מערכת בטחון הפנים בויטנאם- אגוז קשה לפיצוח

General Giapבשבת האחרונה נטמן בהאנוי הגנרל זאפ (Vo Nguyen Giap) בן ה-102.
הגנרל זאפ היה בכיר המצביאים הצבאיים של ויטנאם במאה השנים האחרונות. הוא היה ממקימי הויאט מין (Viet Minh), הכוח הצבאי של צפון ויטנאם הסוציאליסטי, ושר ההגנה של ממשלת צפון ויטנאם.
אך מעבר לתארים הרשמיים, הגנרל זאפ היה הוגה ומפתח שיטות הלחימה שהקנו לויטנאמים נצחנות צבאיים ומדיניים על הצרפתים והאמריקאים, יריבים עדיפים בהרבה מבחינת משאבים חומריים וטכנולוגים.
שיטות אלה כללו לוחמת גרילה העושה שימוש חסכני ומדוייק במשאבים המעטים הקיימים לרשות הכוחות, שימוש באוכלוסיה אזרחית כעורף לוגיסטי וטקטי לכוחות הלוחמים, הטמעת ערכים של נחישות ומסירות עילאיים, לעיתים קרובות עד מוות.
באותה עת, המערכות הבטחוניות בויטנאם מתאפיינות בשרידים מאותן מלחמות עקובות מדם שהוביל הגנרל זאפ: חשדנות בסיסית ומהותית כלפי זרים, שימוש מאסיבי בכוח אדם (כיום יש הערכות כי במנגנוני הבטחון של המדינה משרתים כ-6 מיליון איש) ולא בטכנולוגיה, תהליכי קבלת החלטות ארוכים תוך ניסיון להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן ומתח מובנה בין מטה חזק למפקדים בשטח שנדרשים לדווח למעלה, אך לתפקד פעמים רבות ללא קשר אמין ורציף למטה.
במטרה לקדם את תעשיות בטחון המולדת הישראליות, הנספחות המסחרית בהאנוי מקיימת קשר רצוף עם המשרד לביטחון פנים של ויטנאם.
בקשר הזה אנו נתקלים לא אחת במאפיינים שהזכרתי ומנסים לפצח אותם, או לעקוף אותם, על מנת לזהות הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות.
בשבוע האחרון קיימנו פעילות תחת הכותרת “ימי טכנולוגיה ישראלית במשרד לבטחון פנים של ויטנאם”. 9 חברות הגיעו לויטנאם וקיימו סדרת פגישות עם אנשי המשרד לבטחון פנים וכן עם סוכנים וחברות סחר הנחוצות על מנת לקדם תהליכים עסקיים בתוך מנגנון בטחון הפנים הויטנאמי. יום הטכנולוגיות תוכנן כשיא בתהליך הנמשך כשנה וחצי וכלל, בין היתר, ביקור משלחת ישראלית בהאנוי במרץ 2012 וביקור של סגן שר לבטחון פנים בישראל בכנס בטחון המולדת בסוף אותה שנה.
פטירת הגנרל זאפ בתחילת השבוע היוותה רקע הולם לאתגרים בהם נתקלו החברות הישראליות במהלך הפעילות: החשדנות הויטנאמית לא נעלמה למרות התהליך הארוך שבוצע בחודשים שלפני האירוע, וכך גם בלט הרצון של מארחינו לגייס הסכמה רחבה בין אגפים ויחידות שונות של המשרד לעצם קיום הדיאלוג עם החברות והנספחות המסחרית.
לבסוף, בפגישות שהתקיימו היה ברור כי הדרך אל העסקות עדיין רחוקה וכי התהליכים העסקיים יבשילו בקצב ויטנאמי (לאט).
בה בעת, הניסיון הישראלי בויטנאם מראה כי המשרד לבטחון פנים מעוניין לשפר ולשכלל את עבודתו באמצעות ידע מבצעי וטכנולוגיה וכי חברות נחושות וסבלניות המוכנות להשקיע יכולות לקצור את פירות ההשקעה, בדיוק כמו מורשתו של הגנרל זאפ.

לפרטים נוספים על פעילות הנספחות המסחרית בויטנאם אנא צרו קשר: Vietnam@israeltrade.gov.il / www.moital.gov.il/erm

צור קשר עם:

צפריר אסף

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל