משלחת רשמית ועסקית בראשות שר החקלאות מגיעה לבקר בתערוכת ווטק

בשבוע שעבר ציינה טאיוון את היום הלאומי ה- 102 במספר. הרפובליקה הסינית (השם המקומי של טאיוון) הוקמה בסין היבשתית אחרי נפילתה של השושלת הקיסרית הסינית האחרונה בשנת 1911. אבי האומה סוּן יאט סֵן נבחר כנשיא הסיני הראשון, ולאחר מותו ב-1925 תפס את מקומו צְ’יאנג קאי שֵק, שהצליח להשתלט מחדש על סין ולאחד אותה, בעזרתה של ברית המועצות. ב- 1949 היגר צ’יאנג קאי שק עם תומכיו מסין לטאיוון לאחר עליות של מאו סה טונג בביג’ינג.

 20131010_115036

בעשורים הראשונים מאז הגירתו של צ’יאנג קאי שק התבססה כלכלתה של טיוואן בעיקר על חקלאות. בזמן שבישראל יצואו הדרים לאירופה, טיוואן גידלה סוגים שונים של ירקות ופירות ורוב הכלכלה הייתה מבוססת על חקלאות. לפני שטיוואן הספיקה להשלים את המהפכה ולהפוך לאחת ממעצמות האלקטרוניקה המובילות בעולם, היא התמקדה במשך שנים רבות גם בתעשיית הטקסטיל.

אומנם החקלאות של שנות ה 50 ו ה 60 אינה החקלאות של ימנו, אך יחד עם זאת טיוואן עדיין מייחסת חשיבות רבה לסקטור זה אשר מהווה 3% מהתמ”ג, ובדומה לישראל מעניקה לסקטור הגנה רגולטורית, שכן  העובדה שטיוואן הינה אי, מחייבת אותה בתפיסתה לספק את צרכי המזון של אוכלוסייתה בעתות משבר ומצוקה. טיוואן ידועה כמובילה עולמית במספר ענפי חקלאות משגשגים כגון גידול פרחי הסחלבים וגידולי דגים בבריכות כדוגמת הלוקוס האיכותי והיקר, אותו מדינות רבות אינן יודעות לגדל בשבי.

בשבוע הבא יגיע שר החקלאות הטיוואני לביקור עבודה בישראל. השר יעמוד בראש משלחת רשמית ועסקית אשר תמנה כ- 7 חברות עסקיות. השר ופלמייתו יבקרו במספר חברות ישראליות מובילות, יקימו פגישת עבודה עם השר בנט ויערכו ועדה חקלאית מעורבת עם משרד החקלאות הישראלי בהובלת השר שמיר.

המשלחת בראשות השר מגיעה לבקר בתערוכת ווטק ובמקביל תקיים עם משרד החקלאות של ישראל את הוועדה החקלאית ה-4 המעורבת. בוועדה יעלו הצדדים נושאים להגברת השת”פ החקלאי בין הצדדים. בפגישה עם השר בנט, ידנו השרים בדרכים להגברת הסחר. בין היתר יועלו שני נושאים שהועלו כחסמי יצוא על ידי התעשייה בישראל: שיווק ויצוא תוצרת אורגנית, וביטול אי-ההכרה של שיווק מוצרים המסווגים כחלאל מישראל, סוגיה עמה נתקלה הנספחות הכלכלית בטאיוון לאחרונה.

המשלחת העסקית תתקבלנה גם על ידי מנכ”ל משרד הכלכלה, עמית לנג, בכדי לדון בדרכים להגברת השת”פ המסחרי עם ישראל. החברות הטיוואניות במשלחת חולשות על סקטורים רבים ולא כולם מתחום החקלאות. חלקן מענף המזון, הכימיה, והספנות אשר להן כם קרנות הון סיכון פעילות. החברות נחשפו ליתרונות שיש לתעשייה הישראלית להציע ומעוניינות בהגברת השת”פ עמה. הנספחות הכלכלית בטייפה שיזמה את הביקור מוסרת שעבור חלקן זהו אינו הביקור הראשון בישראל ומקווה שבזכות הביקור, הפגישות והסיורים שארגנו עבורם בעזרת הסיוע של משרד החקלאות נצליח לגרום להגברת השת”פ העסקי בין התעשיות.

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל