אפקט הפרפר – המלחמה בסוריה גולשת לרחובות אוסטרליה

  מלחמת האזרחים הניטשת מזה למעלה משנתיים אצל שכנתנו הצפונית חורגת כבר מזמן את גבולות סוריה, יוצרת מתיחות גלויה בין רוסיה וארצות הברית, מרופפת את החוט העדין המחבר בין העדות בלבנון ומגבירה את קולות תופי המלחמה בישראל ובאיראן.

על פי תורת הכאוס, יש בכוחה של תנודת כנפי פרפר בכדי לשנות במעט את האטמוספירה ובכך, עלולה ליצור טורנדו בקצה האחר של העולם. אכן, משבי איבה עדתיים הגיעו עד לאוסטרליה הרחוקה.

בהיותה מדינה אטרקטיבית להגירה, מתגוררים כיום באוסטרליה מיעוטים מגוונים שהיגרו מהמזרח התיכון בדורות האחרונים ובכלל זה עשרות אלפי אזרחים לבנונים וסורים המחזיקים באזרחות כפולה והנחלקים לאותן עדות ביניהן ניטש הקרב: מן העבר האחד הסונים, ומן העבר השני שתי העדות האחיות הנלחמות כעת כתף אל כתף: השיעית והעלוואית.

באפריל 13' אישר דייויד אירווינג, ראש שירות הבטחון האוסטרלי (שירות מקביל לשב"כ), כי בקרבות בסוריה משתתפים מאות אזרחים בעלי אזרחות מקבילה לבנונית ואוסטרלית וכי השירות עוקב בדאגה אחר פעילותם. אירווינג הביע חשש, שמא אותם גורמים יחזרו לאוסטרליה בתום הקרבות כשהם מנוסים, מקצועיים וחדורי אמונה ג'יהאדית ואנטי מערבית עוד יותר משהיו בצאתם ובכך, יגדילו את הסיכון לפעילות חבלנית עתידית על אדמת אוסטרליה.  העיתונות האוסטרלית, פרסמה במהלך השנה האחרונה שמותיהם של לפחות ארבעה לוחמים בעלי אזרחות אוסטרלית אשר נהרגו בקרבות בסוריה ביניהם שיח' מסידני ומתאגרף ממלבורן.

במטרה לעצור את שטף התגייסותם של לוחמים מאוסטרליה אשר היקפו הוכפל בחודשים הראשונים של 2013 והגיע למספר מאות, פרסמה המשטרה הפדראלית אזהרה לפיה, החוק אוסר על השתתפות בקרבות, מימון וסיוע לקבוצות הלוחמות בסוריה, לבנון ועיראק.

במטרה לפגוע במימון קבוצות האסלאם הקיצוני הנלחמות בסוריה ואשר מגייסות לוחמים בעלי אזרחות כפולה אוסטרלית ולבנונית, עדכן בוב קאר, שר החוץ האוסטרלי באפריל 13', כי הממשל האוסטרלי רואה בהצטרפות אזרחים אוסטרלים לקבוצות אסלאמיות לוחמות סכנה ממשית לביטחון הלאומי של אוסטרליה ולפיכך מכריז תנועת ג'בהת אל-נוסרה המקושרת לתנועת אל-קאעידה, כגוף טרור.

אימות להשתתפות גורמים אוסטרלים בלחימה מגיע גם מלבנון. אברהים אל אמין, עורך עיתון אל אח'באר, יומון לבנוני הנחשב לשופרו של ארגון חזבאללה ניתח במחצית מאי 13' את הקרבות באל-קוצייר ועדכן, כי בין 'שחקני-הרכש' שבשורות המורדים בסוריה ישנו מומחה חבלה ייעודי שהגיע במיוחד מאוסטרליה על מנת לחזק את הכוחות המסונפים לאל-קאעידה הנקראים 'המוהג'ירון' והנלחמים לצד המורדים בסוריה. השם 'מוהג'ירון', המושאל משמה של קבוצת המתאסלמים הראשונה, אשר עזבו את חסות שבטיהם ב'מכה' עם הנביא מוחמד והיגרו לעיר 'מדינה' ומרמז על כך שמדובר ביחידת מתנדבים 'זרים', שאינם סורים. קודם כן פרסם עיתון אל אח'באר את דבר מותו של אזרח אוסטרליה בקרבות בסוריה, אשר זכה לכינוי אבו אלוליד האוסטרלי.

החששות לביטחון הפנים של אוסטרליה אינו נגמר בחזית אלא, משליך גם על 'העורף' בו ניכרת השפעת הקרבות. בשל זיהוי מתיחות עדתית בשכונות 'אתניות' בפרוורי הערים הגדולות, בהן מתגוררות בשכנות אוכלוסיות מעדות מוסלמיות שונות, פרסם משרד המשפטים באוסטרליה שורת הנחיות ואיסורים חוקיים החלים על אזרחי אוסטרליה ובסופם מצא להוסיף מסר ייחודי:

'Despite the understanding frustrations Australians may feel at the ongoing violence in Syria, there is no justification for violence between groups here in Australia.. it is illegal, will not help the situation in Syria.. It is an offence to use .. violence by one group in the community against another group .. on the basis of race, religion, nationality or political opinion'.   

ואולם, את אשר יָגרוּ המוסדות באוסטרליה, בא להם.

בחודשים האחרונים מתרבות הידיעות בעיתונות האוסטרלית על כך שמתיחות על רקע עדתי גולשת לאלימות פיזית ומסכנת חיים  בין ניצים המזדהים ומשתייכים לקבוצות הנלחמות זו בזו בסוריה. אלימות הרחוב שהחלה בהחלפת איומים מרומזים הסלימה לקטטות רחוב, הצתות ותחושת אבדן הביטחון בקרב האוכלוסיות השונות.

כעת, גורמי הביטחון באוסטרליה חרדים לביטחון המדינה ומוטרדים מאפשרות כפולה: בטווח הקצר מכך, שגורמים מוסלמים שאינם מעורבים בלחימה ייפתחו אלימות רחוב בערים אוסטרליות ובטווח הארוך מכך, שבעתיד יחזרו לאוסטרליה לוחמים מיומנים הנאמנים לארגוני טרור בינלאומיים.

באותו הקשר יוזכר כי, בספטמבר 2012 התקיימה הפגנת מוסלמים אלימה והמונית מול הקונסוליה האמריקאית במרכז העסקים של סידני, אשר מחו כנגד הסרט 'תמימות האסלאם'. הציבור האוסטרלי נדהם מעוצמת האלימות שהתפתחה במהלך במהומות כנגד כוחות השיטור ורכוש על אף היערכות מוקדמת של מאות שוטרים ברחובות סידני.

במתח שבין הציות לחוק האזרחי באוסטרליה לבין קיום חוק השריעה, מטיפים גורמים דתיים מוסלמים כנגד הדמוקרטיה לא פעם בטענה כי, האסלאם הגיע לאוסטרליה עוד לפני גילויה על ידי האדם הלבן ועל כן ניתן לראותה כאדמה מוסלמית.

הניסיון האירופי וסטטיסטיקת הילודה האתנית מוכיחים, כי חברות דמוקרטיות שקלטו הגירה מוסלמית מתבדלת בהבדל למשל ממהגרים בודהיסטים, נדרשות לטפל בדור השני והשלישי להגירה בטכניקות שיטור המותחות את קו הסובלנות החוקית.

הנספחות הכלכלית בסידני מעריכה, שכוחות הביטחון האוסטרליים יידרשו בעתיד לטכנולוגיה, ניסיון, תורת הלחימה ולציוד, אשר משמשים את כוחות הביטחון בישראל בדגש על פיזור הפגנות, בהן מופעלת אלימות בעצימות גבוהה אך מתחת לסף ההצדקה של השימוש בירי חי.

בשבועות הקרובים, תפרסם הנספחות הכלכלית בסידני, סקירה מקיפה של תחום ה-HLS באוסטרליה.

צור קשר עם:

אתי לוי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל