ממשלת קרנתקה נלחמת ברעב

ממשלת קרנתקה השיקה תכנית למלחמה ברעב.
לפי התוכנית, כל המשפחות המוגדרות כ”מתחת לקו העוני” יקבלו הקצבה חודשית של אורז, (המזון הבסיסי של ההודים) בהתאם למספר הנפשות בכל משפחה.
משפחה של אדם אחד, תקבל 10 ק”ג אורז, שני אנשים, 20 ק”ג אורז, שלושה אנשים ויותר – 30 ק”ג אורז בחודש.
האורז יימסר למשפחה תמורת סכום סמלי של 1 רופי לק”ג, (בערך 8 אגורות ישראליות), האורז נקנה מהשוק הציבורי בו המחיר הוא 27-30 רופי לק”ג. לשם השוואה המחיר בישראל הוא כ- 8 ₪ לק”ג – כלומר בערך פי 100 מהמחיר המסובסד.
לפי רישומי הממשלה המרכזית יש בקרנתקה 3.1 מיליון משפחות מתחת לקו העוני, לפי רישומי הממשלה המקומית, המספר הוא 8.7 מיליון משפחות מתחת לקו העוני – כך שיש הרבה פיות לסבסד.
לפי דברי הממשלה, היא תוכל לעמוד בהוצאה האדירה של הסבסוד, ותביא לאבטחת תזונה מספקת לאוכלוסייה.
מתנגדי התוכנית (יש כאלו) טוענים כי מטרת הצעד הזה – שלטענתם הממשלה לא תוכל להתמיד בו, היא לדאוג לבחירה מחדש של ה- Chief Minister הנוכחי לכהונה נוספת. (צעד דומה נעשה במדינת טאמיל-נאדו – ואכן ה- CM המכהנת – נבחרה לתקופת כהונה שניה).
טענות אחרות הן שהצעד יביא לבטלה ועצלנות המונית, של אותם מיליונים שלא יצטרכו יותר לצאת לעבודה על מנת להרוויח את המזון הבסיסי. לכן לטענת הספקנים עדיף היה לספק תעסוקה לתושבים אלו – ולא לחלק להם מזון חינם. הועלתה גם הצעה לשנות את מבנה החקלאות במדינה, “לגדל קוקוסים במקום עגבניות” מתוך מטרה להביא לרווחיות גבוהה יותר בחקלאות – ממנה מתפרנסים רוב תושבי המדינה ועל ידי כך להקטין את העוני והרעב.
The times of India 10-7-2013
אילן דיבון – מומבאיי

צור קשר עם:

אילן דיבון

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל