מורסי וגילארד יחי ההבדל הקטן

בשבוע המעבר בין יוני ליולי 13′ הודחו שני מנהיגים מכהנים מתפקידם ללא שהתקיים תהליך בחירות של העם: ג’וליה גילארד, ראש ממשלת אוסטרליה ומחמד מורסי, נשיא מצרים.

הצד הדומה בין השניים הוא ששניהם עלו לשלטון כפתרון ביניים ולא כמועמדים בהם התנועה רצתה. קווין ראד, נראה כברווז צולע ובמהלך מוסכם החליט לקחת צעד לאחור ולאפשר לפוליטיקאית הכי פחות מאיימת להחליפו, זאת על מנת לחזור לקדמת הבמה כעבור שלוש שנים ולהדיח את גילארד. תנועת ‘האחים המוסלמים’ העדיפה את מועמדות חיירת אל-שאטר אך מתוך חשש כי ייפסל, החליטה לקדם את מחמד מורסי הלא-כריזמטי.

השונה ביניהם ברור לעין. ג’וליה גילארד ראש הממשלה הראשון בעולם שמעולם לא נישא, ראש ממשלה הראשונה באוסטרליה שאינה גבר, חילונית, אינה ילידת אוסטרליה אלא, ולשית שבשל בעיות בריאותיות שלה היגרה משפחתה לאוסטרליה בה מזג האוויר חמים יותר. בוגרת אוניברסיטה בשטחי האמנות והמשפטים. מורסי, נשוי +5, יליד מצריים, דתי אדוק, משתייך לתנועה דתית פאן אסלאמית,  חוקר, מרצה, ובעל תואר שלישי בהנדסת חומרים, אשר עשה חלק מלימודיו והכשרתו המקצועית בארצות הברית.

הצדדים השונים בין שני המקרים רבים מספור. מדינה אחת נמצאת במשבר עמוק, האחרת בנסיקה כלכלית וחברתית. האחת מגרשת במהלך צבאי את הנשיא הראשון שנבחר בבחירות דמוקרטיות והאחרת צופה בתהליך משומן של דמוקרטיה במיטבה. גילארד יוצאת לחופשה ארוכה ומהנה על חופי הים המשכרים של אוסטרליה בעוד שבהחלט יתכן שמורסי ילך בעקבות קודמו, היינו – למעצר ומבוכה.

ניתן לתמצת את השוני הרב גם בהשתקפותו בציבור: בעוד גרירת מורסי מקרנות כסאו דרשה התערבותם האישית של מיליוני מצרים והפיכה צבאית, המהפך באוסטרליה עבר בקול דממה דקה שמופרת מדי פעם רק על ידי צחקוקי הקוקאברות.

 morsi and gilard 2

הנה שניהם בתפקיד. כזכור, וידאו זה ייזכר דווקא משום שבנוכחותה, סידר מורסי את מכנסיו באופן לא דיפלומטי:

 

צור קשר עם:

אתי לוי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל