלי ו-WAZE הישראלית

שבדיה. מדינה שאוכלוסייתה קטנה בחצי מזו האוסטרלית, והמטילה מיסים כבדים בהרבה מצליחה לנהל כלכלה יציבה שהצמיחה תעשיות מסחריות מובהקות כמו: וולבו, אריקסון, איקאה ועוד. כלכלנים באוסטרליה מודאגים מאוד מכך, שארצם לא הצמיחה אפילו סימן מסחרי בינלאומי מוכר אחד, להוציא אולי את ממרח הווג’ה-מייט שבשל טעמו הייחודי נצרך בעיקר על ידי אוסטרלים.

בעוד שההפרש בין האוסטרלים לשבדים אינו בעל מאפיינים מובהקים, דווקא ההבדל בין השבדים לנורווגים מאוד בולט, שהרי על אף היות שתי המדינות מורכבות מאוכלוסיות דומות ברקען ובתרבותן, אין חברות נורווגיות שהצליחו לפרוץ לתודעה בינלאומית כמו השבדיות.

כלכלנים סבורים שהסיבה שהשבדים בדומה לישראלים נדרשים להמצאות טכנולוגיות היא סיבת החֵסר דהיינו-  זה כל מה שיש להם. הנורווגים לא נדרשים להמצאות, יש להם נפט באיי שפיץ ברגן וכמוהם גם הכלכלה האוסטרלית יציבה וחזקה ומבוססת על אוצרות הטבע המבוקשים הנחצבים באדמתם כמו ברזל, גז ופחם.

עבור ישראל, מתגבש חשש שמא גילוי הגז יתחיל את תנועת כדור השלג שתחילתו בחיזוק המטבע המקומי אך סופו בפגיעה בפוטנציאל ההמצאה.

לאחרונה, נערכו בחירות באוסטרליה, אשר היו שראו אותן כמשאל-עם בנוגע לעתיד תעשיית הרכב של אוסטרליה. טוני אבוט שנבחר, צידד בקיצוץ הסיוע הממשלתי לתעשייה בעוד קים קאר שהפסיד, הבטיח לעודד ולסבסד את ייצור הרכבים באוסטרליה.

הרקע למחלוקת הפוליטית נובע מכך שעלות שכר העבודה המקומי, וחיזוק המטבע הביא לכך שמזה מספר שנים נמצאת תעשיית ייצור הרכב של אוסטרליה בנסיגה. במאי 13′ ואחרי תשעה עשורים, הודיעה חברת פורד, כי בהיעדר תמיכה ממשלתית אין כדאיות כלכלית להמשיך את הייצור באוסטרליה ומפעלי החברה המעסיקים כ- 3000 איש ייסגרו בתוך שלוש שנים. בכך יתרחב מעגל המפוטרים מענף ייצור הרכב באוסטרליה, המתמודד עם פיטורי אלפי עובדים שנפלטו עקב סגירת מפעלי מיצובישי וטויוטה היפניות בשנים קודמות. הולדן, החברה האחרונה שנותרה בענף, היא החטיבה האוסטרלית של ג’נרל מוטורס, פיטרה עוד לפני הבחירות כ- 500 עובדים ולאור תוצאות הבחירות עתידה לצמצם עוד יותר את פעילות החברה.

דו”ח שהתפרסם בתחילת נובמבר 13′ קובע כי סגירת תעשיית ייצור הרכבים באוסטרליה יביא לפגיעה של למעלה מחצי אחוז בתל”ג ויפגע בכלכלה המקומית בסכום העולה על 20 מיליארד דולר אוסטרלי, לפיטורים של כ – 30,000 משרות במלבורן וכ- 6,600 נוספים באדלייד. על פי ההערכה, כ-250,000 משרות באוסטרליה תלויות בתעשיות הרכב המעגלים השני והשלישי זאת לבד מהגורמים המועסקים ישירות בענף.

ממשלת אבוט הבטיחה לטפל באלפי המפוטרים של התעשייה ולהסב אותם לעבודות בתחום הייצור הביטחוני, ייצור צוללות למשל, אולם כנגד הבטחות אלו עומדת טענה מהותית שסגירת הענף תפגע ביכולת הפיתוח, יכולת ההמצאה והחדשנות האוסטרלית לטווח הארוך.

הטענה היא ש’המצאות טכנולוגיות’ הינן פרי משולב של זיהוי הצורך והתאמת פתרון המבוסס על ידע טכנולוגי בתחום הרלוונטי. בנוסף, המצאות טכנולוגיות מחוללות שורה של שינויים בשטחים אחרים היוצרים פתרונות למגוון רחב יותר של דרישות.

לאורך השנים בהן ייצרה אוסטרליה רכבים, נדרשה התעשייה המקומית להמציא בעצמה, לתכנן ולייצר מערכות בטיחותיות לרכב הכוללת מתלים ושלדות שיעמדו בעומסים והתרסקות, מערכות מתוחכמות לבלימה ועוד. יתר על כן, המכשור התעשייתי והרובוטיקה שייצרה את חלקי הרכב כמו גם מערכות בקרת האיכות של פסי הייצור, הומצאו באוסטרליה והותאמו לדרישות הבטיחותיות המקומיות. חברות אשר ייצרו בחו”ל במטרה לשווקן באוסטרליה, למשל חברת CAT הפועלת כעת להוציא את מפעליה מטסמניה ולהעבירן לתאילנד, נדרשו על ידי הרשויות האוסטרליות לבצע שינויים טכנולוגיים, שכתוצאה מהן נדרש דו-שיח טכנולוגי מעשיר בין המערך הטכנולוגי המקומי לבין ענקיות יצרניות הטכנולוגיה והרכב המתקדמות בעולם.

על פי הטענה, סגירת קווי ייצור טכנולוגיים, גורמת לצמצום מאגר האנשים בעלי יכולות וידע מקצועי מספק, המצמצם את התחרות עם גורמים בשוק המקומי, הפוגע בצורך לחדש ולהתמקצע באופן מיטבי. סופו של תהליך זה עלול להקטין את פוטנציאל ההמצאה.

הלקח הישראלי מהסינדרום האוסטרלי הוא מתבקש וממנו החשש שהמעיין האיתן ממנו נובעות המצאות ישראליות מרשימות כמו זו של חברת WAZE, ייבש כתוצאה נלווית לגילויי הגז.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל