איך עושים עסקים עם תאילנד?

ראו קטע מכתבה שלי שהתפרסמה לאחרונה ב YNET המציגה המלצות לעסקים עם תאילנד:

 

 “מתי ה’כן’ הוא בעצם ‘אולי’…”

 

חברות ישראליות שזיהו את הפוטנציאל עובדות בתאילנד מזה שנים, לחברות ששוקלות כניסה לשוק זה (במיוחד לאור ההוצאה הצפויה של מעל 90 מיליארד דולר בשנים הקרובות על תשתיות מים, חקלאות, אנרגיה, תקשורת, תשתיות תחבורה ובטחון והגידול השנתי בכלכלה בשווי של כ-5% בתמ”ג) יש לברק שרעבי, הנספח המסחרי בבנגקוק, מספר טיפים לעבודה עם התאילנדים:

 

טיפ 1

יש למצוא שותף מקומי איכותי, השפה, התרבות, סגנון העבודה והרקע. כולם מספיקים בשביל לומר לכם שלבד יהיה קשה עד בלתי אפשרי לגשר על הפערים ולעשות עסקים בתאילנד ללא שותף נכון שיהווה גשר.

כלומר, בדומה למרבית העסקים במדינות אסיה, אין כמו נוכחות בשטח בכדי להביע רצינות ואמון בשוק מחד ושליטה והצלחה מאידך. הקמת שלוחה מקומית עדיפה, אך אינה דבר של מה בכך (כלכלית, לוגיסטית וכד’) ולכן חשיבותו של שותף מקומי גוברת יותר במקום בו התחרות על פרויקטים היא עצומה. ניתן להיעזר בניסיון והידע שנצבר בנספחות המסחרית על מנת לקבל מידע לגבי שותפים פוטנציאליים.

 

טיפ 2

היו סבלניים. הקצב בתאילנד הוא שונה מאשר בעולם המערבי, יש זמנים שונים לפגישות, ארוחות, עבודה וכו’ (ואולם, אם מצאתם שותף שעובד אתכם הוא יעבוד אתכם לאורך זמן), כישראלים חשוב מחד להגיע בזמן לכל פגישה ומאידך להבין כשהוא מאחר. הטקסיות, הנימוס והכבוד חשובים ללקוח או השותף המקומי, החל מהעובד הזוטר ביותר ועד המנכ”ל.

יש “להרוויח” את הכבוד של האנשים איתם אתה עובד. התאילנדים עובדים רק עם אנשים שהם מכבדים, ובניית מערכת יחסים בריאה יכולה לקחת זמן. כל ניסיון לדחוף לתוצאות או עבודה מהירה יותר עלול, בסבירות גבוהה, להרוס את הקשר.

 

טיפ 3

התרבות התאילנדית, בדומה כמעט לכל התרבות האסייתית, אינה מוכנה לפגוע בכבודו של אדם בפניו ועל היצואנים הישראלים להבין מתי ה”כן” הוא בעצם “אולי”. זה הקושי העיקרי. החיוך והנימוס המקומיים לא כוללים “לא” בלקסיקון וצריך להבין זאת (תשובה אפשרית ללא היא אנחנו צריכים לחשוב על זה). נציגה מהנספחות שמצטרפת לפגישות של חברות שמבקשות זאת (בהתאם ללוח הזמנים של הנספחות) מסייעת לחברות בכך.

יש להבין כי עם הזמן מגיע הניסיון – העבודה בתאילנד שונה ממקומות אחרים, ועם הזמן לומדים איך לעבוד בצורה המתאימה עם השותפים המקומיים.

 

טיפ 4

אם רוצים להצליח בבנגקוק צריך להגיע לעיר לעבוד, ולא רק להקדיש יום בין הטיסות ליעדים אחרים. הפוטנציאל הוא אדיר וצריך להתייחס אליו בהתאם.

 

טיפ 5

יש להימנע מלדבר או להעביר ביקורת על משפחת המלוכה או הפוליטיקה המקומית. המלך הוא אהוב העם, והתאים רואים אותו כערך עליון. ביקורת או אפילו טון שלילי והזכרת המלך במשפט אחד יהרסו כל מערכת יחסים עם התאילנדים. יש לזכור, כיבוד המלך הוא לא רק נימוס, הוא החוק.

 

טיפ 6

לנספחות המסחרית בתאילנד יש ידע וניסיון רב בעבודה מסחרית במדינה וניתן ורצוי להתייעץ עם עובדיה כאשר הנכם רוצים לפרוץ לשוק התאילנדי או מעוניינים להרחיב את פעילותכם במדינה זו.

צור קשר עם:

ברק שרעבי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל