קידום הקשרים המסחריים עם השוק הטייוואני הוא אתגר גדול – ראיון עם דורון חמו, הנספח הכלכלי בטייוואן

יריית הפתיחה לקורס נספחי הכלכלה והסחר של משרד הכלכלה, היא הזדמנות מצוינת לשוחח עם הנספחים הכלכליים הפרוסים ב – 40 בירות סחר ברחבי העולם ולשמוע מה זה בעצם אומר לשרת כנספח כלכלי שמייצג את ישראל בעולם.

דורון חמו משרת למעלה משנה כנספח כלכלי בנציגות של ישראל בטייפה ומנהל גם את המחלקה הכלכלית בפיליפינים, מספר על החוויות והאתגרים הנגזרים מהתפקיד המרתק.

לדבריו של דורון: “הרעיון של להיות חלק מרכזי במנגנון שתפקידו לעודד את היצוא מישראל כדי לקדם את כלכלת ישראל ולייצר יותר הכנסות ויותר מקומות עבודה בשוק הישראלי, קסם לי מאוד כשהחלטתי להגיש מועמדות לקורס נספחי הכלכלה והסחר. את תקופת הקורס אני מגדיר כאינטנסיבית ומאוד מהנה. כצוערים, נחשפנו למרצים שהם בעצם קובעי המדיניות והיועצים הכי בכירים במשק – מנכ”לים של משרדי ממשלה, יועצים בכירים לשרים ועוד. כבוגר תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול ותואר שני במנהל עסקים, אני יכול לומר בפה מלא שהמרצים הכי איכותיים והתכנים הכי מעניינים היו בקורס הצוערים”.

דורון מספר על הפעילות של הנציגות בטייפה: “המשרד בטייפה הוא קטן ולכן התפקיד טומן בחובו המון עצמאות. כנספח כלכלי בטייוואן, אני חולש על תחומי אחריות הנוגעים לקשרים בין ממשלות (Government To Government) ובין עסקים (Business To Business)”. לדבריו, הנספח הכלכלי פועל בשיתוף פעולה מלא עם המטה בישראל, אך בפועל בשטח, הוא זה שמקבל את ההחלטות: “אני פועל עפ”י תכנית עבודה שגובשה מראש, אבל את הדרך, הצעדים ליישום התכנית והיוזמות ליישומה, תלויות בעיקר בי וזה נותן תחושה של סיפוק אדיר.”

הייחוד של התפקיד הוא בגיוון של תחומי הפעילות בהם נדרש הנספח הכלכלי לעסוק. החל מציוד רפואי, דרך אנרגיות מתחדשות, מים, ואלקטרוניקה ועד לתוכנה ותקשורת. “בתקופה האחרונה אני עוסק ביצירת חיבור בין קרנות הון סיכון ישראליות שמבקשות לגייס כספים במזרח הרחוק, לחברות וארגונים מקומיים. מי שפותח עבורן את הדלת, זו הנספחות הכלכלית”. דורון מספר על התפיסה של תפקדי הדיפלומט במזרח אסיה: “בתפיסה המקומית, דיפלומט הוא תפקיד בעל ערך רב. חברות וארגונים מקומיים נותנים המון כבוד לדיפלומט ומסייעים בפתיחת דלתות והזדמנויות לשיתופי פעולה בין המדינות”.

כנס העסקים הראשון של ישראל – טייוואן, ביוזמת הנספחות הכלכלית, זכור לדורון כאירוע משמעותי עבורו: “להעביר מצגת מול 800 קובעי מדיניות בשוק הטייוואני, בהם מנכ”לים של חברות ועסקים מובילים, זה לא דבר שבשגרה. זו הייתה חוויה מרגשת ומעצימה”. דורון מספר על סמינר בתחום המים שיזמה הנספחות, תחום שמהווה פוטנציאל משמעותי עבור חברות ישראליות: “גייסנו את שר הפנים הטייואני לטובת פתיחת הסמינר ובכך הצלחנו לגייס את כל הבכירים וקובעי המדיניות בסקטור המים בטיוואן, לאירוע שאנחנו מאוד מקווים שיסלול את הדרך לשיתופי פעולה בתחום המים בעתיד”.

דורון מסכם את השיחה בקריאה למועמדים מתאימים להגיש מועמדותם לתהליך המיון לקורס נספחי הכלכלה והסחר: “זה תפקיד מרתק ומאתגר, בעל ערך לאומי אמיתי. מי שמחפש לתרום למדינה, להתמקצע בתחום הסחר העולמי וגם לראות עולם, שלא יהסס”. לפרטים נוספים על קורס נספחי כלכלה וסחר היכנסו לאתר.

 

צור קשר עם:

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל