סמינר מקדים ל MEDinISRAEL2013 בטייפה

 MEDinISRAEL2013 הינו כנס מכשור רפואי וטכנולוגית מידע לבריאות שיערך זו הפעם השנייה בישראל. חברות רבות מ-50 מדינות ברחבי העולם יגיעו בחודש יוני הקרוב לשמוע הרצאות, לקחת חלק בפגישותB2B ובסיורים בבתי חולים ובמעבדות.

באחת מישיבות הצוות שערכנו, ניסינו לחשוב מה תהיה הדרך הטובה ביותר לעניין חברות טייוואניות להגיע לכנס בארץ. הנתונים עובדים לטובתנו. ישראל נחשבת כמדינה מספר אחת בפטנטים לנפש ורביעית במספר המוחלט של פטנטים. שוק המכשור הרפואי בישראל צומח ומתפתח בכל שנה. אם בשנת 2010 שוויו היה 305 מיליארד דולר, בשנת 2011 הגיע כבר ל322 מיליארד. יצוא המכשור הרפואי ליפן עומד על יותר מ100 מיליון דולר בשנה. היצוא לסין אף גבוה יותר ומתקרב ל105 מיליון דולר. אם במדינות השכנות יש ביקוש כה רב ורווחים כה גדולים, גם טייוואן יכולה. בזה אין לנו ספק. אנחנו רק צריכים לספק את החכה ולשלוח אותם לים התיכון לדוג בעצמם.

לכן החלטנו לערוך סמינר מקדים ביום שלישי 30.4, כנס שפורסם בתקשורת המקומית וזכה להצלחה. לינק לכתבה

לסמינר הגיעו כ-65 משתתפים, 90% מכלל הנרשמים, אחוז יפה לכל הדעות. רוב המשתתפים היו נציגים של חברות פרטיות וציבוריות המשווקות ציוד רפואי ותרופות לטייוואן ובעיקר לסין. חברות רבות בטייוואן רואות בשוק הסיני את המקור לצמיחתן ובהתאם לכך בונות את האסטרטגיה העסקית שלהן לשנים הקרובות. בנוסף לחברות פרטיות נכחו בכנס גם רגולטורים ויו"ר האגודה לציוד רפואי.

הסמינר נפתח בדבריה של הנציגה, סימונה הלפרין, שחשפה בפני הטייוואנים את המושג- חוצפה ישראלית. חוצפה שבבסיסה העובדה שישראלים לא מוכנים לקבל לא כתשובה. כדוגמא היא הציגה את חברת REWALK שפיתחה מכשיר ייחודי המאפשר לנכים הנעזרים בכיסא גלגלים לצעוד שוב על שתי הרגליים. ממציא המכשיר לא הסכים לקבל את עובדת היותו מרותק לכיסא. הוא לא הקשיב ל"לא" שאמרו לו עד שהצליח לפתח את המכשיר המיוחד.

20130430_091747_resized_1

מיד לאחריה עלה לבמה הנספח הכלכלי דורון חמו, שהציג בפני הקהל חידון. מה משותף לעגבניות שרי, טפטפות, ודיסק און קי? כמובן שלנו התשובה ידועה מראש, כולן המצאות ישראליות. עבור הטייוואנים הייתה זו חשיפה נוספת אל מול ההצלחות הישראליות. בהמשך הוא סקר את שוק המכשור הרפואי וההתפתחויות בתחום בארץ ובעולם והציג נתונים סטטיסטים על השוק והכלכלה הישראלית. הוא פירט מהי תכנית הכנס, הסיורים, הפגישות, החיבור לכנס ביומד שיתקיים באותו השבוע בישראל ואף ציין בקצרה את התכנית התיירותית.

20130430_094806_resized_2

ד"ר צאן טסאן וון מבית החולים האוניברסיטאי חלק עם המשתתפים את חוויותיו מהכנס בשנה שעברה. הוא לא הפסיק לשבח את תעשיית הציוד הרפואי והרפואה בישראל, את הרמה הגבוהה של בתי החולים והמוכנות של המדינה להיערכויות חרום. הוא גם צייד את המשתתפים בטיפים חשובים לפני ההגעה לארץ. למשל, לשים לב ביציאה ממוניות שהעודף שמקבלים בחזרה הוא באמת מטבע של עשרה שקלים, ולא של עשר אגורות. התמונות שהציג מארוחת בוקר על חוף ימה של תל אביב וממריחת בוץ בים המלח הלהיבו את הקהל. ד"ר צאן אף הציג תמונות מהביקור שערך בבית החולים רמב"ם בחיפה בהן חשף טכנולוגיות חדשות שחלקן לא קיימות בטייוואן כמו מערכת מיוחדת הממפה את כל חדרי הניתוח. במהלך ביקורו בארץ הוא התרשם במיוחד מרפואת החירום ומהיכולת להסב את חניית בית החולים לחדר מיון ואשפוז במקרה הצורך.

20130430_095640_resized_1

אחריו הציגה שין אי ממכון המחקר הטכנולוגי הבינלאומי ITRI סקירה של חברות ישראליות מהתחום. היא הפצירה במשתתפים לנסוע לכנס בישראל ולפגוש חברות. כמו כן הבטיחה את עזרתו של המכון במימון חלק משיתוף הפעולה במקרה הצורך.

אחרון הדוברים עלה אחרי הפסקת קפה, תה ועוגיות. למזלנו הרב הוא הציג אחרי ההפסקה ולא לפניה כי דבריו בהחלט הוציאו לחלק מהנוכחים את התיאבון. ד"ר מוריס טופז, מנהל המחלקה לניתוחים פלסטיים בבית החולים הלל יפה בחדרה, הציג בפני הנוכחים אפשרויות של low tech לפתרון בעיות רפואיות. המצגת שלו כללה תמונות שהמחישו בצורה הטובה ביותר איך אפשר למתוח את העור ולסגור חתכים שעד לפני כמה שנים היה בלתי אפשרי להתמודד איתם, לפחות לא בשלבי ההחלמה הראשוניים. למי שלא הספיקו התמונות, הוא קינח בסרטון הדמיה ובכך חתם את הכנס.

חלק מהחברות כבר נרשמו ל MEDinIsrael  והבטיחו את השתתפותן, אנו מקווים ששילוב בין תמונות הים בתל אביב והניתוחים בבתי החולים הצליחו בסופו של דבר לעשות את העבודה.

מי מכן החברות הישראליות אשר תחום עיסוקן הוא פיתוח ויצור של ציוד רפואי, אנו מקווים שתוכלו לנצל את הפלטפורמה שבנינו ולהירשם לכנס MEDinISRAEL2013, להיפגש עם המשתתפים שיגיעו מטייוואן ויחד להגדיל את השת"פ העסקי, המחקרי והרפואי בין המדינות.

אם ישראל מייצאת ליפן ציוד רפואי ב-100 מיליון דולר בשנה, אין סיבה שגם בטייוואן לא נגיע להיקף יצוא זהה.

 

20130430_112449_resized_1

 

כותבת הפוסט, ליאן סרטנה, עובדת המחלקה הכלכלית בטייוואן.   

צור קשר עם:

דורון חמו

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל