הסכם סחר נחתם בין ניו-זילנד וטאיוואן

אחרי שנתיים של משא ומתן, שיחות, פגישות והצהרות חמתו ניו-זילנד וטאיוואן על הסכם סחר. זו הפעם הראשונה, בה טאיוואן ומדינה מפותחת שאינה ביחסים דיפלומטים רשמיים עמה, חותמות על הסכם מסוג זה.

כחלק מההסכם החליטו הצדדים להפחית את מחירי הסחורות המיובאות עד לרמה של כמעט אפס אחוז.

ההסכם, מעבר למשמעותו הכלכלית, מעיד על שינוי במדיניות והכרה בפעולה של טאיוואן כישות עצמאית. לכן העובדה שבשנה החולפת טאיוואן הייתה המדינה השנים עשר בגודלה במסחר עם ניו-זילנד. בעוד שניו-זילנד הייתה המדינה הארבעים בגודלה במסחר עם טאיוואן, לא מעיבה על שמחתם של הטאיוואנים.

הטאיוואנים מודעים לכך שלהסכם אף צדדים שלילים. האתגר העומד בפני הממשלה הוא לנסות ולשמור על החקלאות במדינה ולמנוע קריסה של החקלאים והתוצרת החקלאית שמעכשיו יעמדו בתחרות אל מול התוצרת הניו-זילנדית. כדי למנוע בעיות מסוג זה החליטה הממשלה לשמור על שוק האורז מחוץ להסכם.

כנראה שהיתרונות עולים על החסרונות. גם אם יחוו החקלאים תקופה קשה יותר, מבחינה לאומית זהו סיכון משתלם. ייתכן שבעקבות ההסכם חברות ניוזילנדיות יחליטו לפתוח סניפים בטאיוואן ולהקים עסקים חדשים במדינה. כמו כן הסכם ראשון עם מדינה טרנס פסיפית הינו צעד חשוב לקידומה של טאיוואן בעולם הגלובלי ויכול להוביל מדינות אחרות לחתום עם טאיוואן על הסכמים דומים.

ישראל, לדוגמא, הודיעה כבר ב-2011 על הקמת קבוצת עבודה לבחינת אפשרות לחתימה על הסכם סחר עם טאיוואן. כהמשך לכך, השנה תתקיים הוועדה הכלכלית ה-10 בין ישראל וטאיוואן, בה יבחנו דרכים לחיזוק הקשרים הבילטרליים הכלכליים בין המדינות. נושאים רבים עומדים על הפרק בתחומים שונים כגון: חקלאות אורגנית, ציוד רפואי, שת”פ במו”פ, פרויקטים בתחום המים ועוד.

אנו מקווים כי נוכל להביא לשינויים משמעותיים ולהקל בכך על היצוא הישראלי לטאיוואן.

דורון חמו,

הנספח הכלכלי בטאיוואן

 Taiwan New Zealand FTA.JPEG-01c8d

צור קשר עם:

דורון חמו

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל