מנכ”ל וודסייד מסלק את הספקות: אנו מעוניינים במימוש העסקה במאגר לוויתן

פיטר קולמן, מנכ”ל וודסייד הסיר כל ספק בראיון שקיים אתמול (2 אוגוסט 13′) ומסר באופן חד וברור, כי הוא מעוניין בקידום עסקת לוויתן בה הוא רואה הזדמנות אדירה ונדירה. על אף העיכובים שקיימים במימוש העסקה מדובר לדבריו, במאגר עצום ובהזדמנות כמותה קיימות בשוק העולמי לא יותר מפעם בעשור.

דבריו של פיטר קולמן, אשר דבריו מופיעים על שער היומון האוסטרלי החשוב ‘האוסטרליאן’, באים על רקע שמועות לפיהן ענקית האנרגיה האוסטרלית מגששת דרכה לביטול העסקה והעתקת פעילות וודסייד לקפריסין. קולמן מדגיש שהוא מצפה הגורמים המעכבים ייפתרו במהירות, בכדי שניתן יהיה להוציא את העסקה אל הפועל תוך שציין כי הוא מוצא חשיבות רבה במיקום המאגר אשר מהווה פוטנציאל ייצוא הן לאסיה והן לאירופה.

כזכור, בדצמבר 12′ נחתם מזכר הבנות לפיו WOODSIDE מעוניינת לרכוש 30% מזכויות מאגר לוויתן תמורת סכום של 2.5 מיליארד דולר תוך דילול החלק של נובל אנרג’י, דלק, אבנר ורציו – השותפות הנוכחיות במאגר. בין הצדדים הייתה קיימת הבנה כי בנוסף, על הצדדים לפעול להקמת מתקן ימי צף לייצוא גז נוזלי שעלותו הוערכה בכ- 10 מיליארד דולר.

ההסכם אמור היה להיחתם בפברואר 13′ בכפוף להחלטה רשמית של ממשלת ישראל על ייצוא גז, אז אמורה הייתה החברה האוסטרלית להעביר תשלום ראשון מתוך שלושה, בסכום 696 מיליון דולר.  פיטר קולמן דחק בממשלת ישראל לקבל החלטה ועדכן, כי אם לא יאושרו מסקנות ייצוא הגז עד סוף יוני תשקול וודסייד את ביטול העסקה. מדינת ישראל עמדה אמנם בתאריך היעד אלא, שההחלטה הוקפאה בשל עתירות חוקתיות כבדות משקל שהוגשו לבג”צ כנגדה ועיקרן הטענה כי הכנסת אמורה לאשר את ההסכם. בסוף יוני 2013 דווח על דחייה נוספת בחתימת חוזה הגז הרשמי בין וודסייד לשותפות לוויתן ועד כה לא העבירה וודסייד את הכספים.

במהלך השבוע האחרון החלו להישמע הערכות כי העסקה נמצאת על סף ביטול וכי וודסייד לא תמתין עד שמדינת ישראל תגבש מדיניות בנושא ייצוא הגז. אך המהמורות מצד וודסייד גברו בשל שינוי בתוכנית המקורית מצד נובל אנרג’י ודלק, השותפות הישראליות. וודסייד, נכנסה לעסקה בעקבות כוונה להקים מתקן הנזלת גז לדרמ”ז אסיה אך השותפות הישראליות התבטאו לאחרונה בדבר העדפתם לייצא את הגז שלא על דרך הנזלתו אלא, באמצעות צנרת ובכך פגעו תאורטית עוד יותר באינטרס של וודסייד בעסקה.

קיימת על כן, משמעות רבה לדבריו של מנכ”ל וודסייד בדבר החשיבות שהוא מייחס למיקום הגיאוגרפי של המאגר שכן מהם עולה, כי וודסייד אינה מתנה את העסקה בכך שהגז יועבר לשותפותיה המסחריות הגדולות של אוסטרליה בדרום מזרח אסיה.

החלטת נשיא ארצות הברית שנתקבלה במאי 13′ לייצא גז מופק מפצלים אל מחוץ ליבשת אמריקה, הביאה לכריתת הסכמים בין חברות אמריקאיות ליפן, יבואנית גז מסורתית מאוסטרליה, ומאיימת על שותפות סחר נוספות של אוסטרליה ובכך מדרבנות את חברת וודסייד לאתר עסקאות באיזורים בהם היא אינה פעילה משמעותית, כגון המזה”ת.

במידה והעסקה עם השותפות בלוויתן לא תצא אל הפועל עתידה וודסייד להקים מתקן הנזלת גז בשטחה היבשתי של קפריסין ופגישות רשמיות עם גורמים קפריסאים כבר נערכו לקידום עסקה חלופית זו. במידה ואכן יוקם מתקן שכזה בקפריסין, קיים ספק רב באם תהא בעתיד הצדקה כלכלית להקים מתקן דומה גם בישראל.

להערכתנו, על מנת לקדם פיתוח את מאגר לוויתן ולממש את פוטנציאל הרווחיות שבו בהקדם מחייב כניסת ענק מסחרי בסדר גודל של חברת וודסייד אשר ככלל, הוא אירוע נדיר בישראל. חברות בקנה מידה כשל וודסייד, שעוצמתה עולה עשרות מונים על זו של נובל-אנרג’י, נרתעים בדרך כלל מלקיים עסקאות עם ובישראל בשל השפעתן השלילית על עסקאות בעולם הערבי וראה התנהלות חברתSELL  כדוגמא ולא לשווא תומכים בה בנימין נתניהו וסילבן שלום.

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל